ggg ggg ggg

Mieszkańcy gminy Poświętne i powiatu wołomińskiego, oddali hołd majorowi „Hubalowi” i jego żołnierzom

W ubiegłą niedzielę, 1 października odbyły się doroczne uroczystości patriotyczno – religijne w Krubkach – Górkach (gm. Poświętne), upamiętniające pobyt w tej miejscowości w 1939 r. legendarnego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego żołnierzy.

 

fot117

Obchody 78. rocznicy pobytu w Krubkach ostatniego żołnierza II Rzeczypospolitej i pierwszego partyzanta II Wojny Światowej, odbyły się przy pięknej pogodzie, w zabytkowym parku na terenie posesji prof. Witolda Modzelewskiego, gdzie w 1939 r. stał dwór sióstr Zofii Arkuszewskiej i Wandy Chełmickiej, u których zatrzymał się mjr Dobrzański. (Tutaj dowiedział się o kapitulacji Warszawy i podjął decyzję o kontynuowaniu walki).
Uroczystość zainaugurowała polowa Msza Święta, po której zakończeniu mieszkańcy oraz goście udali się pod pomnik upamiętniający „Hubala” i żołnierzy Oddziału Wydzielonego Kawalerii Wojska Polskiego.
Pod obeliskiem, przy którym wartę zaciągnęli żołnierze z Kompanii Honorowej 1. Brygady Pancernej w Warszawie, w obecności licznych pocztów sztandarowych jednostek OSP, szkół i organizacji oficjalnego powitania zgromadzonych dokonał wójt Gminy Poświętne Jan Cymerman. Następnie, przemówienia okolicznościowe wygłosili: wicestarosta wołomiński Adam Łossan, profesor Witold Modzelewski oraz poseł Janusz Szewczak. Jako ostatni, głos zabrał Dariusz Szymanowski ze Stowarzyszenia „Wizna 1939”, autor wydanej niedawno książki pt. „Gdzie jest Hubal”, poświęconej poszukiwaniom miejsca spoczynku, ukrytych przez Niemców zwłok majora Henryka Dobrzańskiego.
Po zakończeniu przemówień odbył się Apel Pamięci, który odczytała podporucznik Ewa Sługocka. Dla uczczenia pamięci majora „Hubala” i jego podkomendnych oddano salwę honorową.
Ostatnim akordem oficjalnej części obchodów była ceremonia złożenia wieńców. Jako pierwsze, cześć niezłomnemu majorowi oddały Jego prawnuczki.
Uroczystości zakończył koncert Orkiestry Wojskowej z Radomia oraz wzruszający występ artystyczny, przygotowany przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. mjr H. Dobrzańskiego w Zabrańcu.
(Organizatorami obchodów 78. rocznicy pobytu „Hubala” w Krubkach byli: starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, wójt Gminy Poświętne Jan Cymerman oraz prof. Witold Modzelewski).

/opr. R.L./

 

10 095 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
20. Rally Wyszków już za nami!

Dwudniowe sportowe zmagania samochodowe, które odbyły się głównie na ulicach Wyszkowa w miniony weekend 30.09 - 1.10 2017 r. sprawiły...

Zamknij