ggg ggg

Łochowska Wiosna Poezji (28.05.2013)

Spektakl poetycko – muzyczny, rozstrzygnięcie I Konkursu Poezji „Mój Łochów”, spotkanie autorskie z Andrzejem Zaniewskim, oto program tegorocznej  pięknej i potrzebnej imprezy literackiej.

Drugi wieczór literacki z cyklu ,,Łochowska Wiosna Poezji’’ odbył się 23 maja (czwartek) w sali widowiskowej Miejskiego i Gminnego Ośrodku Kultury w Łochowie. W ramach Programu Rozwoju bibliotek projekt współfinansowany został przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, a patronatem imprezę objął burmistrz Łochowa Marian Dzięcioł i przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Suchenek.
Spektakl poetycko – muzyczny w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum w Łochowie, poświęcony był Cyprianowi Kamilowi Norwidowi w związku ze 130. rocznicą jego śmierci, przypadającą w dniu występu. Młodzież recytowała również wybrane wiersze poety i pisarza Andrzeja Zaniewskiego – gościa honorowego Łochowskiej Wiosny Poetyckiej. Uczniowie łochowskiego gimnazjum przygotowali swój występ pod kierownictwem Jolanty Prochackiej – Cyrych i Marzeny Wyzińskiej.
Niezwykle mądre i zajmujące było spotkanie z Andrzejem Zaniewskim – poeta prozaikiem, powieściopisarzem, filozofem, krytykiem literackim, autorem tekstów piosenek i współtwórcą grupy poetyckiej „Hybrydy”. Aktywny człowiek, pełniący wiele funkcji m.in. członek Zarządu Głównego ZLP i oddziału warszawskiego Związku Literatów Polskich, wiceprezes Stowarzyszenia Autorów Polskich, był w przeszłości prezesem Stowarzyszenia Kultury Słowiańskiej. Zasiada również w wielu jury konkursów literackich, ale przede wszystkim jest autorem wielu znanych powieści. O jego powieści „Szczur”, która stała się światowym bestsellerem, przełożonym na 30 języków, rozmawiano wiele podczas spotkania. Pytano również o wiersze o Norwidzie, dlaczego i jak powstawały., o miłość i jej postrzeganie, o początki twórczości literackiej, ale także o wpływ socrealizmu na życie młodego wtedy autora oraz fascynacji twórczością Kraszewskiego i jego powieścią „Krzyżacy”. Publiczność nagrodziła pisarza gorącymi oklaskami.
Wieczór literacki był okazją do przedstawienia zwycięzców I Konkursu Poetyckiego „Mój Łochów”. W skład jury weszli: Artur Lis – dyrektor MiGOK w Łochowie, Beata Załecka – dyrektor Biblioteki Publicznej w Łochowie, Stanisław Grącki – poeta. Na konkurs wpłynęło 34 wiersze od 23 autorów. Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
– w kategorii szkół podstawowych
I nagroda – Paulina Bala ze SP nr 1 w Łochowie, II nagroda – Agnieszka Siuchta z Katolickiej PSP w Kaliskach, III nagroda – Mariola Jarząbek z SP nr 1 w Łochowie oraz pięć wyróżnień: Sandra Bala, Magdalenia Branicka, Weronika Dzięcioł, Julia Puchalska, Piotr Wiśniewski.
– w kategorii szkół gimnazjalnych
I nagroda – Dominika Skorupko z Publicznego Gimnazjum w Łochowie, i  równorzędna I nagroda – Aleksandra Tuszyńska z Publicznego Gimnazjum w Łochowie, II nagroda –  Dominika Wysocka z Publicznego Gimnazjum w Kamionnie, III nagroda – Sylwia Gołaszewska  z Publicznego Gimnazjum w Kamionnie oraz cztery wyróżnienia: Katarzyna Podgórska, Adrianna Król, Kamil Banaszek, Urszula Bielińska.
– w kategorii szkół średnich
I nagroda – Adam Gąsior z LO w Łochowie, II nagroda – Agnieszka Reluga z LO w Łochowie.
Nagrodzone prace zostaną wydrukowane w okolicznościowym tomiku.


Burmistrz Łochowa Marian Dzięcioł wyróżnił specjalnymi nagrodami trzech autorów najlepszych wierszy o tematyce łochowskiej. Nagrody otrzymali:
Adam Gąsior z Liceum Ogólnokształcącego w Łochowie, Aleksandra Tuszyńska z Publicznego Gimnazjum w Łochowie, Mariola Jarząbek ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łochowie.
Organizatorzy postanowili uhonorować osoby, które przyczyniły się do powstania projektu „Łochowska Wiosna Poezji” i wraz z podziękowaniami obdarowali ceramicznymi statuetkami w kształcie książki z wyłaniającym się czerwonym sercem (wykonane przez artystę ceramika – Romana Kuzelaka – nauczyciela Zespołu Szkół w Gwizdała): Mariana Dzięcioła, Andrzeja Suchenka, Andrzeja Nowotko, Andrzeja Zaniewskiego, Jolantę Cyrych – Prochacką, Marzenę Wyzińską, Wiesława Maliszewskiego, Andrzeja Zygmunta Rola – Stężyckiego, Michała Strąka, Małgorzatę Piórkowską, Urszulę Kalinowską, Magdalenę Sobiszewską, Małgorzatę Siuchta, Agnieszkę Pyźlak, Katarzynę Borkowską – paź, Piotra Witul, Annę Szcześnik.


Całość poprowadziła dyrektor biblioteki Beata Załecka.
Po zakończonej części oficjalnej wszystkich zaproszono do galerii na lampkę wina i poczęstunek, gdzie w swobodnej atmosferze uczestnicy spotkania mogli wymieniać poglądy i rozmawiać ze sobą.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

2 678 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Piknik z koniem w tle… (28.05.2013)

26 maja 2013 r. tradycyjnym rajdem konnym rozpoczęła się niedziela w Gulczewie. Po mszy św. odprawionej w intencji profesora Ludwika...

Zamknij