ggg ggg ggg

Kampania Informacyjno – Edukacyjna „Widoczni na drodze” w Gminie Małkinia Górna

W miesiącu wrześniu Gmina Małkinia Górna przystąpiła do akcji zainicjowanej  przez Wojewodę Mazowieckiego w ramach kampanii Informacyjno – Edukacyjnej pod nazwą „Widoczni na drodze”. Urząd Gminy w Małkini Górnej zakupił 700 sztuk elementów odblaskowych mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

 

fot1

Część z nich została przekazana uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej klasom (IV, V, VI, VII, gimnazjom), którzy w dniu 22 września 2017 roku wzięli udział w happeningu promującym bezpieczeństwo po zmroku, poprzez noszenie odblasków. W czasie marszu z odblaskami uczniowie, m.in. pod Urzędem Gminy w Małkini Górnej głośno skandowali hasła związane z odblaskami i bezpieczeństwem. Uczniowie przygotowali także wspaniałe kolorowe makiety z hasłami nakłaniającymi do tego, aby nosić odblaski. Uczniom zebranym pod urzędem zostało wręczonych około 350 elementów odblaskowych. Elementy odblaskowe mają na celu uczynić dzieci i młodzież bardziej widocznymi na drogach po zmroku. Happening zabezpieczali policjanci z Komisariatu Policji w Małkini Górnej, czuwając nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników. Marsz miał na celu przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promowanie noszenia odblasków.
Kolejne spotkanie tematyczne zorganizowane w ramach akcji „Widoczni na drodze” miało miejsce w dniu 26 września 2017 roku o godzinie 14.00 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Była to I debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu osób starszych nt.:„BEZPIECZEŃSTWO NIECHRONIONYCH UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO – BEZPIECZNY SENIOR PO ZMROKU”. Debata powstała z inicjatywy Wójta Gminy Małkinia Górna oraz Komendanta Komisariatu Policji w Małkini Górnej. W debacie udział wzięli: Wójt Gminy Pani Bożena Kordek, Sekretarz Gminy Pan Dariusz Chmielewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej st. sierż. Marzena Laczkowska, mł. asp. Sylwester Andryszczyk oraz mł. asp. Piotr Frąckiewicz z Komisariatu Policji w Małkini Górnej, pracownicy Urzędu Gminy oraz mieszkańcy gminy. Podstawowym tematem debaty było bezpieczeństwo osób starszych w ruchu drogowym, a także zasady korzystania z elementów odblaskowych. W trakcie spotkania omówiono zasady utrzymania należytej sprawności technicznej pojazdów z przedstawieniem przez małkińskich dzielnicowych aktualnego stanu bezpieczeństwa na drogach Gminy Małkinia Górna i wskazanie najczęściej popełnianych błędów przez użytkowników ruchu drogowego. Podczas debaty, funkcjonariusze policji przedstawili metody działania przestępców w stosunku do osób starszych i sposoby im zapobiegania. Wszystkim uczestnikom spotkania przekazano elementy odblaskowe w ilości 52 sztuk oraz broszury informacyjne dotyczące oszustw w stosunku do osób starszych.
Ostatnie spotkania zorganizowane w ramach akcji „Widoczni na drodze”, odbyły się w dniu 27 września 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie oraz w Szkole Podstawowej w Orle. Spotkania miały na celu przypomnienie podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promowanie noszenia odblasków z jednoczesnym wręczeniem elementów odblaskowych. W sumie przekazano 136 elementów odblaskowych wszystkim uczniom wyżej wymienionych szkół. W spotkaniu uczestniczyli mł. asp. Sylwester Andryszczyk i mł. asp. Piotr Frąckiewicz z Komisariatu Policji w Małkini Górnej oraz pracownicy Urzędu Gminy w Małkini Górnej. W pozostałych placówkach oświatowych spotkania w sprawie zasad bezpieczeństwa na drogach publicznych odbyły się na początku września w ramach inicjatyw lokalnych, również do nich trafiły elementy odblaskowe pozyskane także z innych źródeł: z Urzędu Marszałkowskiego oraz firm ubezpieczeniowych.
W ramach podjętych działań Urząd Gminy podczas wszystkich spotkań tematycznych przekazał 538 sztuk elementów odblaskowych. Miejmy nadzieję, że tego typu inicjatywy profilaktyczne wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa zarówno naszych młodych mieszkańców gminy, jak i osób starszych, które w sposób szczególny narażone są na różnego typu niebezpieczeństwa związane z uczestnictwem w ruchu drogowym.
W zakresie bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego w dalszym ciągu będą podejmowane działania.
/Info/

 

3 177 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Październikowe spotkania Ząbkowskich Seniorów

Przypadający w październiku Międzynarodowy Dzień Osób Starszych i Europejski Dzień Seniora oraz, obchodzony w listopadzie, Ogólnopolski Dzień Seniora, są niewątpliwie...

Zamknij