ggg ggg ggg ggg

Królewski Bal wyszkowskiej „Trójki” (21.01.2014)

– Poloneza czas zacząć ! – Tym okrzykiem Adam Mickiewicz zaprosił do tradycyjnego studniówkowego tańca wyszkowskich maturzystów. Studniówka która w minioną sobotę odbywała się do „trzeciego piania kura” na terenie Zamku w Pułtusku zapewne z łezką w oku będzie wspominana latami przez uczniów Zespołu Szkół Nr 3 w Wyszkowie.

dsc_5915

„Chwila jest historyczna, ale przede wszystkim miejsce jest historyczne i magiczne. Zamek pułtuski wiąże się polską historią. Tutaj bywali dostojnicy, w Pułtusku był Napoleon. W takim historycznym miejscu my, którzy jesteśmy z Wyszkowa i Wyszków kochamy, przez tą obecność tu w jakiś sposób chcemy oddać szacunek dla tego miejsca i miasta” – mówił Adam Mickiewicz – wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Wyszkowie, jeszcze przed tradycyjnym tańcem studniówkowym.
„Dzisiejszy bal odbywa się w dość niezwykłym miejscu, z którym związane są legendy i tajemnice. Wiemy, że przetrwał on w swojej historii między innymi potop szwedzki, obie wojny Światowe, miejmy nadzieję, że przetrwa również naszą studniówkę” – mówiła do zgromadzonych kolegów i koleżanek oraz zaproszonych gości prowadząca uroczystość rozpoczęcia studniówki Patrycja Dawidzka, której w konferansjerce towarzyszył Aleksander Grześkiewicz.
W pierwszym wielkim balu maturzystów uczestniczyli również zaproszeni goście, a w śród nich między innymi: Elżbieta Michalik dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie, wicedyrektorzy Adam Mickiewicz oraz Jerzy Sasin, Anna Bociąg – Smaga – przedstawiciel urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele Rady Rodziców oraz grono pedagogiczne wraz z osobami towarzyszącymi.
Poloneza – polski taniec o którym Jan Kochanowski, patron wyszkowskiej szkoły pisał: „z każdego kroku, z każdego ruszenia można tancerza czucia i myśli wyczytać”, maturzyści tańczyli w dwóch turach. Klasę IV TE wraz z wychowawcą Katarzyną Szymańską i uczniem Kamilem Kucińskim oraz klasę IV TI z wychowawcą Elwirą Sawicz Bakułą i Piotrem Kuleszą, prowadziła tradycyjnie dyrektor którą do tańca zaprosił Michał Gigoń oraz wicedyrektor Adam Mickiewicz z Natalią Iwańską. Licealistów również prowadziła pierwsza para -Dyrektor Elżbieta Michalik, którą do Poloneza zaprosił Marcin Borecki, a za nimi podążali w tanecznym kroku: wicedyrektor Jerzy Sasin z uczennicą Anitą Maciejewską oraz klasa III LOI z Alicją Usielską i uczniem Radosławem Piątkiem oraz klasa III LOL z Agnieszką Kalinowską z Dawidem Oblińskim i klasa III LOS z Grażyną Witkowską z uczniem Piotrem Końskim.


Gromkimi brawami nagrodzili swój taniec maturzyści wyszkowskiej „trójki”.
Oficjalnego otwarcia wieczoru studniówkowego, niezwykłej nocy która jest „dniem świątecznym w odróżnieniu od matury, która przebiega wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy” dokonała dyrektor Elżbieta Michalik.
– To piękne, że kultywujecie tradycję tej szkoły. Studniówka w tym roku odbywa się po raz 10 w Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego. To jubileuszowa studniówka. Odbywa się w przecudnym miejscu na Zamku, w którym bywali Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, August I Mocny, Napoleon Bonaparte, car Rosji… a my jesteśmy kolejnymi gośćmi, więc to wielkie wydarzenie – mówiła dyrektor Michalik.
Nie zabrakło chwil wzruszeń, kiedy uczniowie dziękowali wychowawcom za trud nauczania i dotychczasową pracę. Podziękowania i słowa uznania skierowali również do rodziców tych obecnych i nieobecnych.
– To wy każdego dnia jesteście z nami, dopingujecie nas do dalszej nauki, motywujecie do dalszej pracy, spieracie w ciężkich chwilach. Ale również cieszycie się z naszych sukcesów. Dziękujemy za to, że jesteście, za ten Studniówkowy bal – tymi słowy przedstawiciele uczniów klas maturalnych wyrazili swoją wdzięczność, której dowodem były kwiaty przekazane na ręce Przewodniczącej Rady Rodziców i Przewodniczącej Komitetu Studniówkowego Doroty Cyma-Końskiej.
– Życzę wam dzisiaj, droga młodzieży, niezapomnianych wrażeń, pełnych radości, miłych niespodzianek. By to był wieczór, który zapamiętacie na zawsze, bo to najważniejszy bal w waszym życiu. Za dokładnie 105 dni życzę wszelkiej pomyślności na maturze – skierował te sowa w krótkim wystąpieniu do uczniów Anna Bociąg-Smaga – przedstawiciel organu prowadzącego, Urzędu Marszałkowskiego.
Podczas części oficjalnej – otwarcia wieczoru studniówkowego, która odbywała się w Sali Maneż Domu Polonii, zgromadzeni na balu uczestniczyli w pokazie Walca w wykonaniu uczniów klas maturalnych. Wystąpili maturzyści uzdolnieni muzycznie, przygotowani przez prof. Matyldę Maliszewską .
– Przed nami piękna noc w pułtuskim Zamku. W Zamku, gdzie bawili się królowe. Dzisiaj przed wami pierwszy egzamin z dorosłości, egzamin z zabawy. Życzę wszystkim szczególnie młodzieży, biesiady jak mówił nasz patron Jan Kochanowski „do białego rana” – mówiła dyrektor M Michalik.
Lampką szampana zakończono część oficjalną, by udać się na sale zamkowe gdzie odbywał się bal do białego rana. Rozpoczęto go z hukiem – trzema wystrzałami z dział armatnich.
Pułtuski Zamek przetrwał potop… przetrwał również studniówkę wyszkowskich maturzystów. Jak na Zamek z historią, przetrwa jeszcze nie jeden iście królewski bal, który uczestnicy zapewne zapamiętają na całe życie.
Bernadeta Hamowska

Galeria zdjęć

2 618 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przegląd okazją do śpiewania (21.01.2014)

17 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu odbył się XVII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Po eliminacjach szkolnych przyszedł...

Zamknij