ggg ggg ggg ggg

Mieszkańcy Radzymina pożegnali śp. ppor. Zygmunta Zielińskiego – żołnierza Armii Krajowej

W wigilię Święta Wojska Polskiego, w dniu 14 sierpnia 2016 r., w wieku 89 lat odszedł na wieczną wartę ppor. Zygmunt Zieliński ps. „Łątka”. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek, 19 sierpnia i miały bardzo okazałą, patriotyczną oprawę dzięki obecności Pocztów Sztandarowych oraz wojskowej asysty honorowej, wystawionej przez 1. Warszawską Brygadę Pancerną im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej.

 

DSCF5611

 

W słoneczne, piątkowe przedpołudnie, do Kolegiaty Przemienienia Pańskiego w Radzyminie przybyło wielu ludzi, aby pożegnać niezwykle zasłużonego, zawsze skromnego, a jakże Wielkiego Człowieka i Patriotę. W ostatniej drodze zmarłemu Koledze towarzyszył 91 – letni Ryszard Zacheja ps. „Sędziwój” – żołnierz Armii Krajowej radzymińskiego Obwodu „Rajski Ptak” i pogrążona w smutku Rodzina. Władze samorządowe Gminy Radzymin reprezentował przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Dobrzyniecki oraz wiceburmistrz Jarosław Grenda. Obecni byli również przedstawiciele Koła Armii Krajowej w Radzyminie na czele z Janem Wnukiem i Jerzym Bertą, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, przedstawiciele różnych organizacji społecznych, a także – co szczególnie ważne dla kultywowania tradycji patriotycznej – młodzież szkolna należąca do Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Radzyminie.
Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowali: proboszcz radzymińskiej parafii p.w. Przemienienia Pańskiego ks. Stanisław Kuć, ks. Krzysztof Ziółkowski – proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie i ks. Ireneusz Koper. Trudno było powstrzymać łzy wzruszenia, gdy zgromadzeni w radzymińskiej świątyni usłyszeli strofy pięknego wiersza wypowiedziane przez Natalię Kielak – sekretarza Klubu Historycznego im. AK przy Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera: „Jak wstrzymać łzę, co z oczu płynie, a krtań przedziwna słabość dusi. Kiedy mówimy o człowieku, który już odejść od nas musi…”.
Po zakończeniu Mszy Św., Zmarłego, w niezwykle wzruszających słowach pożegnała w imieniu całej rodziny wnuczka Agnieszka Gawińska – Rucińska, a następnie głos zabrał Jan Wnuk – prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, który przedstawił drogę życiową i dokonania śp. Zygmunta Zielińskiego. Ceremonię pogrzebową na miejscowym cmentarzu w Radzyminie zakończyła salwa honorowa Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.
Zmarły ppor. Zygmunt Zieliński – wzorem swojego pokolenia, które bardzo często za patriotyzm płaciło najwyższą cenę, nigdy nie chwalił się swoimi zasługami. Często obecny na różnych uroczystościach patriotycznych, aktywnie angażował się w życie lokalnej społeczności. Był m. in. członkiem Pocztu Sztandarowego Żołnierzy Armii Krajowej radzymińskiego Obwodu „Rajski Ptak”.
Ś.P. Pan Zygmunt Zieliński był częstym gościem w Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie. Zawsze chętnie przychodził na spotkania z młodzieżą. Dla gimnazjalistów były to wspaniałe lekcje patriotycznego wychowania. W październiku 2014 roku uczestniczył w inauguracji działalności Klubu Historycznego im. Armii Krajowej i został członkiem honorowym Zarządu naszego klubu. Był zawsze skromny, życzliwy, niezwykle pogodny, a jako wzór bohaterstwa oraz oddania Ojczyźnie najczęściej podawał swoich Kolegów – Żołnierzy AK. W Jego sercu tkwiła głęboko zakorzeniona tradycja Rodziny oraz Kolegów walczących o niepodległość Polski.
Ostatnie nasze spotkanie miało miejsce 5 lipca br. przy okazji nagrania spotu, poświęconego Klubowi Historycznemu im. Armii Krajowej. Mimo złego samopoczucia, pan Zygmunt Zieliński oświadczył, że chce się z nami spotkać. Na wszystkich uczestnikach nagrania, które wymagało wiele wysiłku (upał oraz konieczność powtarzania niektórych scen) ogromne wrażenie zrobił fakt, iż starał się wytrwać do końca i z wielką życzliwością traktował nasze przedsięwzięcie.
Jego życie, naznaczone pracą i troską o Rodzinę, było oddaniem dla Ojczyzny. Z pewnością był to patriota, z którego obecne i następne pokolenia powinny brać przykład. Musimy budować przyszłość na pamięci i szacunku dla wartości, które mają wymiar ponadczasowy. Dla śp. ppor. Zygmunta Zielińskiego słowa „Bóg, Honor i Ojczyzna”, nie były pustym frazesem, lecz mottem i sensem życia. Podczas jednego ze spotkań z wiernymi Święty Jan Paweł II powiedział wielce znaczące słowa: „Narody, które tracą pamięć, tracą życie”. Dlatego kultywując tradycję związaną z Armią Krajową i dziejami Polskiego Państwa Podziemnego, którą współtworzył śp. Zygmunt Zieliński, dajemy wyraz przywiązania do historii i własnej tożsamości narodowej. Cześć Jego Pamięci!
/opr. W. Kolatorski;
foto: zbiory Rodziny Zmarłego; W. Kolatorski/

3 074 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
HUZARZY w KULIGOWIE – rekonstrukcja walk z udziałem Dywizjonu Huzarów Śmierci w obiektywie…

20 sierpnia 2016 r. z inicjatywy Wójta Gminy Dąbrówka Radosława Korzeniewskiego upamiętniono wydarzenia, które miały miejsce w Kuligowie w 1920...

Zamknij