ggg ggg

Konferencja naukowa
nt. krwiodawstwa i transplantologii pod hasłem „Kropla krwi darem życia”.

W czwartek, 7 marca 2024 r. w Powiatowej Hali Sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się konferencja naukowa na temat krwiodawstwa i transplantologii pod hasłem „Kropla krwi darem życia”.

Celem konferencji było uświadomienie wśród społeczności problematyki związanej z krwiodawstwem, krwiolecznictwem i transplantologią od strony etycznej, medycznej, religijnej i społecznej; zrozumienie zjawiska śmierci i problemów związanych z poborem organów do przeszczepu. Jednym z celów konferencji było pozyskanie jak największej liczby dawców krwi oraz potencjalnych dawców szpiku, a także wywołanie refleksji
na temat sensu niesienia pomocy drugiemu człowiekowi przy pomocy własnej krwi.
Zaproszonych gości, uczestników konferencji, uroczyście przywitała dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika Monika Kuziak. Powiat Ostrowski na spotkaniu reprezentowali: starosta ostrowski Zbigniew Chrupek, sekretarz powiatu Ewa Suchcicka oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Promocji Powiatu i Zdrowia Agnieszka Ewa Radomska.
Podczas konferencji odczytany został fragment listu Jana Pawła II do uczestników Kongresu Światowego Towarzystwa Transplantologicznego, który odbył się w Rzymskim Pałacu Kongresów w dniu 29 sierpnia 2000 r.
Poniżej nazwiska prelegentów oraz tytuły wygłoszonych przez nich wykładów:
Magdalena Gudzińska, lekarka epidemiolog, kierowniczka gabinetów lekarskich Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie – „Krwiodawstwo wczoraj i dziś”.
Maja Witowska-Rubaszek, koordynatorka ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS, koordynatorka Projektu Edukacyjnego #KOMÓRKOMANIA, lektorka, specjalistka komunikacji międzykulturowej) – „Dawstwo krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku – jesteś Nadzieją!”.
Katarzyna Zakrzewska, lekarka, specjalistka w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii, zastępca kierownika OIOM w Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej – „Spróbować zrozumieć śmierć”.
Dr Dariusz Tułowiecki, socjolog, teolog, pracownik Instytutu Nauk Socjologicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Zakładu Edukacji Medialnej i Sztucznej Inteligencji w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie wygłosił wywiad „Przeszczepy – socjologiczne i etyczne aspekty rekonstrukcji ciała”.
Podczas konferencji uczestnicy mieli możliwość oddania krwi w krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie podstawionym przed głównym wejściem do Powiatowej Hali Sportowej oraz wpisania się do rejestru dawców szpiku fundacji DKMS.

/Info Starostwo Powiatowe
w Ostrowi Mazowieckiej/

157 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
100 lat Pani Bronisławy Przeździeckiej

W dniu 4 marca 2024 roku w domu Państwa Krystyny i Bogusława Przeździeckich odbyła się wyjątkowa uroczystość, jaką był jubileusz...

Zamknij