ggg ggg
ggg ggg

Majówka ze Św. Florianem w jednostce OSP Nadma

Maj to szczególny miesiąc dla wszystkich strażaków z racji przypadającego wspomnienia o Ich patronie – Św. Florianie. O tym, jak wielką darzony jest czcią przez naszych druhów, świadczyć może wzruszająca uroczystość, zorganizowana przez jednostkę OSP Nadma, podczas której dokonano aktu odsłonięcia i poświęcenia zadedykowanej Mu kapliczki.

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka w Nadmie (gm. Radzymin), miały wyjątkowo odświętny charakter. Uroczystość, którą zorganizowano w piątek, 4 maja zainaugurowała okolicznościowa Msza Św. w Kościele parafialnym, którą sprawował ks. proboszcz Grzegorz Mioduchowski. W nabożeństwie udział wzięli zaproszeni goście, a wśród nich m.in.: burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Dobrzyniecki wraz z radną Izabelą Paciorek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie Wiesława Świeczak, delegacja zaprzyjaźnionej jednostki OSP Słupno oraz nasi zacni mieszkańcy wraz z p. Markiem Brodziakiem. Trzeba z dumą podkreślić, że pomimo okresu wyjazdowo-majówkowego strażacka brać OSP Nadma stawiła się licznie, a wraz z nią we Mszy Św. aktywny udział wzięli również najmłodsi druhowie z działającej przy jednostce Akademii OSP, którzy byli bardzo dobrze przygotowani do celebry przez stale wspierającą naszą jednostkę radną Izabelę Paciorek. (W imieniu Zarządu serdecznie dziękujemy). Po zakończeniu nabożeństwa odbył się przemarsz paradny ulicami Nadmy. Dalsza część obchodów odbyła się na placu strażackim, a rozpoczęło ją odegranie Hymnu Związku OSP RP. Szczególnie uroczystym momentem był akt poświęcenia kapliczki Św.Floriana –Patrona Strażaków oraz placu pod budowę budynku strażnicy z przeznaczeniem zarówno dla OSP , jak i dla potrzeb naszych mieszkańców, co potwierdził w swej wypowiedzi Burmistrz Krzysztof Chaciński.
Następnie, odbyło się ślubowanie nowoprzyjętych druhów – zwyczajnych, wspierających, MDP, ale głównie Akademii MDP, którzy otrzymali sprawność „Strażaka” i legitymacje „Małego Strażaka”. Podziękowano aktywnym druhom za trud i ich wkład w rozwój OSP Nadma –za budowę kapliczki i masztu flagowego, niwelację terenu i skalniaka oraz naprawy wozów strażackich. W tym miejscu szczególne słowa wyróżnienia należą się: druhnie Paulinie Jaworskiej –za całokształt działalności, dh Krzysztofowi Namedyńskiemu –fundatorowi figurki św. Floriana, dh Markowi Prandocie –fundatorowi elementów ze stali nierdzewnej w konstrukcji kapliczki.
Podziękowano Instytucjom, firmom i ludziom przychylnym, wspierającym działalność jednostki. Warto również nadmienić, że podczas Dnia Strażaka zostały oficjalnie reaktywowane sekcje: lotnicza z dh Markiem Prandotą na czele (który podczas obchodów sypał na uczestników kwiaty z przelatującego nad placem samolotu). Słowa podziękowania należą się także dla druhny Iwony Stanczewskiej za wkład w budowę Akademii OSP Nadma, która stanowi już stałą i zgraną grupę. (Przy okazji zapraszamy najmłodszych do wstępowania do tej sekcji).
Po zakończeniu części oficjalnej rozegrano towarzyski mecz piłki nożnej – promujący Naszą Strażacką Sekcję, która tego dnia zmierzyła się z utytułowaną w swojej lidze drużyną oldbojów dh Roberta Badowskiego (będącego zarazem trenerem naszej sekcji). W międzyczasie grały i śpiewały druhny z naszej sekcji wokalno-muzycznej „Nadma Bend” na czele z prowadzącą dhą Mirosławą Bester.
Strażacką majówkę zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek i wspólnym śpiewaniem piosenek biesiadnych.
Ciesząc się z kapliczki dodajmy, iż swoje zadanie spełnił także niedawno postawiony maszt flagowy, bo nie tylko już mogliśmy godnie zawiesić flagę państwową i związkową, ale w dn. 6 maja wyrazić także swoją solidarność na znak żałoby po tragicznej śmierci dh A. Bzdurskiego z OSP Pęczniew, poprzez opuszczenie flagi związkowej z kirem do połowy masztu.
Warto na zakończenie wspomnieć, że uroczystość w dn. 4 maja, była tylko jednym z przejawów aktywnej działalności jednostki OSP Nadma. Dzień wcześniej, delegacja wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Radzyminie. Z kolei, 5 maja upłynął nam na udziale w gminnych obchodach Dnia Strażaka w OSP Słupno, które wsparliśmy organizacyjnie. 6 maja upłynął druhom z Nadmy na zabezpieczeniu rajdu rowerowego w okolicach Radzymina. Naszą majówkę zakończyliśmy 11 maja -świętując Dzień Strażaka na Torwarze w Warszawie, gdzie część naszych druhów bawiła się na koncercie/sympozjum dla strażaków. A to dopiero początek sezonu – jeszcze wiele wyzwań w tym i kolejnych miesiącach przed druhami z Nadmy, którym życzę powodzenia, sił i wytrwałości w obranej drodze.

/dh Dariusz Wojda – Prezes OSP Nadma/

885 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rusza konkurs urbanistyczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania centrum Radzymina

Warszawski oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich na zlecenie Gminy Radzymin ogłosił otwarty konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania centrum Radzymina. Prace konkursowe...

Zamknij