ggg ggg
ggg ggg

Małe zwycięstwo radnych – pomnik byłego burmistrza Stanisława Wolskiego bez Gwiazdy Dawida

Podczas sesji Rady Miejskiej w Wyszkowie, która odbyła się 29 marca (tuż przed Świętami Wielkanocnymi) radni podjęli decyzję, co do ustawienia pomnika Stanisława Wolskiego na Placu Wyzwolenia.

Jak można było się spodziewać Rada Miejska w Wyszkowie przy 3 głosach wstrzymujących się zaakceptowała usytuowanie pomnika byłego burmistrza Wyszkowa Stanisława Wolskiego na Placu Wyzwolenia (przy ul. Kościuszki). Dyskusja była i dobrze, że znaleźli się radni, którzy swoje uwagi, co do jego lokalizacji oraz wyglądu wnieśli do debaty publicznej, tj. radny Adam Szczerba, radny Krzysztof Sobieski, czy radny Włodzimierz Gryz. Lokalizację na terenie Urzędu Miejskiego proponował radny Sobieski, podkreślając, że na Placu Wyzwolenia powinny stanąć inne pomniki o bardziej patriotycznym charakterze. Miejsca na ten pomnik widział na Placu Miejskim radny Szczerba, a na obecnym placu proponował raczej pomnik Józefa Piłsudskiego. Radny Gryz interesował się tempem budowania pomnika burmistrza Wolskiego – jego zdaniem można by to przełożyć na później.
Jak się jednak okazało ze słów burmistrza Nowosielskiego – od dawna przewiduje się ustawienie pomnika Józefa Piłsudskiego na skarpie przy Placu św. Jana Pawła II. Poinformował też, że Związek Piłsudczyków wnioskował ostatnio do niego o ustawienie popiersia przez Urzędem Miejskim.
Zapraszam na nagranie z dyskusji na temat pomnika, które zamieścimy na stronie internetowej naszej gazety www.kurier-w.pl lub na youtube: kurierWtygodnik.
Dzięki też radnym (którzy dyskutowali wcześniej sprawę na posiedzeniach komisji) rekomendowana była podczas sesji wersja bez cokołu w kształcie Gwiazdy Dawida. Także podczas głosowania za wersją bez Gwiazdy Dawida zagłosowało 15 radnych, przeciw niej było 2, a 4 wstrzymało się od głosu. Oczywiście sam wynik głosowania był do przewidzenia, bo determinacja władz samorządowych, aby ten pomnik powstał była ogromna, co widać było podczas emocjonalnych wypowiedzi zastępcy burmistrza Anety Kowalewskiej oraz burmistrza Grzegorza Nowosielskiego. Radni też zdawali sobie sprawę z tego, że znaleźli się w okresie wyborczym i oczywiście nie śmiem sugerować, że widzieli, kto, na co może liczyć. Dalsza dyskusja dot. ul. Matejki i inwestycji oraz ta podczas zmian do budżetu, które procedowano wcześniej, wskazywała, że niektórzy radni mimo ciekawych wniosków na ich uchwalenie nie mieli szans.
Tak, więc będziemy mieć w Wyszkowie pomnik burmistrza Stanisława Wolskiego stojącego bez nóg, a raczej unoszącego się jak duch nad dwiema żydowskimi dziewczynkami i nad cokołem w formie wyszkowskiego przedwojennego bruku.

/Janina Czerwińska/

392 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Turniej – Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym

Powiatowe eliminacje ogólnopolskiego turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym zakończone. Powiat węgrowski reprezentować będzie młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im....

Zamknij