ggg ggg
ggg ggg

Magiczna Noc Świętojańska na Błoniach Pałacu i Folwarku Łochów

Dnia 23 czerwca 2019 na błoniach Pałacu Łochów odbyła się cykliczna już impreza Łochowska Biesiada Muzyczna – Noc Świętojańska. Wydarzenie to organizowane było w ramach Sobótkowych Spotkań Folklorystycznych i zostało wpisane w obchody 50 lecia Miasta Łochowa.

Organizatorem Nocy Świętojańskiej był Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, Firma Arche (Pałac i Folwark Łochów), Starostwo Powiatowe w Węgrowie.
Patronat Imprezy został objęty przez Wicemarszałek Senatu RP Marię Koc, Starostwo Powiatowe w Węgrowie – Ewę Besztak, Burmistrza Łochowa – Roberta Gołaszewskiego.
Patronat Medialny został objęty przez: Tygodnik Siedlecki, Kurier W, Głos Węgrowa i Okolic, Gazetę Łochowską.
Biesiada była ostatnim wydarzeniem Sobótkowych Spotkań Folklorystycznych. Poprzedzały ją piątkowe występy młodzieżowe w ZSP w Sadownem na których wystąpili: Zespół Tańca Ludowego Sadzewiczowa (Łochów), Zespół Tańca i Pieśni „Zawierucha” (Węgrów), Zespół Tańca Ludowego „Orkan”(Sadowne), Zespół Pieśni i Tańca – „Zielony Talizman”(Ukraina), Zespół Pieśni i Tańca „Kosivskie Wizerunki”(Ukraina), Zespół Sadowianki. W sobotę ww. zespoły wzięły udział w warsztatach tańców huculskich.
Łochowska Biesiada Muzyczna składała się z dwóch części: występów zespołów muzycznych oraz obrzędu Nocy Świętojańskiej.
Wydarzenie zostało otwarte przez: Dyrektora Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie Artura Lisa, Roberta Lipkę (konferansjera i muzyka Kapeli Lipy) oraz Anetę Kowalczyk (koordynatora ww. projektu). Następnie głos zabrali: Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego Marek Renik oraz Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski.
Po oficjalnym otwarciu grupy muzyczne, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta mogli wspólnie biesiadować na świeżym powietrzu. Panowała wspaniała atmosfera. Były tańce przy muzyce folkowej na żywo, a także kilka stoisk rękodzielniczych: wystawy prac malarskich studentów Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, stoisko z kołaczami węgierskimi, miodami, rzeźbami, ceramiką Aleksandra i Romana Kuzelyaka (Muzeum Gwizdka) oraz nauką robienia wianków przez artystkę ludową Małgorzatę Pepłowską.
Podczas biesiady wstąpiły następujące zespoły: Cała Praga Śpiewa (Warszawa), Kumy (Komorów), Gwizdalanki (Gwizdały), Młodzieżówka z Sulejówka (Sulejówek), Wiejska Spec Kapela (Cieksyn), Staynia (Warszawa),Wrzawa, Zespół Tańca Ludowego „Orkan”, Kapela Łochowska (Łochów), „Łocho ho!” (Łochów). Prawie wszystkim grupom muzycznym przygrywała niezawodna Kapela Lipy.
Każdy z zespołów bardzo dobrze zaprezentował się na scenie. Nogi, aż same rwały się uczestnikom do tańca. Impreza miała charakter integracyjny, zachęcając również młodzież do wspólnej zabawy. Wspaniale został też odebrany nowy chór wielopokoleniowy powstały w MiGOK Łochów, którego instruktorem jest muzyk Robert Lipka. Zespół rozpoczął swą działalność na jesieni zeszłego roku, dzięki otrzymanemu przez MiGOK dofinansowaniu od MKiDN. Grupa w bardzo krótkim czasie zrobiła wspaniałe postępy, więc dyrektor ośrodka Artur Lis zdecydował się na kontynuowanie zakończonego projektu. To był dopiero drugi występ chóru, więc tym bardziej należą się gratulacje każdemu z członków zespołu oraz instruktorowi.
Biesiadę uświetnił spektakl, pt: „Rozhowory”, wystawiony przez Teatr Makata, który wystąpił wraz z młodzieżowymi zespołami ludowymi: „Sadzewiczowa” (LO Łochów), „Zielony Talizman”, „Kosivskie Wizerunki” oraz „Zawierucha” (I LO Węgrów). Reżyserią spektaklu zajmowała się Sokolyk Oksana. Było to przepiękne widowisko związane z tradycją puszczania wianków, tańcami przy muzyce ludowej połączone ze wspaniałymi efektami świetlnymi.
Impreza z roku na rok staje się jedną z ważniejszych imprez odbywających się na terenie Łochowa. Świadczy o tym duża liczba uczestników tej imprezy, gratulacje oraz radość w oczach przybyłych gości.
Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie serdecznie dziękuje za pomoc: Dyrekcji oraz instruktorom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie, Sadownem, I Liceum Ogólnokształcącego w Węgrowie (Partnerom Sobótkowego Spotkania Folklorystycznego), Ochotniczej Straży Pożarnej w Łochowie, Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Węgrowie, Słuchaczom z Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (Stanisławie Rzepczyńskiej, Alicji Postek, Teresie Maliszewskiej, Elżbiecie Łach, Krystynie Zieniewskiej, Helenie Ziurkowskiej i Zygmuntowi Tońskiemu) za przygotowanie dużych wianków specjalnie na tę uroczystość, Katarzynie Bali, Małgorzacie Gietce, Tadeuszowi Barańskiemu, Zygmuntowi Tońskiemu za przygotowanie wystawy malarskiej ŁUTW oraz firmie „Dzieje się”.
/Aa/

684 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dofinansowanie na przebudowę drogi Klimowizna – Ruchna – Szaruty

Powiat Węgrowski otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na realizację programu: „Poprawa bezpieczeństwa ruchu i...

Zamknij