ggg ggg

IV Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw (10.09.2013)

Wieliszewskie świętowanie, które miało miejsce w ostatnią sobotę podzielono na dwie części. Stało się tak za sprawą Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”/ i jego prezesa Edwarda Trojanowskiego/, które od 4 już lat organizują doroczny festiwal.

 

W ubiegłym roku spotykano się w Serocku. Tegoroczną edycję zorganizowano na placu przy OSP w Skrzeszewie w gminie Wieliszew. Festiwal to święto Polski takiej, jaką ona jest. Polski lokalnej. Były kramy i miasteczko gastronomiczne. Był konkurs na najsmaczniejszą potrawę regionalną. Na stoiskach prezentowały się sołectwa biorące udział w festiwalowych konkursach. Były występy sceniczne. Wybierano też najlepszego sołtysa powiatu legionowskiego. Ale po kolei…  Od godziny 12.00  7 sołectw, wytypowanych przez Gminy członkowskie z obszaru Lokalnej Grupy Działania, rywalizowało w trzech kategoriach konkursowych:

1. Prezentacja Stoiska: działalność sołectwa, zanikający zawód;
2. Smaki, kuchnia regionalna: różnorodność potraw, wypieków, napojów, które będą dostępne na stoisku za darmo;
3. Występ sceniczny: dorobek artystyczny, legenda o sołectwie, ciekawy człowiek, osiągnięcia, rozwój sołectwa.
W konkursie rywalizowały następujące sołectwa: Sołectwo Dąbrówka (Gmina Dąbrówka), Sołectwo Suchocin (Gmina Jabłonna), Sołectwo Nieporęt (Gmina Nieporęt), Sołectwo Wolica (Gmina Radzymin), Sołectwo Nowa Wieś (Gmina Serock), Sołectwo Popowo Parcele (Gmina Somianka), Sołectwo Michałów-Reginów (Gmina Wieliszew).
W  kategorii „Prezentacja stoiska” 

I miejsce zdobyło Sołectwo Wolica z gminy Radzymin, II miejsce przypadło sołectwu Michałów-Reginów z gminy Wieliszew, a III sołectwu Popowo Parcele z gminy Somianka. W  kategorii  „Smaki”, kuchnia regionalna zwycięzcami zostali:
I miejsce Sołectwo Wolica z gminy Radzymin, II miejsce przypadło sołectwu Suchocin z gminy Jabłonna, a III sołectwu Dąbrówka z z gminy Dąbrówka.
W  kategorii  „Występ sceniczny”
III miejsce przypadło sołectwu Dąbrówka, II miejsce zajęło sołectwo Nieporęt a I miejsce zajęło sołectwo Nowa Wieś z gminy Serock. Nagroda Publiczności przypadłą sołectwu Suchocin. Po podsumowaniu zmagań we wszystkich kategoriach festiwalowych, laureatem zostało sołectwo Wolica z gminy Radzymin, które tym samym będzie gospodarzem V edycji Festiwalu.Laureaci festiwalu otrzymali puchary oraz nagrody rzeczowe. W festiwalu  przyznano dziesięć nagród o łącznej wartości 19 000,00 zł: trzy nagrody za zajęcie I miejsca w  wysokości 3 000,00 zł; trzy nagrody za zajęcie II miejsca w  wysokości 2 000,00 zł; i trzy nagrody za zajęcie III miejsca w  wysokości 1 000,00 zł; Nagrodę publiczności wyceniono na 1000zł. Podczas Festiwalu swoje 5 minut mieli też.. sołtysi, którzy odebrali nagrody i dyplomy w konkursie na najlepszego sołtysa powiatu legionowskiego. Oto laureaci: W gminie Jabłonna – Zbigniew Czech z Suchocina oraz Artur Oleksiak z Chotomowa, w gminie Nieporęt – Adam Banaszek z Izabelina oraz Stanisław Rębelski z Józefowa, w gminie Serock – Krzysztof  Zakolski z Cupla oraz Maria Chmielewska z Wierzbicy, w gminie Wieliszew – Leszek Kleiman z Kałuszyna oraz Jan Sołtys z Łajsk. Wszyscy zwycięzcy pierwszego etapu otrzymali tytuły „Nasz Sołtys – Najlepszy Gospodarz” oraz tablety ufundowane przez władze samorządowe gmin: Jabłonna, Nieporęt, Serock i Wieliszew.W drugim, finałowym etapie konkursu na najlepszego sołtysa całego powiatu legionowskiego w kategorii „Sołectwo do 500 mieszkańców”  Krzysztof Zakolski, sołectwo Cupel, gmina Serock oraz w kategorii „Sołectwo ponad 500 mieszkańców” Jan Sołtys, sołectwo Łajski, gmina Wieliszew. Panowie sołtysi otrzymali tytuły „Nasz Sołtys – Najlepszy Gospodarz Powiatu Legionowskiego” oraz laptopy ufundowane przez Starostę Legionowskiego i Bank Spółdzielczy w Legionowie. Druga część gminnego świętowania rozpoczęła się już w Wieliszewie Mszą świętą dziękczynną z poswięceniem plonów, korowodem z darami. Były kramy z potrawami regionalnymi. Prezentowały się lokalne i powiatowe instytucje i firmy. Nie zabrakło dobrej zabawy dla dzieci i występów artystycznych. A gwiazdą wieczoru wieliszewskich Dożynek 2013 był zespół Horyzonty.
rwc

Galeria zdjęć

1 005 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Stop dyskryminacji szpitala w Wołominie !!! (10.09.2013)

- personel, pacjenci i władze samorządowe żądają od NFZ zapłaty za świadczenia ratujące życie pacjentów „Stop dyskryminacji szpitala w Wołominie”,...

Zamknij