ggg ggg
ggg ggg

Jubileusz, który zobowiązuje

Rok 2019 przynosi wyjątkowy Jubileusz. 50 lat temu, Łochów otrzymał prawa miejskie. Bieżący rok obfitować będzie w okolicznościowe spotkania, konferencje, wydarzenia kulturalne organizowane w całej gminie. Szkoły aktywnie uczestniczą w tych obchodach.

Pamiętając o tym, jak ważna jest edukacja regionalna w myśl przysłowia: „Cudze wiedzieć, pożyteczne jest – swoje obowiązek” parafrazując słowa Zygmunta Glogera chcieliśmy, aby Dzień Regionalny w Szkole Podstawowej nr 2 miał, w tym roku szczególny charakter.
Wydarzenie to poprzedzały długotrwałe przygotowania organizacyjne.
W programie uroczystości obok, krótkiej historii naszego miasta znalazły się autorskie wiersze o Łochowie. Prezentacja filmu, który w niezwykle barwnej formie przedstawił dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze „Naszej Małej Ojczyzny”. Gościem specjalnym był emerytowany prezes Zsarządu Banku Spółdzielczego w Łochowie pan Krzysztof Krasnodębski, który w swoim przemówieniu nawiązał do początków spółdzielczości. Przedstawił idee i zasady tego ruchu, jego dokonania i rolę jaką nadal odgrywa w życiu lokalnej społeczności.
Punktem kulminacyjnym był finał konkursu wiedzy „Moje miasto Łochów”. Wzięło w nim udział sześć szkół z terenu naszej gminy, które wcześniej pomyślnie przeszły eliminacje szlaku.
3-osobowe drużyny ze Szkół: z Ostrówka, Kamionny, Kalisk i trzech lokalnych podstawówek przystąpiły do rywalizacji w 3 kategoriach wiekowych: V-VI, VII-VIII i klasy gimnazjalne. Rozgrywki przebiegały w 3 rundach: Koło Fortuny, gra „Znajdź intruza” i „50 pytań na 50-lecie”.
Pytania miały różny stopień trudności, dotyczyły wielu dziedzin życia i gospodarki lokalnej społeczności. Zmaganiom uczestników towarzyszyło wiele emocji, nie zabrakło trzymających w napięciu dogrywek, które pokazały determinację i ogromną wiedzę wszystkich zawodników.
Uroczystość uświetnił spektakl muzyczny w wykonaniu uczniów klasy Vb nawiązujący w swej formie do piękna krajobrazu naszej okolicy.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac uczniów, którzy w autorskiej wersji przygotowali herb Łochowa.
Tegoroczny Dzień Regionalny odbył się pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Łochów, pana Roberta Gołaszewskiego. Wśród zaproszonych gości byli tego dnia również: pani wiceburmistrz Małgorzata Łotarska, nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów pan Jerzy Derlicki, dyrektor Domu Kultury w Łochowie pan Artur Lis, dyrektor Biblioteki Miejskiej im. Medarda Downarowicza pani Beata Załecka, dyrektorzy lokalnych szkół i nauczyciele-opiekunowie uczniów biorących udział w konkursie.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała 3-osobowa komisja w osobach pań: Ewy Sychut-Czapli kierownika ds. ochrony przyrody w NPK, Danuty Grodzkiej-Wojdyny wiceprezes PTTK w Węgrowie oraz Aliny Grądzkiej specjalisty ds. promocji w Urzędzie Miasta i Gminy Łochów.
Organizatorzy imprezy dziękują sponsorom: Burmistrzowi Miasta i Gminy Łochów panu Robertowi Gołaszewskiemu oraz Nadleśnictwu Łochów za ufundowanie nagród dla wszystkich laureatów i finalistów konkursu „Moje miasto Łochów”, szanownej komisji, opiekunom drużyn i wszystkim uczniom biorącym udział w wydarzeniu.
/Magdalena Piesio/

247 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
#NowaPiątka w powiecie węgrowskim

Łochów i Węgrów to miejscowości, które 5 kwietnia odwiedził bus promujący pięć nowych propozycji społecznych rządu Prawa i Sprawiedliwości. Wicewojewoda...

Zamknij