ggg ggg
ggg
ggg

„Ja wiem, com dla Polski uczynił” – Młodzież w hołdzie Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

We wtorek, 28 listopada na tydzień przed 150. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego, w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie, odbył się spektakl, którym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka z Oddziałami Gimnazjalnymi im. mjr. S. Waltera oraz członkowie Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, oddali hołd Marszałkowi.

Zwykły, szary człowiek, w wysłużonej maciejówce, z sumiastymi wąsami, przez najbliższych współpracowników nazywany po prostu dziadkiem. Twórca Legionów i Niepodległej Polski, zwycięski wódz w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku. Tyle wiemy o marszałku Józefie Piłsudskim, pierwszym Naczelniku państwa polskiego.
Urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie, koło Wilna. Będąc młodym chłopcem obiecał sobie, że kiedyś zorganizuje powstanie i wypędzi ze swej ukochanej Ojczyzny Moskali. Wyrastał w bardzo patriotycznej rodzinie, jego przodkowie walczyli w powstaniu styczniowym, sam Ziuk, bo tak był nazywany w domu, uwielbiał sięgać po literaturę rodzimą, a w szczególności „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. Całe swoje życie poświęcił ukochanej Ojczyźnie. Dla niej żył i dla niej pracował. Był świadom, tego co dla Polski uczynił.
W takim biograficznym klimacie utrzymany był spektakl, poświęcony życiu i działalności tego wielkiego Polaka, któremu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka z Oddziałami Gimnazjalnymi im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie oraz członkowie Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej we wtorkowy wieczór, 28 listopada oddali hołd. Jednocześnie przedstawienie w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie wpisało się w obchodzone w całej Polsce uroczystości związane z ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej – Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na widowni zasiedli zaproszeni goście: radna Sejmiku Mazowieckiego Marzena Małek, przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Krzysztof Dobrzyniecki, ks. Krzysztof Ziółkowski – proboszcz parafii Świętego Jana Pawła II w Radzyminie, dowódca 9 Batalionu Dowodzenia w Białobrzegach ppłk Piotr Urbaś, liczna grupa przedstawicieli Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK z prezesem Mirosławem Widlickim na czele, Józef Radzio – przewodniczący NSZZ „Solidarność”- Oddział Wołomin wraz z delegacją Zarządu, prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Jan Wnuk, Bogdan Grzenkowicz – przewodniczący Klubu Gazety Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce, Stanisław Sokół – historyk, pracownik naukowy Centralnego Archiwum Wojskowego, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 roku, przedstawiciele mediów, rodzice i duża grupa młodzieży z radzymińskich szkół.
Ta patriotyczna uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, po czym głos zabrała dyrektor szkoły, pani Elżbieta Jeleń, która witając zebranych w Miejskiej Sali Koncertowej gości podkreśliła, jak ważne w obecnych czasach jest wychowanie młodego pokolenia w duchu miłości do Ojczyzny.
Spektakl rozpoczął się brawurowym wykonaniem „Legionów” w wykonaniu absolwenta Gimnazjum nr 1 Arka Myśliwca, któremu towarzyszyli uczniowie „Stalowej Jedynki”: Julia Grudzień, Lena i Fryderyk Wardakowscy oraz Szymon Szatan. Sceny przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej przeniosły zebranych licznie gości do domu małego „Ziuka” Piłsudskiego. Sama postać Józefa Piłsudskiego, w którego rolę wcielił się Kuba Wojda, uczeń gimnazjum, wprawiała w chwile zadumy i refleksji. Piosenka „123” wykonana przez Szymona Szatana, przypomniała o trudnych latach zaborów, w czasie których pokolenia Polaków walczyły za wolną i Niepodległą Polskę.
W czasie spektaklu przenieśliśmy się także na łąkę pod wsią Mokre, gdzie trwały sianokosy w sierpniu 1920 roku i rozpoczynał się zażarty bój z bolszewikami.
Kolejne sceny, przeplatane fragmentami filmów, związanych z działalnością polityczną marszałka, tak jak „Historia o niepodległej”, fragmenty inscenizacji historycznej „Huzarzy w Kuligowie” oraz „Porządki majowe” pozwoliły choć trochę przybliżyć i przypomnieć osobę tego niezwykłego, czasami kontrowersyjnego człowieka. Ten, wzruszający montaż słowno – muzyczny zakończyła ballada „Biały Orle szybuj” w wykonaniu Julii Jaworskiej i Oliwii Szymańskiej, którym towarzyszyła recytacja w wykonaniu Kuby Wojdy – marszałka Piłsudskiego. W finale Julia Górecka – flet poprzeczny i Julia Stańczak – klarnet, pięknie wykonały „Rotę”.
Za wkład włożony w to zaszczytne przedsięwzięcie, jakim było uczczenie pamięci wielkiego Polaka – Marszałka Józefa Piłsudskiego bardzo dziękuję Wam drodzy uczniowie, dziękuję moim koleżankom: Magdalenie Krysiak, Katarzynie Kisiel, Jolancie Ślebiodzie-Szatan, Annie Borowej, Iwonie Smoczyńskiej oraz Władysławowi Kolatorskiemu.
W imieniu twórców spektaklu dziękujemy Państwu Wardakowskim za wypożyczenie eksponatów oraz Stowarzyszeniu Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920r. panom: Januszowi Śledziowi oraz Pawłowi Kozakiewiczowi za wypożyczenie kostiumów.

/opr. Iwona Jaworska, foto: Grzegorz Jeleń/

479 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podsumowanie projektu Powiat Legionowski – Stolica Kultury Mazowsza 2017

To była szczególna i wyjątkowa impreza. Odbyła się 2 grudnia br. w sali widowiskowej legionowskiego ratusza i zgromadziła pełną widownię...

Zamknij