ggg ggg
ggg ggg

Liczny i radosny Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Wyszkowa

Święto Objawienia Pańskiego w Wyszkowie, podobnie jak w całym kraju było obchodzone uroczyście i radośnie. Po Mszy Świętej barwny pochód – Orszak Trzech Króli prowadzony przez Gwiazdę Betlejemską podążył ulicami miasta do szopki u podnóża schodów do Sanktuarium św. Idziego.

6 stycznia br. dzień świąteczny, bo była to niedziela i jednocześnie Święto Objawienia Pańskiego, mimo mroźnej, ale słonecznej pogody, zgromadził na uroczystości wielu z naszych mieszkańców. To już piąty raz w Wyszkowie odbył się Orszak Trzech Króli i jak wynika z obserwacji, był on jednym z najliczniejszych w historii tych obchodów.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w Kościele pw. św. Wojciecha, którą celebrowali m.in.: ks. kan. Roman Karaś, ks. kan. dr Zdzisław Golan, ks. Kazimierz Kozicki, ks. Grzegorz Dębek. Został odczytany fragment z Ewangelii św. Mateusza dot. przybycia trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara do Betlejem, aby złożyć hołd Dzieciątku Jezus. Po mszy uformował się radosny i kolorowy orszak, na którego czele prowadząc uczestników obchodów stanęły barwne postacie trzech królów. W postać Kacpra wcielił się Michał Szewczyk, w Melchiora – Edward Odojewski, a w Baltazara – Wojciech Karczewski. Każdy chętny otrzymywał symboliczną koronę, którą ufundował Urząd Miejski. Prowadzony przez Gwiazdę Betlejemską tłum wiernych wraz z kapłanami, burmistrzem Wyszkowa i samorządowcami ruszył od Kościoła pw. św. Wojciecha, od ronda na ul. Kościuszki, fragmentem ul. Sowińskiego do ronda na ul. Pułtuskie, następnie do Daszyńskiego, by schodami zejść na skwer Jana Pawła II do tradycyjnej szopki ze świętą Rodzina z Dzieciątkiem Jezus. Po raz pierwszy w orszaku udział wzięli trzej jeźdźcy na koniach, dwóch z Tumanka i jeden z Gulczewa. Nie mogło zabraknąć wyszkowskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie na czele z kapelmistrzem Franciszkiem Józefem Bieganowskim, której marszowa muzyka świetnie pasowała do uroczystości. W orszaku uczestniczyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie oraz wiele rodzin z dziećmi.
Na skwerze Jana Pawła II w szopce czekała Święta Rodzina: Maryja i Józef (Aneta i Grzegorz Frąckiewicz), a obok zagroda z żywymi zwierzętami: kozą, osiołkiem i kilkoma owieczkami. Kacper, Melchior i Baltazar składając hołd Dzieciątku Jezus wręczyli: złoto, kadzidło i mirrę. Po tej scenie głos zabrali przedstawiciele duchowieństwa: ks. proboszcz i kustosz Sanktuarium św. Idziego dr Zdzisław Golan, ks. kan. Roman Karaś proboszcz parafii pw. św. Wojciecha, ks. Kazimierz Wądołowski – kustosz Sanktuarium i proboszcz parafii pw. św. Rodziny oraz reprezentujący samorząd burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski i przewodnicząca Rady Powiatu Elżbieta Piórkowska.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski składając życzenia podkreślał, jak ważne jest dla nas tworzenie tu w Wyszkowie lokalnej społeczności, wyzbywanie się „pojedynczych egoizmów” dla wspólnego dobra, a wzorem niech będą właśnie Trzej Mędrcy dążący zgodnie, aby spotkać nowonarodzonego Chrystusa. Zgody życzył w swoim noworocznym przesłaniu w 2019 r. mieszkańcom Wyszkowa i gminy. Przewodnicząca Rady Miejskiej – Elżbieta Piórkowska życzyła, abyśmy każdego dnia kierowali się wiarą, nadzieją i miłością. Jak podkreślała wszyscy idąc w tym pochodzie kierowali się tymi słowami i uczuciami, bo one są właśnie w nowo narodzonym Jezusie.
Zapraszamy na stronę internetową, facebooka i do obejrzenia filmu zamieszczonego na kanale YouTube KURIERA W… z obchodów w Wyszkowie.
/Janina Czerwińska/

873 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Powiatowo – gminna wigilia samorządowa – Wyjątkowa dziesiąta wigilia miejska w Wyszkowie

21 grudnia w hali Wyszkowskiego Ośrodka Kultury i Sportu odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe, które stało się tradycją w wyszkowskich...

Zamknij