ggg ggg

IX Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim

26 czerwca 2022 r. na terenie Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej koło Grębkowa odbyła się 9. edycja Turnieju Smaków Wielkiego Gościńca Litewskiego “O kielich Wojciecha Wielądko”.

Szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego przebiega przez region wschodniego Mazowsza i Podlasia. Bogactwo kulinarne regionów, przez które przebiega ten szlak jest ogromne, stąd też narodził się pomysł organizacji imprezy kulinarnej – Turnieju Smaków o kielich Wojciecha Wielądko, organizowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną. Od 2014 roku wystawcy i wytwórcy produktów regionalnych i tradycyjnych z całego szlaku prezentują swoje wyroby. Trzeba zauważyć, że impreza cieszy się coraz większym powodzeniem, przybywa zarówno wystawców, smakoszy lokalnych specjałów i ludzi, którzy potrafią docenić piękne wyroby rękodzielnicze zrobione z pasją przez lokalnych twórców. Podczas Turnieju odbywają się różnego rodzaju konkursy i kiermasze. Smakołyki na stoiskach przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalni wytwórcy. W IX Turnieju Smaków 26 czerwca udział wzięli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, w tym m.in.: Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Senator RP Maria Koc, Poseł Maciej Górski, Starosta Węgrowski Ewa Besztak. Tradycyjnie, podczas wydarzenia odbyło się rozstrzygnięcie konkursów kulinarnych: na Najlepszą potrawę na szlaku WGL i Gościniec z podróży, czyli najlepszy regionalny podarunek kulinarny z podróży szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego – organizowanych przez LOT WGL, a także: Ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolniczego pod patronatem Ministra Rolnictwa. Wyniki konkursu na „Najlepszą potrawę na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego” (zgłoszono 19 potraw): I miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Hołowienki za kotlety buraczane pieczone (nagroda 2000 zł), II nagrodę – Koło Gospodyń Wiejskich Czarnuszki z Czarnogłowia za Skrzydła Dziedzica (nagroda 1500 zł),
III miejsce – Ewa Kulesza z Jarnic za kapustę kiszoną z kaszą, grzybami i wędzonym boczkiem (nagroda 1000 zł),
wyróżnienia i 300 zł otrzymali: Krystyna Samsel z Czarnej za placek drożdżowy z kruszonką, KGW z Jarnic za Leśne Biedaki, Restauracja Dębianki z Dębego Wielkiego za Lody Dębowe, Joanna Drożdż „Farma drożdży” z Adamowa gmina Dobre, powiat miński, KGW Zawady za Roladki z opieńkami i czerwonym barszczykiem, KGW w Zarzetce za Placuchy z gotowanych ziemniaków w sosie grzybowym, Iwona Piluk z Romanówki, Gmina Sidra, powiat sokólski za ser wiejski. Wyróżnienie specjalne otrzymało KGW w Oszczerzach za Pierogi warzywne.
Wyniki Konkursu Gościniec z podróży (zgłoszono 10 kulinarnych upominków) : I miejsce oraz kielich Wojciecha Wielądko – Anna Zaboklicka z Jarczewa, Gmina Korytnica, powiat węgrowski za ser podpuszczkowy wędzony z czarnuszką ( nagroda 2000 zł), II miejsce – Jadwiga Gontarz z Liwa za spiżarniane leki z apteki babci Petroneli (nagroda 1500 zł), III miejsce – Joanna Drożdż „Farma drożdży” za skarby z dworskiej apteki, (nagroda 1000 zł), wyróżnienia i 300 zł): Grzegorz Odalski ze Strachomina, Gmina Latowicz, powiat miński za „Czosnek Latowicki – marynowane pędy kwiatostanów, Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Grębkowianie” z Grębkowa za paluszki do kawy (produkt pochodzący z zapisków ochmistrzyni p. Marcjanny Oborskiej Jawornickiej z Proszewa, gm. Grębków), Sylwia Pilucik z Lipin koło Hajnówki za lizaki odpustowe, jarmarkowe, Koło Gospodyń Wiejskich Czaple za orzeszki. Oceny zgłoszonych potraw dokonało jury w składzie: Maria Koc – Senator na Sejm RP, etnograf, wiceprezes LOT WGL, Dżenetta Bogdanowicz – właścicielka Gospodarstwa Agroturystycznego Tatarska Jurta w Kruszyniach, Mirosława Bogdanowicz – właścicielka Gospodarstwa Agroturystycznego Tatarska Jurta w Kruszyniach, Krzysztof Steiman – v-ce dyrektor ds. marketingowych w Polskiej Organizacji Turystycznej, Tadeusz Kot – radny powiatu węgrowskiego.
W części artystycznej wystąpili członkowie Jarnickiego Stowarzyszenia Seniorów oraz wystąpił Zespół Pieśni i Tańca “Sokołowianie”, który dla uczestników poprowadził również warsztaty taneczne. Gwiazdą wydarzenia był folkowy zespół Śpievka.
/KW, foto KW + Starostwo/

1 456 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wójt Gminy Andrzejewo z wotum zaufania i absolutorium tytułu wykonania budżetu za rok 2021

29 czerwca 2022 r. odbyła się XXX1 Sesja Rady Gminy Andrzejewo, na której radni decydowali m. in. o udzieleniu wotum...

Zamknij