ggg ggg

Medale Heleny i Ignacego Paderewskich wręczono wyróżniającym się przedstawicielom społeczności łochowskiej

11 listopada na Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Łochowie z okazji 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości wręczono medale Heleny i Ignacego Paderewskich.

Kapituła medalu Heleny i Ignacego Jana Paderewskich została powołana w 1999 roku z inicjatywy przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łochowskiej – Stanisława Grądzkiego i do tej pory przyznała 389 medali osobom i instytucjom zasłużonym dla Ziemi Łochowskiej.
Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich symbolizuje ogromne zaangażowanie i wkład wyróżnionych w rozwój i dobrobyt lokalnej społeczności. Jest on podziękowaniem dla osób, które wyróżniają się w swoich działaniach, wykraczając poza zwykłe obowiązki, aby podnieść jakość życia wszystkich mieszkańców Ziemi Łochowskiej.
Na posiedzeniu w dniu 18 października 2023 r. Kapituła w składzie:
Robert Gołaszewski – Przewodniczący Kapituły
Członkowie Kapituły Medalu Heleny i Ignacego Jana Paderewskich
Sławomir Ryszawa
Tadeusz Krupa
Małgorzata Siuchta
Marek Górniaczyk
Angelika Pasek-Gilarska
Artur Lis
Małgorzata Łotarska
Małgorzata Kozioł.
Postanowiła przyznać Medale Heleny i Ignacego Jana Paderewskich następującym osobom:
W kategorii: Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej
Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski

Absolwent Wydziału Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Wieloletni działacz społeczny i samorządowiec. Od 1990 do 2002 roku Radny gminy Mińsk Mazowiecki, a w latach 1990 – 1994 Przewodniczący Rady Gminy. W latach 1997 – 1998 oraz 2001 – 2010 wójt gminy Mińsk Mazowiecki. W styczniu 2016 roku został powołany na stanowisko pierwszego Wicewojewody Mazowieckiego i tak jak często podkreślał wykorzystując doświadczenie samorządowe większą część z pełnionej przez siebie funkcji spędzał w terenie, a nie w biurze przy Placu Bankowym w Warszawie.
Sylwester Dąbrowski jako wicewojewoda mazowiecki zawsze wspierał potrzeby rozwojowe gminy Łochów. Wielokrotnie angażował się osobiście przy rozwiązywaniu problemów związanych z realizacją przez naszą gminę programów rządowych z zakresu inwestycji infrastrukturalnych, poprawy bezpieczeństwa oraz pomocy społecznej.
Od samego początku pełnienia funkcji wicewojewody z uwagą wsłuchiwał się w głosy samorządowców, aby zwiększyć środki kierowane do gmin na budowę i remonty dróg. Zaangażowany w organizację spotkań z przedstawicielami rządu i podległych rządowi instytucji.
Dzięki uzyskanym, za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego, wielomilionowym dotacjom gmina Łochów zrealizowała wiele inwestycji, szczególnie z zakresu budowy dróg.
W kategorii: Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej
Antoni Dybka

Pan Antoni Dybka od urodzenia jest mieszkańcem naszej Gminy. Wychował się w jednym z naszych sołectw, w Dąbrowie. To tam za sprawą swojego dziadka, także Antoniego zaraził się miłością do koni. Jednak profesjonalną własną hodowlę założył około
30 lat temu mieszkając już w samym Łochowie. Pierwsza klacz o melodyjnej nazwie Mandolinka rasy kuc feliński może nie rozsławiła hodowli, ale pozwoliła wdrożyć się w środowisko hodowców.
Kolejna klacz Pawana rasy małopolskiej dała największy wkład w hodowlę, która stała się podziwiana na Mazowszu i innych częściach naszego kraju. Klacz, a zwłaszcza jej potomstwo wyhodowane w stadninie Pana Antoniego zyskało liczne nagrody, zarówno w województwie mazowieckim, jak i na forum Ogólnokrajowym. Pierwszym znaczącym sukcesem było 3 miejsce na XI Ogólnopolskim Młodzieżowym Czempionacie Koni Małopolskich Białka 2008.
Kolejne wystawy to już coraz większa liczba miejsc na podium, najważniejsze z nich to:
1 miejsce w grupie klaczy hodowlanych ras szlachetnych w Poświętnem w roku 2010,
1 miejsce i czempionka wystawy na Mazowieckiej wystawie zwierząt hodowlanych na XIV Mazowieckich Dniach Rolnictwa oraz pierwsza nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w roku 2013,
dwa pierwsze miejsca w rasie koni małopolskich oraz tytuł czempionki wystaw na wystawie zwierząt hodowlanych w Siedlcach rok 2017,
1 miejsce w grupie klaczy hodowlanych ras szlachetnych i czempionka całej wystawy w Poświętnem w 2023 roku.
To tylko część sukcesów na polu hodowli koni, dzięki którym nasza miejscowość jest znanym punktem na mapie Polski. Warto wspomnieć, że konie z hodowli Pana Antoniego służą w wielu ośrodkach zajmujących się hipoterapią, znalazły nowych właścicieli w wielu miejscach naszego kraju, jeden z nich służy nawet w Szwadronie Kawalerii Wojska Polskiego i niejednokrotnie można było go zobaczyć podczas defilad wojskowych.
W kategorii: Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej
Sławomir Łojek

Pan Sławomir Łojek od kilkudziesięciu lat działa społecznie na terenie Ostrówka i całej Gminy Łochów. Jest współzałożycielem LKS Ostrówek. Aktywnie uczestniczył w odbudowie lokalnego stadionu i jego zaplecza socjalnego. Jest też czynnym organizatorem imprez odbywających się w tym miejscu. Pan Sławomir Łojek jest również inicjatorem powstania Stowarzyszenia Przyjaciół Ostrówka. Organizacja ta podejmuje się różnego rodzaju akcji społecznych takich jak np. sadzenia drzew i krzewów, opracowania i wykonania tablic o historii fabryki w Ostrówku, czy też ustawienia w miejscowości modelu koparki K-162. Jako bardzo zaangażowany i nietuzinkowy radny gminy Łochów zawsze reaguje na prośby i wnioski mieszkańców Ostrówka oraz innych okolicznych miejscowości.
W kategorii: Zasłużony dla Kultury
Wielopokoleniowy Chór ŁOCHO HO! Chór ,,Łocho ho!’’ powstał z inicjatywy Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie w ramach projektu „Trzy Kroki do Kultury” w październiku 2018 r., na który MiGOK otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt polegał na zorganizowaniu chóru wielopokoleniowego, który po dziesięciu próbach zakończył się Finałowym koncertem na nowej, wyremontowanej sali widowiskowo-kinowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w MiGOK Łochów. Kierownikiem artystycznym zespołu jest znakomity muzyk Robert Lipka. Koordynatorem ww. projektu i opiekunem grupy ze strony MiGOK jest Aneta Kowalczyk. Na co dzień zespół wykonuje piosenki przedwojenne oraz polskie utwory tradycyjne.
Zespół wspiera swoimi występami lokalne imprezy (w tym dla osób starszych i niepełnosprawnych) oraz reprezentuje nasze miasto poza naszą gminą. Zdobywa też liczne nagrody i wyróżnienia m.in. I miejsce w Węgrowskich Barwach Jesieni oraz
II miejsce w regionalnym Plebiscycie Pokaż Talent.
W kategorii: Zasłużony dla Kultury
Arkadiusz Gołębiewski
Polski operator, reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Ukończył studia w PWSFTViT na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim filmy dokumentalne. W swoich najnowszych obrazach skupia się na powojennej historii Polski.
Pomysłodawca oraz twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, na którym prezentowane są filmy poruszające tematykę powojennej historii Polski. Pokazują one rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w latach 1944–1989.
Autor projektu edukacyjnego przeznaczonego dla młodych adeptów sztuki filmowej „Nakręć dziadka komórką”, realizowanego w Polsce oraz zagranicą.
Z Łochowem związany od 2015 roku poprzez organizację Retrospektyw Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, pokazów filmów historycznych oraz wydarzeń związanych z upamiętnianiem lokalnych patriotów. Dzięki Retrospektywom rozgłos zyskują regiony ważne dla naszej historii, a pomijane w mediach głównego nurtu. Docenione zostają także oddolne inicjatywy edukacyjno-społeczne lokalnych działaczy. Każdego roku organizatorzy starają się modyfikować formułę Retrospektyw, by dotrzeć do jak największej liczby zainteresowanych.
W kategorii: Przedsiębiorca Roku
Firma ART-MET Ewelina Szulim

Firma ART-MET Ewelina Szulim rozpoczęła swoją działalność w 2008 r. Od początku, siedziba firmy znajduje się w Łochowie. Zajmuje się skupem złomu i surowców wtórnych, a od 2013 roku rozpoczęła działalność jako podmiot sprzedający węgiel.
W listopadzie 2023 roku firma rozpoczęła współpracę z gminą Łochów w zakresie prowadzenia dystrybucji węgla dla mieszkańców. Dzięki sprawnej realizacji zadania, udało się przywieźć oraz rozdystrybuować ponad 800 ton węgla dla mieszkańców, co zabezpieczyło ich interes grzewczy w okresie zimowym i miało znaczący wpływ na obniżenie cen paliwa stałego w okolicy. Trwająca prawie 9 miesięcy współpraca z Państwem Szulim oparta była na pełnym zaangażowaniu i wsparciu merytorycznym, co miało znaczący wpływ na prawidłową realizację nowego dla samorządu przedsięwzięcia.
W kategorii: Zasłużony dla Sportu
Medal otrzymuje Cheer UKS Trójka Łochów
UKS Trójka Łochów powstał w 2002 r. przez wiele lat zawodnicy klubu startowali w wielu dyscyplinach sportowych, osiągając wysokie rezultaty na szczeblu powiatowym, regionalnym, wojewódzkim oraz Mistrzostw Polski. W 2017 r. powstała nowa sekcja – cheerleaders, którą prowadzi Aldona Guzek i Maciej Markowicz. Sekcja ta osiąga liczne sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej:
W 2018 w Chorzowie zdobyła Mistrzostwo Polski w kategorii Cheer Junior Młodszy i wicemistrzostwo w Pom Dance Dzieci,
W 2019 w Kielcach -Mistrzostwo Polski w Cheer Coed Junior Młodszy,
W 2021 w Raszynie- Mistrzostwo Polski w Cheer Coed Junior Młodszy,
W 2022 r w Raszynie – Mistrzostwo Polski w Cheer Coed Junior Młodszy.
W 2023 w Raszynie zespół zdobył Mistrzostwo Polski i otrzymał nominację na Mistrzostwa Europy w Weronie, gdzie zdobył wicemistrzostwo Europy.
Po Mistrzostwach Europy otrzymali powołanie na Mistrzostwa Świata 2024 r. w Orlando w USA.
Obecnie klub prowadzi intensywne przygotowania sportowe i zbiera fundusze na uczestnictwo w Mistrzostwach Świata w Orlando 2024 r.
W kategorii: Przyjaciel Dzieci i Młodzieży
Małgorzata Rowicka

Pani Małgorzata Rowicka jest nauczycielem z 12-letnim doświadczeniem. Miejscem realizacji jej powołania jest Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa „Julin” w Kaliskach. To nauczyciel języka polskiego, od kilku lat wicedyrektor szkoły, założycielka szkolnej grupy teatralnej „You.lineczka” oraz – od czterech lat – drużynowa 11. Drużyny Harcerskiej „Julin”.
Angażuje harcerzy do służby podczas uroczystości w Jerzyskach, do udziału w biwakach niepodległościowych i w akcji „Bieg Tropem Wilczym”. Ze swoimi harcerzami bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Szkoła pamięta”. W tym roku zaprosiła harcerzy do udziału w ogólnopolskiej akcji „Las Korczakowski” organizowanej przez muzeum w Treblince, czego efektem było zasadzenie drzew pamięci.
Druhna Małgorzata wraz z 11. Drużyną Harcerską „Julin” niesie Betlejemskie Światełko Pokoju, uczy harcerzy pogody ducha, koleżeństwa, przełamywania swoich słabości, ofiarności dla drugiego człowieka. Wraz z drużyną odwiedza podopiecznych Domu Pomocy Społecznej. Wyjeżdża z uczniami na Dni Chorągwi, biwaki i zloty harcerskie organizowane przez Hufiec Doliny Liwca.
Przez swoje zaangażowanie daje harcerzom alternatywę na czas spędzony przy komputerze, zapraszając na ogniska, spacery po Nadbużańskim Parku Krajobrazowym czy biwaki pod namiotami.
Pani Małgorzata Rowicka od lat angażuje się w życie społeczności harcerskiej i szkolnej, stale poszukuje nowych inspiracji, inicjuje szereg działań promujących drużynę i szkołę .
Ofiarowuje swój czas uczniom-harcerzom. Wiele wymaga od siebie i dużo daje innym.
W kategorii: Przyjaciel Dzieci i Młodzieży
Magdalena Cholewińska

Pani Magda Cholewińska – nauczyciel Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej „Julin” im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w Kaliskach, od 4 lat drużynowa 12 Gromady Zuchowej Rajskie Ptaki działającej przy Katolickiej Publicznej Szkole Podstawowej „Julin”.
Gromada Zuchowa corocznie bierze udział w hufcowych i gminnych wydarzeniach, takich jak: Dni Chorągwi Mazowieckiej w Mińsku, Płocku i Węgrowie, w Biwaku Niepodległościowym w Łochowie, Dniach Myśli Braterskiej, uroczystościach gminnych Odzyskania Niepodległości, Obchodach 3-Maja, sierpniowych uroczystościach w Jerzyskach oraz w biegu ,,Tropem Wilczym”. Co roku razem z drużyną harcerską „Julin” przekazuje Betlejemskie Światełko Pokoju.
Każdego roku w szeregach 12 Gromady formuje się ponad 20 zuchów. Drużyna pod kierunkiem Magdy Cholewińskiej zajęła II miejsce w grze terenowej podczas Dni Chorągwi Mazowieckiej w Płocku (2021) oraz
2 puchary w konkursie piosenki harcerskiej i zuchowej.
Magdalena Cholewińska jest również opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu, przez 2 lata była liderem Szlachetnej Paczki Rejon Łochów i okolice, jest koordynatorem ,,Paczuszki dla maluszka” w parafii Gwizdały i w szkole „Julin” oraz współpracuje z Caritas Diecezji Warszawsko – Praskiej.
Nigdy nie jest obojętna na krzywdę innych, zachęca dzieci do bezinteresownej pomocy i szacunku dla każdego człowieka.
Pani Magda Cholewińska ma naturę społecznika, dostrzega potrzeby dzieci i ofiarowuje im swój czas.
W kategorii: Wolontariusz Roku
Państwo Katarzyna i Tomasz Gołębiewscy

Państwo Katarzyna i Tomasz Gołębiewscy są mieszkańcami Wólki Paplińskiej, wychowują dwoje dzieci, prowadzą własną działalność gospodarczą. Dodatkowo Pani Katarzyna aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Wólce Paplińskiej. Tomasz Gołębiewski pracuje w SPZOZ w Węgrowie od ponad 15 lat jako ratownik medyczny.
Mimo ciężkiej pracy zawodowej, licznych obowiązków związanych z wychowaniem dzieci a także prowadzeniem własnej działalności, Państwo Gołębiewscy często angażują się w liczne akcje charytatywne na rzecz niesienia pomocy potrzebującym.
W swoich działaniach otoczyli szczególną opieką rodzinę Grzegorza i Anny Bereza wraz z ich niepełnosprawną córką Weroniką. Wspierali Panią Annę w czasie ciężkiej choroby męża, a także po jego śmierci. W celu wsparcia finansowego organizowali festyny charytatywne „Razem dla Weroniki”, z których całkowity dochód został przeznaczony na jej rehabilitację . Festyny były organizowane przy licznym udziale społeczności lokalnej, a także wsparciu grupy Łochowskich Morsów. Należy podkreślić, że środki zebrane podczas wspomnianych akcji były zaskakująco wysokie. Było to w ogromnej mierze zasługą Państwa Gołębiewskich, którzy swoją postawą inspirują innych do niesienia pomocy, nie boją się wyzwań. Posiadają niesamowite umiejętności organizacyjne, przedsiębiorcze, które pozwalają im angażować wszystkich mieszkańców, różne organizacje i instytucje.
/Info UG Łochów/

348 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Koncert z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości

10 listopada w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie odbył się wyjątkowy koncert patriotyczny zatytułowany „Droga do wolności” w wykonaniu młodzieży...

Zamknij