ggg

Klub Senior + w Dąbrówce – wyjątkowe miejsce na mapie powiatu wołomińskiego!

Nie wszyscy wiedzą, że od stycznia 2020 r. w Dąbrówce funkcjonuje Klub Senior+. Działalność placówki oficjalnie zainaugurowano we wtorek, 25 lutego w obecności licznie przybyłych gości na czele ze starostą powiatu wołomińskiego Adamem Lubiakiem.

SONY DSC

ci Klubu Senior+ w Dąbrówce towarzyszyła uroczysta gala, której pierwsza część odbyła się w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury.
– W czasach kiedy wiele placówek, czy instytucji kończy swoją działalność przechodząc do historii, my mamy ten przywilej, że właśnie coś zaczynamy, tworzymy. Coś ważnego społecznie, kulturowo i obyczajowo – podkreśliła już na wstępie prowadząca uroczystość p. Lidia Sikorska-Księżnik – Inspektor do spraw promocji i współpracy z organizacjami pozarządowymi UG Dąbrówka.
Zanim jednak przystąpiono do ceremonii otwarcia placówki, licznie zgromadzeni goście zaproszeni zostali do obejrzenia wspaniałego spektaklu „Z wolnością za Pan brat” w wykonaniu Seniorów z Klubu Senior+ w Dąbrówce.
Trzeba przyznać, że komedia na podstawie sztuki „Damy i huzary” A. Fredry, w reżyserii Joanny Stanowskiej, fantastycznie zagrana przez utalentowanych aktorów z Klubu Seniora dostarczyła widzom dużej dawki humoru i niezapomnianych wrażeń. (Pozostając pod wrażeniem scenicznej maestrii kierujemy słowa uznania dla twórców i wszystkich wykonawców).
Po owacyjnie przyjętym przez publiczność spektaklu, przyszedł czas na wielkie otwarcie Klubu Senior+ w Dąbrówce. Symbolicznego przecięcia wstęgi, a tym samym oficjalnego otwarcia placówki dokonali: Izabella Latawiec z Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Dorota Wróbel – Zastępca Wójta Gminy Dąbrówka, Adam Lubiak –Starosta Wołomiński, Paweł Dąbrowski – Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego, Wiesław Mędrzycki – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego, Andrzej Marcinkiewicz – radny Gminy Dąbrówka, Krystyna Augustyniak –pracownik Urzędu Gminy oraz Stanisław Augustyniak – przedstawiciel seniorów.
Ponadto w uroczystości udział wzięli m.in.: kierownik GOPS w Dąbrówce Jacek Jeziórski, dyrektor GCK Anna Maniecka, skarbnik gminy Agnieszka Adam, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i gminnych ośrodków pomocy społecznej z Radzymina, Tłuszcza i Klembowa.
Uroczystemu otwarciu towarzyszyły okolicznościowe przemówienia, podziękowania i gratulacje. Nie zabrakło również prezentów, które goście przekazali na rzecz nowo otwartego Klubu Senior+.
Po części oficjalnej przyszedł czas na zwiedzanie obiektu oraz specjalnie przygotowanej wystawy archiwalnych zdjęć. Wszystkich gości zaproszono również na słodki poczęstunek.
Warto w tym miejscu powiedzieć, iż Klub Senior + w Dąbrówce powstał w ramach rządowego Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020.
Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym oraz zapewnienie im wsparcia w tym zakresie poprzez umożliwienie korzystania z szerokiej oferty edukacyjnej, kulturalnej, prozdrowotnej i sportowo-rekreacyjnej, w zależności od potrzeb.
Głównym zadaniem Klubu jest aktywizacja społeczna, integracja oraz organizacja zajęć, umożliwiających uczestnikom aktywne spędzanie czasu wolnego, w tym zaktywizowanie i zaangażowanie seniorów w działania samopomocowe i na rzecz środowiska lokalnego.
Klub Senior+ jest ośrodkiem wsparcia prowadzonym przez Gminę Dąbrówka, funkcjonującym w oparciu o przepisy ustawy o pomocy społecznej. Działa w ramach struktury organizacyjnej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrówce, świadcząc usługi dla osób w wieku 60+, nieaktywnych zawodowo i zamieszkujących na terenie gminy Dąbrówka.
Podstawowy zakres usług realizowanych w Klubie obejmuje w szczególności: zajęcia edukacyjne, kulturalne, rozwijające zainteresowania, zdolności i pasje (m.in. warsztaty artystyczne, teatralne, wokalne, taneczne, itp.), spotkania tematyczne, jak również działania prozdrowotne, a także promujące i rozwijające wolontariat osób starszych i na rzecz osób starszych.

Siedzibą Klubu jest wyremontowany lokal, usytuowany w budynku strażnicy OSP w Dąbrówce, którego przystosowanie i wyposażenie sfinansowane zostało ze środków pochodzących z programu rządowego oraz budżetu Gminy Dąbrówka.
Dzięki temu użytkownicy mają do dyspozycji przestronną salę o powierzchni 160m² wraz z klimatyzatorami i pełnym umeblowaniem (stoły, krzesła, fotele, sofa, regał biblioteczny, komoda pokojowa, telewizor). Zaplecze stanowią: aneks kuchenny o powierzchni 47m² (wyposażony w podstawowe urządzenia i sprzęty tj.: lodówka, zmywarka, zlew, kuchnia gazowa, zastawa stołowa, szafki kuchenne), toalety oraz szatnia.
Należy podkreślić, że pomieszczenia zostały przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
Klub Senior+ w Dąbrówce dysponuje 15 miejscami. Klub funkcjonuje w wymiarze 32 godzin miesięcznie. Nad jego prawidłową działalnością czuwają zatrudnieni pracownicy – Kierownik Klubu oraz Instruktor/Animator zajęć, których zadaniem jest rozpoznawanie potrzeb seniorów oraz rozwijanie ich zainteresowań poprzez organizację atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego w bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni.
Dzięki tym działaniom seniorzy są zabezpieczeni przed wykluczeniem społecznym, co zapobiega procesom ich marginalizacji.
– W naszym Klubie osoby starsze mają możliwość podtrzymywania więzi rodzinnych oraz sąsiedzkich, co z kolei zapobiega odizolowaniu społecznemu tej grupy wiekowej mieszkańców. Aktywność gwarantuje seniorom kontrolę nad swoim życiem i nad decyzjami, które ich dotyczą. A społeczność lokalna naszej gminy zyskuje grupę ludzi chętnych do dzielenia się swoim czasem, doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami. Krótko mówiąc, Klub Senior+ to same plusy – zauważa Wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski i trudno się z jego słowami nie zgodzić. Klub Senior+, to wyjątkowe miejsce na mapie powiatu wołomińskiego, którego klimat tworzą niezwykli ludzie. (Kto widział spektakl „Z wolnością za Pan brat” ten wie).
Wszystkim Seniorom zrzeszonym w Klubie, którego działalność obecnie ograniczają procedury związane z epidemią koronawirusa, życzymy zdrowia i z niecierpliwością czekamy na kolejne spektakle i przedsięwzięcia.

/R.L., L.S.-K./

321 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Komunikat Urzędu Miasta

Szanowni Mieszkańcy, w poczuciu odpowiedzialności za Państwa sprawy informujemy, że Starostwo Powiatowe w Wyszkowie i Urząd Miejski w Wyszkowie pracują,...

Zamknij