ggg

Laptopy dla uczniów i nauczycieli

180 milionów złotych z przeznaczeniem na laptopy dla uczniów i nauczycieli, czeka na wnioski od samorządów. Pieniądze pochodzą z oszczędności z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa wdrażanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i dzięki środkom unijnym.

Epidemia związana z zagrożeniem korona wirusem zmieniła sytuację dzieci i młodzieży. Zostały zamknięte szkoły, a obecnie przedłużono okres bez tradycyjnej nauki i zalecono przejście na nauczenie zdalne. Samorządy w naszym rejonie potrzebujące wsparcia przy wdrażaniu zdalnej nauki w szkołach już zaczęły szykować wnioski na sprzęt konieczny dla uczniów. Gmina Zaręby Kościelne wyszła naprzeciw potrzebom uczniów, którym niezbędny jest laptop lub tablet do zdalnej nauki. Zwrócono się do rodziców, aby już od poniedziałku 30 marca zgłaszali się do sekretariatu szkoły w Zarębach Kościelnych. Po zebraniu informacji ile i czego potrzebują dzieci, Gmina złoży stosowny wniosek do Ministerstwa Cyfryzacji. Jak zapewniał minister cyfryzacji Marek Zagórski zaplanowana jest szybka ścieżka, minimum formalności, maksimum elastyczności – wszystko po to, by uczniowie i nauczyciele jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki. Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt, a pieniądze ministerstwo im jak najszybciej zwróci. Wnioskować można nie tylko na laptopy i tablety, ale też na mobilny dostęp do Internetu.
Komisja Europejska poparła pomysł, by zaoszczędzone do tej pory – w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych. Dlatego od najbliższej środy, czyli 1 kwietnia samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba – także na mobilny dostęp do internetu.
Jak będzie wyglądała procedura? Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina i powiat. Będzie to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na samorząd.
Co więc powinni zrobić teraz włodarze gmin i powiatów?
1/ Oszacować potrzeby w swojej gminie/powiecie.

2/ Rozpocząć zakupy: Wydatki można już ponosić, wnioski ministerstwo zacznie przyjmować od 1 kwietnia. Nie określa się parametrów sprzętu, gdyż chodzi o to, by samorządy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu oraz aby trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów.
3/ Wniosek do CPPC – nie potrzeba wkładu własnego, a złożenie wniosku, to gwarancja wypłaty.

Środki przeznaczane na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.
Nie jest to wszystko, co zaproponował Minister Cyfryzacji, aby wesprzeć zdalną edukację. Już 15 marca uruchomiono portal www.gov.pl/zdalnelekcje, gdzie nauczyciele, rodzice i uczniowie znajdą materiały, które świetnie się sprawdzą w trakcie zdalnego nauczania. To kopalnia wiedzy i najciekawszych, dostępnych w pełni za darmo, materiałów edukacyjnych. Do tej pory opublikowano tam 3616 materiałów i każdego dnia ich przybywa. Odwiedziło portal już niemal 1,8 miliona osób, które wygenerowały niemal 33 miliony odsłon strony. Aby ułatwić nauczycielom działania został przygotowany dla nich poradnik Nauczycielu, poprowadź lekcje online! Ministerstwo podpowiada m.in. jakie darmowe narzędzia można znaleźć w Internecie lub krok po kroku tłumaczy jak założyć grupę na portalu społecznościowym, czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje.
Jest to duża szansa dla samorządów oraz placówek oświatowych, które mają one pod opieką oraz zyskanie możliwości otrzymania sprzętu, który również po epidemii będzie włączony w dzialania szkół i będzie unowocześniał dostęp do wiedzy uczniom.
/oprac. J.Cz./

1 159 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zupełnie nowa rzeczywistość w Gminie Łochów

W związku z zagrożeniem zarażenia się wirusem COVID 19 burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski już 28 lutego zamieścił pierwsze komunikaty Ministerstwa...

Zamknij