ggg ggg

Mieszkańcy Strachówki i Powiatu Wołomińskiego oddali hołd Bohaterom Powstania Styczniowego…

W ubiegłą niedzielę, 26 marca przy bratniej Mogile Poległych 1863 roku w Boruczy, w obecności starosty wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego oraz wójta Strachówki Piotra Orzechowskiego, oddano cześć Bohaterom Powstania Styczniowego.

 

fot10Obchody 154. rocznicy największego zrywu narodowowyzwoleńczego w okresie zaborów zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta w intencji Powstańców, odprawiona w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP i św. Franciszka w nieodległym Franciszkowie.
Następnie, uczestniczący we wspólnej modlitwie mieszkańcy i samorządowcy, zgodnie z wieloletnią tradycją udali się do Boruczy, aby w miejscu pamięci narodowej – przy zbiorowej powstańczej mogile, oddać cześć bohaterom walk sprzed 154 lat.
Zwracając się do zebranych, zarówno starosta Kazimierz Rakowski, jak i wójt gminy Strachówka Piotr Orzechowski, jako gospodarze i organizatorzy dorocznych obchodów, przypomnieli o ofierze, jaką uczestnicy Powstania Styczniowego złożyli na ołtarzu wolności Ojczyzny oraz podziękowali mieszkańcom gminy Strachówka i okolic za kultywowanie pamięci o Bohaterach sprzed ponad półtora wieku.
W tegorocznych uroczystościach, obok przedstawicieli władz samorządowych, mieszkańców i młodzieży szkolnej uczestniczył również pan Eugeniusz Bądzyński – reprezentujący Związek Inwalidów Wojennych RP. Wartę honorową nad powstańczym grobem zaciągnęli żołnierze I Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej oraz rekonstruktorzy w powstańczych strojach ze Stowarzyszenia im. I Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki.
Pamięć Bohaterów uczczona została salwą honorową, oraz wiązankami kwiatów. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości krótki koncert zaprezentowała dbająca o jej muzyczną oprawę Orkiestra Wojskowa z Warszawy.
Obchody zakończył pokaz historyczny w wykonaniu Stowarzyszenia Miłośników im. I Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki. /opr. R.L./

 

 

6 046 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Unijna pomoc żywnościowa w Gminie Radzymin

W okresie od października do grudnia 2016 r. radzymiński OPS wydał ponad 8 ton żywności w ramach unijnego programu pomocy...

Zamknij