ggg ggg

Listopadowe Święto (15.11.2011)

Obchody 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 rozpoczęły się tradycyjnie Mszą św. za Ojczyznę w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, skąd uczestnicy uroczystości przeszli na plac Wolności.


Tutaj przed Dębem Wolności posadzonym przez mieszkańców miasta 11 listopada 1919 roku, w pierwszą rocznicę rozbrojenia Niemców i odzyskania niepodległości, odbyła się główna część obchodów listopadowego święta. Po odegraniu „Mazurka Dąbrowskiego” przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą pod batutą Sławomira Gąglewskiego, głos zabrał burmistrz Władysław Krzyżanowski, który między innymi przypomniał wydarzenia jakie 93 lata temu miały miejsce zarówno w kraju, jak też w powiecie ostrowskim i w samym mieście. Tradycyjnie też przywołane zostały nazwiska ostrowian, którzy wówczas rozbrajali Niemców na ulicach Ostrowi, przejmowali instytucje i urzędy oraz tworzyli zręby niepodległej Ojczyzny.

Po wystąpieniu burmistrza delegacje władz samorządowych, instytucji, służb mundurowych, szkół, organizacji kombatanckich, społecznych i politycznych, złożyły wiązanki kwiatów przed obeliskiem przy Dębie Wolności. Obchodom Święta Niepodległości towarzyszyły imprezy kulturalne: koncert Andrzeja Sikory „Jesień pachnie Chopinem” w Miejskim Domu Kultury, oraz Koncert Patriotyczny Poezji Śpiewanej „Zapytaj o Polskę” w wykonaniu artystów z Krakowa i XI Ogólnopolski Festiwal Tańca „Wirujący Krąg”, a także sportowe: Turniej Brydża Sportowego Par i Ostrowski Bieg Niepodległości, w którym udział wzięło około 350 uczestników.
AM

1 292 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ku pamięci i w hołdzie poległym (15.11.2011)

Pułtuszczanie licznie uczestniczyli w tegorocznych oficjalnych obchodach Święta Niepodległości. Na ulicach powiewały biało-czerwone flagi w miejscach pamięci zapłonęły znicze i...

Zamknij