ggg ggg

Inwestycje energetyczne w nowej rzeczywistości

Epidemia koronawirusa wywiera wpływ na wszystkie aspekty naszego życia. Jednak strategiczne dla naszego bezpieczeństwa sektory gospodarki muszą funkcjonować bez zakłóceń. Niezwykle pomocne okazują się nowe technologie i internet.

Energetyka musi działać

Koronawirus wymusił wprowadzenie licznych ograniczeń na terenie Polski i całego świata. To sytuacja bez precedensu także dla krajowego sektora energii. Mimo obowiązujących obostrzeń, zaplanowane inwestycje w rozwój krajowego systemu elektroenergetycznego są prowadzone zgodnie z harmonogramem. Terminowa realizacja inwestycji w infrastrukturę przesyłową ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilnych dostaw energii elektrycznej. Bez niej nie mogą normalnie działać zakłady produkcyjne, szpitale czy banki.
Z wyzwaniami epidemii mierzą się także Polskie Sieci Elektroenergetyczne i wykonawca budowy nowej linii elektroenergetycznej 400 kV relacji Ostrołęka – Stanisławów. Inwestycja ma strategiczne znaczenie dla zasilania w prąd kilku milionów odbiorców na całym Mazowszu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

PSE jako jedna z pierwszych firm w kraju już pod koniec stycznia wprowadziła szereg zaleceń i obostrzeń, pozwalających zminimalizować ryzyko zachorowań wśród pracowników spółki, firm wykonawczych, a także mieszkańców terenów, na których realizowane są inwestycje. Dzięki temu prace mogą być kontynuowane.

– Bezpieczeństwo pracy to kluczowa kwestia dla PSE, bez względu na okoliczności. W tej szczególnej sytuacji, nasze służby BHP przygotowały szczegółowe wytyczne. Przewidują one m.in. obowiązek wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej, środki do dezynfekcji, zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy pracownikami – informuje Piotr Grey z PSE, kierownik projektu budowy linii Ostrołęka – Stanisławów.

Konsultacje społeczne po nowemu

PSE szczególną uwagę przywiązują do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców miejscowości, w których realizowane są inwestycje. Dotyczy to przede wszystkim procesu ustalania wraz z mieszkańcami optymalnego przebiegu trasy linii. – Zależy nam na tym, aby wypełnić nasze zobowiązania względem lokalnej społeczności i zapewnić im udział w procesie kształtowania inwestycji. Jednak obowiązujące ograniczenia uniemożliwiają organizowanie otwartych spotkań z mieszkańcami
i władzami samorządowymi – wyjaśnia Piotr Grey.

Potwierdza to również Tomasz Godlewski, dyrektor zadania w firmie Elfeko. – Ze względu na zagrożenie epidemiczne, nie możemy – jak pierwotnie planowaliśmy – zorganizować bezpośrednich spotkań z mieszkańcami gmin, w których zaprojektowaliśmy trasę linii – mówi.

Aby dotrzymać złożonych deklaracji, PSE postanowiły stworzyć alternatywne możliwości wyboru najlepszego wariantu trasy linii dla mieszkańców miejscowości, w których nie jest możliwe przeprowadzenie konsultacji społecznych w tradycyjnej formie. Z pomocą przyszły internet i nowe technologie.

Spółka przygotowała geoankietę – internetową aplikację, dzięki której można zapoznać się z dokładnym przebiegiem wariantów trasy linii nałożonymi na mapę satelitarną. To narzędzie umożliwia również m.in. zmierzenie odległości wybranego miejsca od linii oraz jej pasa technologicznego, a także zgłoszenie uwag do ich przebiegu w zaznaczonych przez mieszkańców lokalizacjach. Rozwiązanie to zostało przygotowane z myślą o mieszkańcach gmin Rząśnik, Długosiodło, Goworowo, Wąsewo, Czerwin, Troszyn, Ostrołęka, w których nie udało się zorganizować tradycyjnych spotkań informacyjnych z mieszkańcami.

Geoankieta, wraz z materiałami informacyjnymi na temat budowy linii, jest dostępna na stronie internetowej inwestycji www.liniaostrolekastanislawow.pl.

– Wszystkie przesłane sugestie zostaną gruntownie przeanalizowane, a wyniki tych prac przekażemy do ogólnej wiadomości – podkreśla Tomasz Godlewski.

Z samorządami on-line

Ponieważ spotkania w większym lub mniejszym gronie nie wchodzą teraz w rachubę, ich substytutem stają się rozmowy z wykorzystaniem technologii cyfrowych. PSE na przykład konsultują swoje projekty z władzami samorządowymi wykorzystując do tego połączenia skype.

– Nie da się zaplanować budowy infrastruktury przesyłowej bez konsultacji z gospodarzami terenów, na których projektujemy jej przebieg. Zaproponowaliśmy samorządowcom spotkania online, ponieważ nie chcieliśmy, aby obowiązujące obostrzenia blokowały tak ważne dla całego społeczeństwa inwestycje. Spotkaliśmy się z przychylnym odbiorem naszej propozycji – mówi Piotr Grey.

Cyfrowe rozwiązania przeciwko kryzysowi

Podobne rozwiązania z powodzeniem wykorzystują zagraniczni operatorzy sieci przesyłowych, do ich stosowania w procesie planowania przestrzennego zachęca również polskie Ministerstwo Rozwoju. Także firmy komercyjne – telekomy, banki – oraz administracja publiczna, sięgają po cyfrowe narzędzia uzupełniające tradycyjne formy kontaktu z klientami. W przeciwieństwie do ludzi, mogą one działać 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.

1 279 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzień strażaka w KP PSP w Wyszkowie

w dn. 04.05.2020 r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Wyszkowie ul. Strażacka 6 odbyła się uroczystość z okazji Dnia...

Zamknij