ggg ggg
ggg ggg

Mieszkańcy Radzymina proszą o przyśpieszenie linii 738 z Radzymina do Metro Trocka

W ostatnich dniach pojawiła się petycja mieszkańców gminy Radzymin, skierowana do ZTM Warszawa, w sprawie przyspieszenia linii autobusowej 738 poprzez redukcję liczby przystanków w Markach. Pełne poparcie dla inicjatywy obywatelskiej wyraził burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.

Przypomnijmy, że od 4 stycznia 2020 r.
autobus 738 ZTM Warszawa, stanowiący główne połączenie komunikacyjne ze stolicą dla większości radzyminiaków, zmienił trasę na odcinku warszawskim i obecnie dojeżdża do stacji metra Trocka.
Jak informuje UMiG Radzymin, dzięki tej zmianie dojazd z Radzymina do dogodnej przesiadki do warszawskiego metra jest szybszy, a autobusy mniej zatłoczone. Zarówno ZTM Warszawa, jak i Gmina Radzymin obserwują sytuację po zmianach oraz to, jak sprawdza się nowy przebieg trasy 738. Na przyszłość mieszkańcy Radzymina oczekują dalszego przyspieszenia dojazdu do Warszawy.
Nowy, obowiązujący przebieg trasy 738 ma wielu zwolenników wśród mieszkańców gminy Radzymin, gdyż linia stała się mniej zatłoczona, a dojazd do końcowej stacji metra szybszy. Obecnie z 738 w mniejszym stopniu korzystają osoby, które chcą dojechać np. do Dworca Wileńskiego – tacy pasażerowie wybierają inne
linie, kursujące ul. Radzymińską i w 738 jest dzięki temu luźniej. Dla osób, które już wcześniej przesiadały się do metra, zmiana jest zdecydowanie korzystna. Niedogodności mogą odczuwać osoby, które wcześniej podróżowały 738 aż do Dworca Wschodniego, gdyż teraz muszą się przesiadać.
Od zmiany trasy upłynęły niespełna trzy tygodnie, więc pasażerowie potrzebują jeszcze czasu, aby nauczyć się nowej sytuacji i zmienić przyzwyczajenia. Obecnie zarówno władze gminy Radzymin, jak i ZTM Warszawa obserwują efekty tej zmiany i jak wpłynęła ona na zachowania pasażerów. Pierwsze oceny wskazują na pozytywne skutki zmiany.
Pojawiły się jednak głosy, zwłaszcza mieszkańców Marek, o przywróceniu starej trasy 738. Władze gminy Radzymin są temu przeciwne. Gmina Radzymin finansuje 90% kosztów kursowania linii 738 poza granicami administracyjnymi Warszawy, gdyż jest to jedyny autobus miejski, dojeżdżający do Radzymina.
Jeśli w Markach panuje oburzenie z powodu braku dojazdu bez przesiadek do Dworca Wschodniego, to dalsze petycje do ZTM Warszawa powinny dotyczyć raczej linii 140 lub 340, które kursują do Marek i są finansowane przez tę gminę.
W ostatnich dniach pojawiła się również petycja mieszkańców gminy Radzymin, skierowana do ZTM Warszawa, w sprawie przyspieszenia linii 738 w dojeździe do metra poprzez redukcję liczby przystanków w Markach. Chodzi o skrócenie czasu dojazdu 738 z Radzymina do Warszawy do pół godziny, co można osiągnąć poprzez pozostawienie w Markach jedynie najważniejszych przystanków. Należy pamiętać, że mieszkańcy Marek dysponują autobusami linii 140, 240 i 340.
„Każdy przystanek na terenie Marek jest dużym utrudnieniem dla przyspieszenia linii 738. Radzyminiacy mają tylko tą możliwość komunikacji z Warszawą, mają już dość ciasnych autobusów i zbyt dużej liczby pasażerów i przystanków na terenie gminy Marki. Potrzebujemy Waszej pomocy – przekazujcie post dalej i poinformujcie bliskich o petycji oraz całej akcji – apelują inicjatorzy akcji, którzy z prośbą o jej nagłośnienie zwrócili się m.in. do naszej redakcji.
Należy podkreślić, że petycję w ciągu zaledwie pierwszych dwóch dni od jej pojawienia się w Internecie podpisało ponad 700 osób. (W ubiegły poniedziałek, 20 stycznia, a więc tuż przed oddaniem niniejszej gazety do druku pod petycją podpisało się już 1200 osób).
Jednakże zamiarem autorów petycji jest zebranie co najmniej 2 tysięcy podpisów, stąd apel do zainteresowanych sprawą mieszkańców o poparcie inicjatywy. Petycję można podpisać na stronie: avaaz.org petycje obywatelskie (https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/). Najlepiej wpisać w wyszukiwarce hasło: Mieszkańcy Radzymina proszą o przyspieszenie linii 738 z Radzymina do Metro Trocka.
– Będę wspierał petycję mieszkańców Radzymina dotyczącą przyspieszenia linii 738 i likwidacji części przystanków w Markach – powiedział burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, jednocześnie zapewniając: „Zależy mi na skracaniu czasu dojazdu do stolicy dla naszych mieszkańców i na dogodności tej komunikacji, i o tym będę rozmawiał z przedstawicielami ZTM Warszawa”.
O rozwoju sprawy, będziemy informować.

/opr. R.L./

493 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowoczesny średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Ząbki!

W minioną niedzielę, 19 stycznia odbyła się uroczystość poświęcenia i oficjalnego przekazania strażakom OSP Ząbki, nowoczesnego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego Renault...

Zamknij