ggg ggg

Kolejne, drugie spotkanie na temat obwodnicy Pułtuska

18 maja 2018 r. o godzinie 16:00 na sali Kina Narew w Pułtusku odbyło się drugie już spotkanie społeczne dotyczące planów wybudowania obwodnicy. Zaprezentowane zostały trzy warianty przebiegu tejże obwodnicy z uwzględnieniem uwag po wcześniejszym spotkaniu informacyjnym.

W spotkaniu uczestniczył minister środowiska Henryk Kowalczyk, zastępca Burmistrza Pułtuska Andrzej Popowicz, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA): Paweł Jackowski i Tomasz Kwieciński oraz projektanci z firmy TRANSPROJEKT GDAŃSKI Sp. z o.o.: Grzgorz Długosz, Beata Gajewska, Piotr Staczewicz. Spotkanie prowadziła Izabela Kieliszek. Po ilości uczestników (pełna sala) widać było ogromne zainteresowanie tematem obwodnicy.
W trakcie pierwszego spotkania z mieszkańcami najmniej poparcia zyskał wariant III z powodu zbytniego oddalenia od miasta (60% negatywnych opinii). W wyniku tego na drugie spotkanie przygotowano wariant 1A zakładający przebieg obwodnicy najbliżej miasta w granicach administracyjnych, ale oddalony od centrum – przed fortami na ul. Mickiewicza. Wariant ten ma kilka miejsc konfliktowych: 3 siedliska (będzie ich wykup), za węzłem Kacice planuje się przebudowę drogi bardziej na wschód, a w okolicach mostu na strudze znów następuje kolizja z 3 budynkami, itp.
Wariant ten także nie spodobał się, gdyż będzie przechodzić w bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstw domowych. Oprócz nowej opcji ponownie rozpatrywano wariat I – przez ogródki działkowe oraz II – na granicy gminy Pułtusk, a przed Lipnikami, ale nie ma kolizji z ogródkami działkowymi. Wszystkie warianty obwodnicy zakładają cztery węzły: w Kacicach, Jeżewie, Moszynie i Lipie. GDDKiA wybuduje drogi dojazdowe do węzłów, wykona przebudowy wszelkich instalacji (w tym melioracje). Najważniejszą zaletą obwodnicy jest ponad 40 nowych dróg dojazdowych, z których będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani. Planowana jest też modernizacja, obecnie drogi krajowej, na odcinku od Serocka do obwodnicy Pułtuska, tak, aby była to droga o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu.
Oczywiście podczas spotkania nie zabrakło emocji i jeszcze na początku omawiania przez projektanta wariantów doszło do przerywania oraz wygłaszania przez pojedyncze osoby z sali swoich uwag. Padła też pretensja, że omawiane są ponownie te same warianty zamiast przejść od razu do wariantu poprawionego. Jak się okazało po zabraniu głosu przez ministra Henryka Kowalczyka stonowano wypowiedzi. Zwrócił uwagę zebranym, że wymóg sporządzania decyzji jest taki, że nie można oprzeć się na jednym wariancie drogi, więc i nerwy są niepotrzebne.
Zanim zostały zaprezentowane warianty drogi, mieszkańcy usłyszeli informacje na temat parametrów Drogi Krajowej 61 oraz przedstawiono obecne działania, np. prowadzoną inwentaryzację przyrodniczą, robione badania hydrologiczne, geologiczno – inżynieryjne oraz wizje lokalne. Mieszkańcy otrzymali bardziej szczegółowy formularz i wyjaśniono jak go wypełniać. Po części informacyjnej przyszedł czas na pytania od mieszkańców, na które ze spokojem i cierpliwie odpowiadali organizatorzy, wykonawcy i projektanci.
Oficjalna decyzja zapadnie we wrześniu, gdy będzie znana wersja wybrana do realizacji. Według prognoz budowa może trwać w latach 2022 – 2025.
/J.Cz./

3 648 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
O pasji, kulturze i dziedzictwie podczas konferencji regionalistycznej

W Ostrowi Mazowieckiej odbyła się po raz trzeci konferencja regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO. Z zaproszenia Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzego...

Zamknij