ggg ggg
ggg ggg

Marzenia o Polsce spełniły się w Łochowie

W sierpniu w Łochowie zamieszkała rodzina Jacyniak, która przeprowadziła się ze Starej Skwarzyny koło Żółkwi na Ukrainie.

Rodzina Jacyniak to Polacy, których marzeniem od pokoleń było przeprowadzenie się do Polski. Trzy lata temu zmarła mama, a rok później ojciec. Państwo Jacyniak osierocili dziesięcioro dzieci. Starsze rodzeństwo, które zamieszkało w Łochowie, podjęło się opieki nad młodszymi dziećmi, aby nie trafiły do domu dziecka. Opiekunem prawnym stał się 21 letni Lubomir Jacyniak, a opiekę faktyczną nad rodzeństwem sprawuje obecnie 23 letnia Wasylina. Pod opieką tej dwójki są 18 letni Aleksiej, 16 letni Mikołaj, dwójka 15 letnich bliźniaków Wiktoria i Władysław oraz 13 letnia Bożena. Najstarsza ich siostra założyła rodzinę na Ukrainie, a dwaj bracia pracują i mieszkają w Mińsku Mazowieckim. Wszyscy członkowie rodziny Jacyniak posiadają Kartę Polaka. Dzięki staraniom wicemarszałek Senatu Marii Koc i ofiarności Państwa Leny i Władysława Grochowskich, właścicieli firmy Arche, rodzeństwo Jacyniak otrzymało w pełni wyposażone mieszkanie w Łochowie. Fundacja Leny Grochowskiej od wielu lat pomaga repatryjantom i przez krótki okres swojej działalności sprowadziła do Polski już 20 rodzin. Maria Koc od wielu lat w okresie Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia odwiedza Kresy z paczkami dla naszych rodaków, aby ich wesprzeć i pokazać, że Polska o nich nie zapomniała. Dzięki temu poznała historię tej rodziny i na jej apel, aby spełnić marzenie ich mamy o przeprowadzce do ojczyzny pozytywnie odpowiedzieli Państwo Grochowscy. Trójka najmłodszych dzieci od września rozpocznie naukę w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łochowie, a starszy Mikołaj w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Ostrówku. Trójka najstarszego rodzeństwa w najbliższych dniach rozpocznie pracę w centrum konferencyjno-szkoleniowym Pałac Folwark Łochów. Od samego początku wsparciem i opieką nowych mieszkańców otoczyli burmistrz Robert Gołaszewski i pracownicy Urzędu Miejskiego. Rodzinie przydzielono dwójkę pracowników Opieki Społecznej, która pomoże im w załatwianiu wszelkich formalności.
27 sierpnia w nowym mieszkaniu rodzinę Jacyniaków odwiedziły: wicemarszałek Senatu Maria Koc, prezes Arche Władysław Grochowski, Helena i Jerzy Zawierucha z Towarzystwa Kultury Polskiej w Żółkwi, kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, burmistrz Robert Gołaszewski wraz z zastępcą Małgorzatą Łotarską, Aleksandra Latek-Mastalerz dyrektor Pałac Folwark Łochów, Aneta Żochowska z Fundacji Leny Grochowskiej, dyrektor Domu Kultury i członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego Artur Lis, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz przedstawiciele mediów. Wszyscy deklarowali dalszą pomoc i wsparcie oraz podkreślali, że w Łochowie rodzina z pewnością znalazła doskonałe miejsce na swój nowy dom. W wypowiedziach poszczególnych osób przewijał się jeden wątek, że historia rodzina Jacyniak mogłaby posłużyć do napisania scenariusza dobrego filmu. Przy tylu życzliwych osobach jesteśmy przekonani, że będzie to film z happy endem.

/Info/

689 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ponad 10 mln zł dla strażaków z Mazowsza

Kolejne pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Mazowsza- Warto...

Zamknij