ggg

Jeszcze przed oddaniem nowego gmachu gimnazjum chcemy rozpocząć budowę nowoczesnego przedszkola…

– Zdradza nam inwestycyjne plany w zakresie rozbudowy bazy oświatowej w mieście wiceburmistrz Radzymina Andrzej Siarna i zapewnia, że ma już pomysł, skąd na to pozyskać dodatkowe pieniądze.

SONY DSC

„K.W.”Panie Burmistrzu, rozpoczyna się długo oczekiwana budowa gimnazjum w Radzyminie. Co będzie atutem tej inwestycji?

Andrzej Siarna: Chcemy, aby budynek był w pełni nowoczesny, funkcjonalny i energooszczędny. Będzie to gimnazjum na 500 uczniów z nowoczesną stołówką, kawiarnią dla rodziców i zapleczami socjalnymi. Będzie to obiekt ekologiczny i ekonomiczny, zaopatrzony w nowoczesne systemy grzewcze wykorzystujące pompy cieplne i zasilanie gazowe. Przewidziano też zastosowanie solarów, jako elementu wspomagającego do ogrzewania wody dla potrzeb stołówki i zaplecza hali sportowej. Powstaną pracownie lekcyjne z prawdziwego zdarzenia, z wyposażeniem multimedialnym. Obiekt będzie posiadał pełnowymiarową halę sportową z widownią i kawiarnią, w której rodzic w oczekiwaniu na swoje dziecko będzie mógł odpocząć. Inwestycja zostanie zrealizowana na przestrzeni dwóch najbliższych lat.

Niewątpliwie kolejną zaletą gimnazjum będzie jego lokalizacja.

Oczywiście. Budynek położony będzie przy ul. 11 Listopada w obrębie Parku Czartoryskiej. Jest to miejsce bezpieczne dla dzieci, nie ma tu kolizji z drogami o dużym natężeniu ruchu. Jestem za tym, żeby placówek oświatowych nie wyprowadzać poza centrum Radzymina. Z ekonomicznego punktu widzenia i ze względów bezpieczeństwa dzieci byłoby to niekorzystne, bo trzeba byłoby zorganizować transport. Byłoby to również niewygodne dla opiekunów. W obecnie realizowanym założeniu tworzymy natomiast kompleks oświatowy w jednym z najpiękniejszych zakątków miasta, niemal w samym jego centrum. W tym obrębie znajduje się już Szkoła Podstawowa nr 1, Przedszkole nr 1, a także przedszkole niepubliczne.

Nie ma co ukrywać, że następną pilną inwestycją jest budowa nowego publicznego przedszkola.

Potrzeby są bardzo duże. Tylko w ostatnich kilku latach Radzyminowi przybyło około 8 tysięcy nowych mieszkańców. Budowa przedszkola jest bardzo ważną inwestycją. Nasze zamierzenia są takie, żeby jak najszybciej wybudować nowoczesne przedszkole mogące przyjąć ok. 300 dzieci. Być może uda się nam stworzyć odpowiedni montaż finansowy, który pozwoli na rozpoczęcie budowy jeszcze w trakcie realizacji budowy gimnazjum.

Czy gminę Radzymin stać na takie obciążenie budżetu?

Jeśli chodzi o koszt budowy gimnazjum to wynosi blisko 20 mln zł. Nie ma co ukrywać, że jest to duże wyzwanie dla Radzymina, niemniej w tej chwili jesteśmy w bardzo korzystnej sytuacji, ponieważ zakończyliśmy budowę kanalizacji, złapaliśmy finansowy oddech, budżet Radzymina jest budżetem wzrastającym, gmina się rozwija, przybywa inwestorów. Poza tym, zamierzamy ubiegać się o środki zewnętrzne z NFOŚiGW w ramach programu Lemur. Jak już wspomniałem, budynek ma być energooszczędny, a więc inwestycja spełnia podstawowy wymóg ubiegania się o dofinansowanie w wysokości 1000 zł do 1 metra kw. powierzchni budynku. To oznacza, że skoro gimnazjum ma mieć powierzchnię 4.200 m kw., to odciążamy budżet gminy o 4,2 mln zł, co w zupełności wystarczy na pokrycie kosztów budowy nowoczesnego przedszkola. Tym samym, nie generujemy dodatkowych obciążeń. Ponadto będziemy również zabiegać o środki na dofinansowanie budowy hali sportowej z Totalizatora Sportowego. Możemy uzyskać dotację rzędu 1,5 mln zł, co również można będzie zaliczyć po stronie oszczędności.

Gdzie miałoby powstać nowe przedszkole publiczne, w mieście czy na terenie gminy?

Oczywiście w Radzyminie, także w obrębie Parku Czartoryskiej, nieopodal istniejącego, gdzie posiadamy ponadhektarową działkę gminną.
Jeśli chodzi o obszary wiejskie tam baza lokalowa jest w miarę dobra. Problem dotyczy tylko jednej placówki oświatowej – Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupnie. Zważywszy, że z każdym rokiem szkole przybywa uczniów, kwalifikuje się ona do rozbudowy. Jestem przekonany, że gdyby te trzy aspekty zostały spełnione, wówczas problem lokalowy w szkołach na terenie gminy Radzymin mielibyśmy rozwiązany na najbliższe kilkadziesiąt lat. Te wyzwania są przed nami, ale czy będzie kontynuacja wszystkich naszych zamierzeń okaże się po wyborach.

Dziękuję za rozmowę.
(Rafał S. Lewandowski, J. Góral)

1 577 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
W ząbkowskich szkołach jeszcze trochę ciasno, ale wkrótce ma się to zmienić…

O trwającej rozbudowie „Dwójki”, nadchodzącej rozbudowie „Trójki”, a także projektowanym rozpoczęciu budowy „Czwórki” rozmawiamy z burmistrzem Ząbek Robertem Perkowskim. „K.W.”Panie...

Zamknij