ggg ggg ggg

Konferencja w Węgrowie nt. współpracy samorządów Mazowsza z Prezydentem RP Andrzejem Dudą

W wtorek 7 lipca 2020 r. kilkudziesięciu samorządowców z Mazowsza spotkało się, aby podsumować dotychczasową współpracę oraz udzielić wsparcia Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w kampanii o reelekcję.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Związek Samorządów Polskich, który reprezentował prezes ZSP Adam Ciszkowski oraz senator RP Maria Koc i starosta węgrowski Ewa Besztak. W spotkaniu oprócz wyżej wymienionych udział wzięli posłowie: Krzysztof Tchórzewski i Maciej Górski oraz wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski. Gościem specjalnym spotkania był Jacek Sasin, wicepremier Rady Ministrów. Na konferencję przybyło wielu starostów, burmistrzów i wójtów z naszego regionu, m.in.: starosta ostrowski Zbigniew Chrupek, wicestarosta wołomiński Robert Szydlik, wicestarosta węgrowski Marek Renik, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, były burmistrz Wołomina Ryszard Madziar, wójt gminy Nur Rafał Kruszewski oraz przedstawiciele samorządów wchodzących w skład Związku Samorządów Polskich.
Wiele z wypowiedzi dotyczyło działalności samorządów i współpracy zarówno z Prezydentem jak i rządem Mateusza Morawieckiego. Zostały przedstawione wdrożone w trakcie ubiegającej pięcioletniej kadencji Prezydenta Andrzeja Dudy oraz rządów Zjednoczonej Prawicy, programy rozwojowe i społeczne. Z uwzględnieniem wpływu ich wprowadzenia na samorządy działające na terenie Mazowsza. Jednym z wielu podkreślanych warunków ich udanej realizacji była dobra współpraca Prezydenta RP Andrzeja Dudy z rządem. Kolejna zmiana polityki na taką, która wspierała rozwój mniejszych miast, miejscowości, wsi. Odejście od polityki zakładającej jedynie rozwój aglomeracji, która okazała się błędem, zablokował skutecznie obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości przeciwdziałając zwijaniu się Polski powiatowej i zubożaniu samorządów w regionach. Jak podkreślali samorządowcy – odmieniło to oblicze Polski samorządowej.
Starosta węgrowski Ewa Besztak podkreślała jak wiele środków trafiło do powiatu – 382 mln zł z różnych programów, 500+, na drogi, oświatę, wsparcie przedsiębiorców, itp. Jednak wszystkie zmiany zależą od tego, co zadzieje się w przyszłości – mówiła mając na myśli obecne wybory. Bardziej szczegółowo o kierowanych środkach w ciągu 5 ubiegłych lat rządów oraz o programach finansowanych z budżetu państwa przedstawiała senator Maria Koc: „Te wszystkie środki są nam potrzebne. Mamy tworzyć, budować i pomnażać polski potencjał”. Powiat węgrowski w okresie 2 lat otrzymał 38 mln zł wsparcia na modernizację dróg gminnych i powiatowych. Działania Związku przybliżał prezes ZSP Adam Ciszkowski, związku, który tworzy 100 samorządów w tym 20 powiatów i 70 gmin. „Nie trzeba państwa przekonywać, że my z Prezydentem staramy się pracować na rzecz wsparcia Polski lokalnej… Chcemy lepsze perspektywy otwierać dla wszystkich, nie tylko w wielkich miastach i stąd nasze programy, dziesiątki milionów złotych kierowane do samorządów” – podkreślał wicepremier Jacek Sasin. Wprowadzenie zasady zrównoważonego rozwoju Polski i utrzymanie wszystkich programów zależy od dobrej współpracy, a to gwarantuje tylko Andrzej Duda, więc w wypowiedziach gospodarzy spotkania oraz gości dominowało przekonanie, że samorządowcy powinni, jako liderzy swoich środowisk przekonywać społeczności do udziału w II turze wyborów i głosowania na Andrzeja Dudę. Po bardzo merytorycznej dyskusji podkreślanej wieloma danymi dotyczącymi wpływu programów i polityki Prezydenta oraz rządu ze szczególnym uwzględnieniem powiatu węgrowskiego, zebrani złożyli podpisy pod specjalnie przygotowaną planszą z poparciem dla Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

/Janina Czerwińska/

6 280 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Starosta ostrowski wręczył symboliczne czeki

Środki finansowe dla gminy pochodzą z rządowego programu „Fundusz Inwestycji Samorządowych”. Łącznie gminy i miasta z Powiatu Ostrowskiego otrzymają wsparcie...

Zamknij