29 września 2024 r. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” odbył się wyjątkowy koncert upamiętniający długą historię, bo już 120-letnią naszej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej. Młodzieży oraz kadrze, która przyczyniła się do trwania tej pięknej tradycji, należą się nie tylko gratulacje, ale również podziękowania za to, że Wyszków ma taki zespół, który jest naszą wizytówką i dumą.
Organizatorem koncertu z okazji 120-lecia orkiestry obok Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie był również Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie powstała w 1904 roku i jest jedną z najstarszych orkiestr tego typu w Polsce. Powstała w celu uświetniania wszelkich lokalnych uroczystości, zabaw i mszy świętych. W latach 70. orkiestra przekształciła się w młodzieżową orkiestrę dętą. W latach 1985-2024 jej kapelmistrzem był Franciszek Józef Bieganowski, były kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, znakomity dyrygent, nauczyciel, kompozytor i aranżer. Od czerwca 2024 r. orkiestrę prowadzi Robert Krajewski. Do orkiestry należą młodzi muzycy-amatorzy z Wyszkowa i okolic. Ich praca i ogromne zaangażowanie przyczyniły się do osiągnięcia wysokiego poziomu, jaki obecnie reprezentuje Orkiestra. Koncertowali w Stanach Zjednoczonych, gdzie na zaproszenie Polonii w Nowym Jorku nasza orkiestra poprowadziła Paradę Pułaskiego. Uczestniczyli w konkursach i festiwalach, m.in. w Niemczech, Szwecji, Białorusi, Litwie, Bułgarii, Grecji i Ukrainie, Krymie. Bardzo ważnym i niezapomnianym wydarzeniem był występ przed papieżem Janem Pawłem II podczas generalnej audiencji w 003 roku w Watykanie.
Występowała również w wielu regionach całej Polski. W swoim repertuarze ma ok. 800 utworów, na który składają się utwory: muzyki marszowej, polskich tańców i pieśni, transkrypcji utworów symfonicznych muzyki rozrywkowej, w tym najnowszych standardów światowych, opracowanych specjalnie na potrzeby Orkiestry. Większość z nich
jest aranżacji kapelmistrza Bieganowskiego.
Orkiestra występowała w popularnych programach telewizyjnych, m.in. „Jaka to melodia” i „Europa da się lubić”. Zespół koncertuje, nagrywa płyty CD i DVD oraz prowadzi naukę na instrumentach dętych i perkusyjnych.
Należy podkreślić, że Orkiestra uczestniczy przez cały czas swojego istnienia w prawie wszystkich uroczystościach oraz rocznicach obchodzonych przez lokalną społeczność Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego, reprezentując i uświetniając każdą z ważnych dat naszej historii i naszej teraźniejszości.
Koncert jubileuszowy w Wyszkowie zainaugurowano marszem pt. „Nineteen fifty eight”, a następnie otwarcia dokonała kierownik Orkiestry Helena Karłowicz. Niestety, zabrakło wieloletniego kapelmistrza orkiestry Franciszka Józefa Bieganowskiego, Honorowego Obywatela Wyszkowa z przyczyn osobistych nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu.
Koncert zadedykowany był wszystkim obecnym i byłym członkom zespołu oraz ich rodzinom. Młodzi muzycy zaprezentowali swoje możliwości w bardzo różnorodnym repertuarze. Wykonali, m.in. kompozycje filmowe, przeboje zespołów Czerwone Gitary i ABBA oraz współczesne, polskie utwory rozrywkowe. Publiczność zaproszono do mini konkursu, czyli odgadywania tytułów filmów zagranych przez orkiestrę, a zwycięzcy otrzymali płyty z jej repertuarem. Publiczność koncert nagrodziła gromkimi brawami, nie zabrakło również podziękowań i gratulacji. Słowa uznania dla Orkiestry skierował burmistrz Wyszkowa Piotr Płochocki, który przekazał na ręce Heleny Karłowicz bukiet kwiatów i okolicznościowy upominek. Gratulacje składali również: Marta Wildangier -Ciuraj, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, w imieniu powiatu wyszkowskiego przewodnicząca Rady Iwona Wyszyńska i naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Ewa Michalik, w imieniu Rady Miejskiej przewodniczący Adam Szczerba.
/oprac. KW,
info i foto fb Orkiestry/