ggg ggg

Marszałek Adam Struzik na placu budowy nowego szpitala w Drewnicy

Fundamenty nowego szpitala psychiatrycznego w Drewnicy są już prawie gotowe, trwają także kolejne prace budowlane.

W ciągu najbliższych trzech lat powstanie szpital, w którym uruchomione zostaną najnowocześniejsze sposoby zarządzania energią. Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii przyniosą placówce duże oszczędności.
O tym i wielu innych sprawach mogliśmy dowiedzieć się podczas spotkania, które odbyło się 24 lipca br. na terenie placu budowy i z udziałem marszałka Adama Struzika, prezesa zarządu spółki Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica” Romana Roberta Jędrzejczaka oraz prezesa zarządu Mazowieckiego Centrum Psychiatrycznego „Drewnica” Sp. z o.o. Waldemara Adama Giza.
Nowoczesny, proekologiczny i przyjazny pacjentom – taki będzie nowy szpital w Drewnicy, który powstaje obok już istniejącego szpitala, w tej samej zielonej części Ząbek. Placówka zajmie 22 tys. m2, a dla pacjentów będzie dostępnych tu 300 łóżek. Będzie w nim dwukrotnie więcej powierzchni niż w obecnie używanych budynkach. Prace budowlane już się rozpoczęły – są już fundamenty, a wkrótce ukończone zostaną prace konstrukcyjne – budowa murów i stropów oraz prace przy instalacji elektrycznej i sanitarnej. Wartość inwestycji to 118 mln zł. 24 lutego br. została podpisana umowa pomiędzy spółką Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica” a generalnym wykonawcą inwestycji – firmą Budimex S.A. Inwestycja została podzielona przez wykonawcę na dziesięć odcinków roboczych, na których prace trwają jednocześnie. Prace wykonywane są wg harmonogramu i nie przewiduje się opóźnień, a zakończenia spodziewają się wszyscy za 3 lata.
Obok szpitala powstanie instalacja kolektorów słonecznych. Wybudowany zostanie też system pomp ciepła. W okresie grzewczym pozwoli to wykorzystywać energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną w lecie. Zimą z kolei nowoczesny system pozwoli przechowywać zimne powietrze, aby służyło latem do klimatyzowania pomieszczeń. Wszystko dzięki wydajnej technologii STES, systemowi, który pozwala magazynować sezonowe źródła energii. Jest to pilotażowy projekt, pierwszy taki realizowany w Polsce. Projekt EINSTEIN dofinansowany został z unijnego 7. Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR). Na to nowatorskie rozwiązanie w zakresie odnawialnych źródeł energii zwracał uwagę podczas spotkania marszałek Adam Struzik.
Budynek został zaprojektowany z myślą o pacjentach oraz wszystkich pracownikach szpitala. Jego gwieździsty kształt nie tylko ułatwi komunikację wewnątrz szpitala, ale zapewni również bezpieczeństwo pacjentom. Główny pawilon szpitala zostanie zbudowany z siedmiu segmentów – wszystkie będą połączone tzw. strefą wielofunkcyjną, przypominającą duży ogród zimowy i prowadzącą do miejsc terapii i wypoczynku. W kompleksie znajdą się m.in. centrum rehabilitacyjne oraz oddziały łóżkowe dla stałych pacjentów. W części rekreacyjno-sportowej będą się mieścić m.in. alejki spacerowe, ławki, stół do tenisa stołowego i stanowiska do gry w szachy.

dscf7120
Dyrektor szpitala myśli o rozszerzeniu ofert np. na tzw. przedszkole dla starszych osób, stworzenie odpowiednich warunków dla terapii zajęciowej. Z kolei budynki starszej części szpitala, planuje marszałek Adam Struzik objąć rewitalizacją i być może znajdą się środki, aby służyły częściowo szpitalowi, i częściowo miastu.
Centrum posiada wysoce wykwalifikowany personel, w tym lekarzy specjalistów psychiatrii, pielęgniarki ze specjalizacją z psychiatrii lub po kursie kwalifikacyjnym z psychiatrii oraz wykształconych terapeutów zajęciowych. Centrum zabezpiecza świadczenia lecznicze z zakresu opieki psychiatrycznej przede wszystkim dla około 700 000 mieszkańców Warszawy – Praga-Północ, Rembertów, Białołęka, Praga-Południe oraz powiatów – legionowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, węgrowskiego (gm. Łochów, Sadowne, Stoczek).
W ramach współpracy w Izbie Przyjęć przeprowadzane są konsultacje z zakresu psychiatrii dla policji oraz podmiotów leczniczych prawobrzeżnej Warszawy i powiatu wołomińskiego. Jednocześnie Centrum współpracuje z Sądem Okręgowym Warszawa-Praga oraz podległymi sądami rejonowymi, w szczególności z Sądem Rejonowym w Wołominie.

Podstawowe założenia do projektu nowego szpitala:
• Powierzchnia działki pod inwestycję – 122 156 m2
• Powierzchnia zabudowy: ~ 11 778,64 m2
• Powierzchnia brutto: ~ 24 381,55 m2
• Kubatura budynku (brutto): ~ 117 415,11 m3
• Liczba pacjentów: ok. 300 łóżek (280 łóżek + 25 miejsc w oddziale dziennym)
• Liczba oddziałów: 8 oddziałów całodobowych o zróżnicowanych profilach zgrupowanych w dwukondygnacyjnych pawilonach.
• Ambulatorium (Gabinety – Stomatologiczny, Medycyny Pracy, Internistyczny, Okulistyczny, Ginekologiczny)
• Funkcjonujące: Zespół Leczenia Środowiskowego, Poradnia Zdrowia Psychicznego.

/oprac. J.Cz./

Galeria zdjęć

2 225 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
CESJA PODPISANA

31 lipca radni powiatu pułtuskiego wyrazili zgodę na podpisanie cesji pomiędzy Szpitalem Powiatowym w Pułtusku sp.z.o.o, a spółką Gajda Med....

Zamknij