ggg ggg

Legionowo ma 60 lat (08.05.2012)

3 maja 2012 roku jest dla mieszkańców Legionowa podwójnym Świętem. Tego dnia miasto świętuje nie tylko rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji w 1791 roku, ale też  60. rocznicę nadania praw miejskich. Legionowo miastem stało się 3 maja 1952 roku. 

Majowe świętowanie w Legionowo rozłożono na dwie raty. 3 maja w kościele na górce ks.płk Sławomir Żarski odprawił Mszę św. koncelebrowaną w intencji pomyślności Ojczyzny. W uroczystej sumie uczestniczyły poczty sztandarowe. Po mszy zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu artystów m.in. Warszawskiej Opery Kameralnej, którzy wykonali dobrze znane utwory „ku pokrzepieniu serc”. Druga część majowego świętowania odbyła się w niedzielne popołudnie. Od 15  w ratuszowym parku trwał Piknik rodzinny. Był koncert młodych artystów z Fundacji „Czas Kultury”, były zwody sportowe dla najmłodszych, był konkurs wiedzy historycznej.  Punktualnie o 16 w Sali widowiskowej ratusza odbyła się premiera legionowskiego „LiPDUBa”. W tym filmowym przedsięwzięciu wzięło udział ponad 150 mieszkańców miasta z prezydentami, starostą i  radnymi na czele. Opinie widzów były przychylne. Legionowski LipDub” może się podobać, choć znajdą się zapewne osoby odmiennego zdania. O gustach się jednak nie dyskutuje.

Gminna Rada Narodowa czterokrotnie podejmowała uchwałę w sprawie nadania Legionowu praw miejskich. Na drodze do zmiany statusu miejscowości stały niekorzystne warunki ekonomiczne i polityczne. W marcu 1930 roku Legionowo otrzymało status samodzielnej gminy z uprawnieniami gmin miejskich, od 1930 roku Legionowo nabierało coraz więcej cech ośrodka miejskiego. Kwitł przemysł i handel zapewniające miejsca pracy, infrastruktura techniczna, socjalna, kulturalna oraz małymi krokami rozwijało się życie społeczne. Imponujące były działania społeczeństwa, które dokładało starań, by ożywić kulturę w Legionowie – działania zmierzające do stworzenia własnej parafii, kina, salek teatralnych, ośrodka zdrowia, placu handlowego.

Od osady do miasta
Pod względem liczby mieszkańców, Legionowo przodowało w przededniu II wojny światowej wśród podwarszawskich miejscowości. Jednak w związku z działaniami zbrojnymi, starania o nadanie statusu miasta musiały zostać odłożone.
Po wojnie, mieszkańcy zaczęli wracać do miejscowości i wraz z nowo utworzonymi władzami szybko zajęli się odbudową infrastruktury i stworzeniem dogodnych warunków socjalnych.
Gminna Rada Narodowa w 1946 i 1947 roku uchwalała wystąpienie z wnioskiem o przemianowanie gminy Legionowo na miasto. Jednocześnie przyłączano do osiedla i gminy kolejne okoliczne tereny, min. Bukowiec.
Z czasem aspiracje Legionowa wykraczały poza sprawę nadania praw miejskich, władze liczyły na ustanowienie przyszłego miasta siedzibą powiatu. Jednakże brakowało siedziby dla władz administracyjnych, przemysł przestał się rozwijać, panowało bezrobocie. W styczniu 1951 roku do Legionowa przybyła inspekcja z Prezydium Wojewódzkiej i Powiatowej Rady Narodowej, w których protokole z inspekcji znalazły się następujące słowa: „Wniosek Gminnej Rady Narodowej z 29 III 1950 r. o przemianowaniu gm. Legionowo na miasto Legionowo jest całkowicie uzasadniony i zasługuje w zupełności na poparcie, gdyż dotychczas w zakresie potrzeb ludność osady traktowana była na równi z ludnością gminy wiejskiej. Przemianowanie gminy Legionowo na miasto Legionowo da lepsze warunki rozwoju osady i rzeczywistego zaspokojenia potrzeb klasy pracującej (…)” [AP Nowy Dwór, Akta Gminy Legionowo, sygn. 235 GRN nr 199 z 27 lutego 1949 r.]. Znaczący wpływ na pozytywną opinię władz nadrzędnych miało doprowadzenie elektryczności do osiedla, rozwój handlu, usług i wytwórczości rzemieślniczej. W uzyskaniu statusu miasta pokładano nadzieje na szybszy i bardziej efektywny rozwój oraz unowocześnienie miejscowości.

Rozwój miasta impulsem do nadania praw
Nowy kształt terytorialny Legionowa określono w 1951 roku, w jego skład weszły jednostkowa gmina Legionowo, osiedle Bukowiec i miejscowość Łajki-Grudzie, w związku z tym, Legionowo zamieszkiwało ok. 15 tys. osób. 22.09.1951 r. Gminna Rada Narodowa podjęła ostatnią już uchwałę w sprawie nadania praw miejskich, wystąpiła później do Warszawskiej Powiatowej Komisji Podziału Administracyjnego powiatu z wnioskiem o utworzenie miasta Legionowo oraz oddzielnej gminy o tej samej nazwie. Maj 1952 roku przyniósł długo oczekiwane nadanie praw miejskich. 3 maja, na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów utworzono miasto Legionowo. Miasto uzyskiwało coraz wyższe dochody z tytułu podatków, które przeznaczało na gospodarkę komunalną, oświatę, kulturę. Po kilku latach istnienia, Legionowo podejmowało liczne inicjatywy na rzecz aktywizacji mieszkańców i bardziej dynamicznego rozwoju ośrodka.

60-lecie Legionowa
Tak długą, pełną starań i zwrotów akcji drogę musiało przejść nasze miasto, by stać się jedną z największych podwarszawskich aglomeracji. Nadal władze Legionowa nie osiadają na laurach. Tak jak poprzedni włodarze miejscowości, a wcześniej osady, tak i teraz intensywnie rozwija się miasto.
60 lat po formalnym nadaniu praw miejskich Legionowo walczy z mianem „sypialni” Warszawy i z każdym krokiem pokazuje, że jest samodzielnym, atrakcyjnym miastem. Tegoroczną rocznicę miasto uczci za pomocą okolicznościowego LipDuba.  rwc

Galeria zdjęć

1 960 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Video w Clubie Mokra

Galeria zdjęć Galeria zdjęć cz.2

Zamknij