ggg ggg ggg ggg

Matko Boża, Królowo Polski witamy Cię w Mieście Cudu nad Wisłą

W ubiegłą sobotę, 2 września punktualnie o godzinie 12:00 w całej Diecezji Warszawsko-Praskiej rozległo się bicie kościelnych dzwonów. Był to znak dla wiernych we wszystkich parafiach, że Kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej dotarła właśnie do Radzymina, gdzie powitana została przez tłumy mieszkańców i pielgrzymów na czele z metropolitą warszawskim JE kard. Kazimierzem Nyczem.

 

fot1

Kopia cudownego wizerunku Matki Bożej, dotarła do Miasta Cudu nad Wisłą specjalnym furgonem, eskortowanym przez wóz gaśniczy OSP Radzymin. W samo południe, kiedy w całej diecezji rozległo się bicie dzwonów na znak „jedności wspólnoty Kościoła lokalnego witającego Obraz Nawiedzenia”, na radzymińskim pl. Tadeusza Kościuszki trwała ceremonia powitalna. W obecności Jego Eminencji kard. Kazimierza Nycza, ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej Jego Ekscelencji abpa Henryka Hosera oraz dziekana radzymińskiego, a zarazem proboszcza parafii p.w. Przemienienia Pańskiego przy kolegiacie ks. Stanisława Popisa, uroczystego aktu przekazania ikony, dokonał biskup Diecezji Łowickiej Andrzej Dziuba.
Wraz z zakończeniem ceremonii powitalnej, z radzymińskiego rynku wyruszyła procesja z udziałem ok. 30 biskupów, kilkudziesięciu księży, ministrantów, pocztów sztandarowych jednostek OSP: Radzymin, Mokre i Zawady oraz mieszkańców. Na przybycie ikony niesionej ul. P.O.W. przez strażaków, kapłanów i przedstawicieli rodzin, pomimo chłodu i mżącego, co chwila deszczu oczekiwał tłum wiernych, zgromadzonych na błoniu za kolegiatą radzymińską, poczty sztandarowe szkół i organizacji oraz goście, a wśród nich m.in.: poseł na Sejm RP Jacek Sasin, radna Sejmiku Mazowieckiego Marzena Małek, starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Krzysztof Dobrzyniecki, radni powiatowi i gminni.
Kulminacyjny moment uroczystości stanowiła polowa Msza Święta w przepięknej oprawie muzycznej Radzymińskiej Orkiestry Dętej oraz chóru parafialnego, zainaugurowana odśpiewaniem „Bogurodzicy”. Mszy Św. przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrowali ją m.in.: ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz liczni kapłani Diecezji Warszawsko-Praskiej, na czele z JE bp pomocniczym Markiem Solarczykiem oraz świętującym w tym roku 90-te urodziny JE bp seniorem Kazimierzem Romaniukiem.
Wierni wysłuchali okolicznościowego listu od sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, w którym przekazał zgromadzonym w Radzyminie błogosławieństwo papieża Franciszka. Następnie, głos zabrał abp Henryk Hoser:
– Matko Boża witamy Cię w miejscu Cudu nad Wisłą. Czekają na ciebie 184 parafie z ich rodzinami, pasterzami, chorymi, umierającymi, borykającymi się z życiowymi trudnościami, dorośli, młodzież i dzieci. Przyjmują Cię zgromadzenia zakonne: 64 żeńskie i 19 męskich – z ich charyzmatycznymi dziełami, czekają instytuty świeckie i osoby życia konsekrowanego. Matko Boża, przyjdź i nie zwlekaj. Witam Cię słowami: „Zawitaj, Pani świata, Niebieska Królowo, zawitaj, Pełna Łaski, Prześlicznej Światłości, Pani na pomoc świata, śpiesz się, zbaw nas z złości” – mówił abp Hoser rozwijając ową myśl w trakcie homilii: – Pani świata, przychodzisz, jako Królowa Polski niosąca to, czego nam brakuje. A brakuje nam świętości, odwagi, wierności, prawdy, miłości i pokoju. Tego wszystkiego, czym jest Twoje królestwo. Jesteśmy bezradni i słabi. Panno wierna, wiara tak wielu słabnie i gaśnie, a modlitwa zanika – mówił abp Henryk Hoser zwracając uwagę na szereg problemów społecznych, z którymi się borykamy. – Matko Boża, bez Ciebie życie nasze popada w ruinę. Współcześni ludzie wcale go nie szanują. Jest ono niszczone przez nałogi, narkotyki, uzależnienia, lekkomyślność, brak odpowiedzialności za innych. Powodują one tysiące ofiar śmiertelnych i rannych w ruchu drogowym – mówił biskup Warszawsko-Praski podkreślając przy tym, iż w Polsce plagą staje się także rozpad małżeństw, zdrady, rozwiązłość i lekceważenie powziętych zobowiązań a także obojętność wobec przyszłości dzieci z rozbitych rodzin. Jakby tego było mało „uznaje się, że są dzieci, które nie mają prawa żyć, bo są chore, bo nie warte kochania, bo przeszkadzają zdrowym i pięknym”. – Aborcja ma być prawem człowieka, a łono matki staje się miejscem śmierci dziecka na jej życzenie. Tymczasem „niszczenie życia ludzkiego zanim się urodzi jest bezpośrednią obrazą” Maryi, która jest „dawczynią życia”, które poczęła, urodziła i wychowała. – Błogosław tym, którzy wiedzą, że dziecko jest największym darem Bożym, rodzinom wielodzietnym, tworzącym Kościół domowy – najlepszą szkołę socjalizacji i miłości bliźniego – poprosił arcybiskup. Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej przypomniał również, że kolejny problem stanowi „brak wzajemnego szacunku, niebywała brutalizacja relacji międzyludzkich, nienawiść i wrogość wzajemna tych, którzy tworzą jedno społeczeństwo i jeden naród”. – Kłótliwość, obelżywość, sztuki bluźniercze są stawiane za wzór społecznego współżycia. Solidarność, kiedyś przewodnia idea i zasada działania, staje się dzisiaj pustym sloganem. – Królowo Polski, oczekujemy Cię z radością i nadzieją. „Niech Polska, tak jak sobie życzył św. Jan Paweł II, stanie się wielką Kaną Galilejską, gdzie smutek przemienia się w radość i wesele” – zaapelował na zakończenie homilii abp Henryk Hoser.
Tuż przed końcem polowej Mszy Świętej głos zabrał również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który podkreślił, iż myśl o tym, aby obraz Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymował po Polsce, narodziła się w głowie Prymasa Stefana Wyszyńskiego jeszcze w czasie internowania w Stoczku Warmińskim i Komańczy. – Chciałbym, byśmy oddali mu to, co on dał nam w darze. Byśmy mu oddali modlitwą o jego rychłą beatyfikację. Te najbliższe miesiące będą decydujące dla tego bardzo ważnego wydarzenia. Ze swoją mądrością i odwagą bardzo by nam się przydał, jako błogosławiony. Dlatego módlcie się o to, dokładając pokorną modlitwę o kanonizację ks. Jerzego Popiełuszki, która także wydaje się nie tak bardzo odległa – zaapelował Jego Eminencja.
Wcześniej, metropolita warszawski przypomniał, że peregrynacja odbywająca się w roku jubileuszu 25-lecia istnienia Diecezji Warszawsko – Praskiej stanowi wielką łaskę. – Macie okazję, by podziękować Bogu za wszystko, także za waszych pasterzy – mówił, prosząc o modlitwę szczególnie za ciężko chorego bp. Stanisława Kędziorę.
Po błogosławieństwie kard. Nycza i zakończeniu nabożeństwa na błoniu za kolegiatą, dalsze uroczystości przeniosły się do wnętrza świątyni. Modlitewne czuwanie przy ikonie trwało nieustannie do niedzielnego popołudnia, a o północy odprawiona została Msza Św. Pasterska w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Mieszkańcy Radzymina cieszyli się obecnością kopii cudownego wizerunku Jasnogórskiej Pani również w niedzielę i poniedziałek, kiedy to ikona nawiedzała radzymińską parafię p.w. św. Jana Pawła II, a następnie parafię p.w. św. Stanisława BM w Nowych Załubicach.
Do końca września obraz odwiedzi wszystkie parafie dekanatu radzymińskiego, jadowskiego, tłuszczańskiego i stanisławowskiego. (Harmonogram nawiedzeń w najbliższych dniach przedstawia się następująco: 5 IX – Kuligów; 6 IX – Józefów k. Radzymina; 7 IX – Wola Rasztowska; 8 IX – Dąbrówka; 9 IX – Niegów; 10 IX – Mostówka; 11 IX – Lucynów; 12 IX – Wyszków-Rybienko).
Peregrynacja ikony w Diecezji Warszawsko-Praskiej zakończy się 16 czerwca 2018 r.
/Rafał S. Lewandowski
foto: Grzegorz Jeleń, R.L./

 

2 380 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018 gminy Tłuszcz w Postoliskach

Wyjątkowa i niezwykle podniosła uroczystość w Zespole Szkół w Postoliskach w dniu 4 września 2017 roku przede wszystkim wiązała się...

Zamknij