ggg ggg

Inscenizacja Historyczna Huzarzy w Kuligowie

W ubiegłą sobotę, 18 sierpnia na nadbużańskich błoniach w Kuligowie (gm. Dąbrówka) już po raz trzeci odbyła się widowiskowa inscenizacja bitwy z 1920 roku. Tak jak przed 98 laty legendarni Huzarzy Śmierci, a wśród nich ochotnicy z Policji Konnej, ponownie pogonili bolszewików!

Obchody objęte honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego, tradycyjnie zainaugurowała uroczysta Msza Św. w Kościele w Kuligowie, celebrowana przez administratora parafii p.w. Matki Bożej Loretańskiej ks. Piotra Milewskiego.
Następnie uczestnicy uroczystości, w asyście orkiestry dętej i licznych pocztów sztandarowych przemaszerowali pod obelisk upamiętniający Policjantów walczących w 1920 r., gdzie w obecności sygnalisty i asysty honorowej Policji nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów. Wśród uczestników uroczystości obecni byli m.in.: Urszula Kulisiewicz – Dyrektor Generalny MSWiA, Michał Cichowski – Dyrektor gabinetu politycznego MSWiA, starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, Daniel Głowacz – Naczelnik Wydziału Ochrony Informacji Niejawnych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, Komisarz Krzysztof Musielak – dyr. Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji, insp. Leszek Czaplicki – I Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie, nadkom. Rafał Trzaskoma – Komendant KP w Radzyminie, mł. bryg. Andrzej Wysocki – Komendant Powiatowy PSP w Wołominie, delegacja Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej, radni i sołtysi gminy Dąbrówka.
Kulminacyjny punkt obchodów miał miejsce na nadbużańskich błoniach, gdzie o godz. 17:00 rozpoczęła się widowiskowa i zapierająca dech rekonstrukcja historyczna. Przed rozpoczęciem widowiska, które zgromadziło kilkutysięczną publiczność głos zabrał wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski, który przypomniał zgromadzonym o wydarzeniach, jakie rozegrały się pod Kuligowem 17 VIII 1920 r. – Wszystkim policjantom życzę, aby w najtrudniejszych momentach służby, towarzyszył Wam etos Huzarów Śmierci i niezłomnych poprzedników na służbie. Pamiętajcie, że macie z czego być dumni. Niech wielka historia będzie inspiracją na przyszłość – mówił wójt Radosław Korzeniewski. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego na początku roku Dariusza Senatora, współtwórcę imprezy w Kuligowie.
Następnie, głos oddano dr hab. Andrzejowi Olejko – autorowi scenariusza tegorocznej rekonstrukcji, który zachwycił widzów świetną, brawurową narracją. Pełne rozmachu widowisko z dobrze dobraną muzyką i dużą ilością efektów pirotechnicznych wzbudziło zachwyt publiczności. W inscenizacji wystąpili rekonstruktorzy z całej Polski, a wśród nich chociażby: 201 Ochotniczy Pułk Szwoleżerów z Radzymina, GRH Policji Państwowej Posterunek w Radomiu, I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie; 11 Pułk Ułanów Legionowych Kawaleria Ochotnicza, Ochotniczy Oddział Kawalerii w barwach 22 Pułku Ułanów Podkarpackich w Pionkach, GRH 1 Pułku Piechoty Legionów, ApolinarskiGroup, Projekt historyczny RekoWaw oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej ludności cywilnej „Rajski Ptak” z Tłuszcza. Dynamiczne widowisko, wybuchy, spadający piach na publiczność sprawiały, że można było poczuć się jak na prawdziwej wojnie!
Kolejna atrakcja nastąpiła tuż po rekonstrukcji, kiedy widzowie poczuli się jak na prawdziwej akcji Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Nad głowami publiczności zawisł policyjny śmigłowiec, wzbijając tumany kurzu. Policyjni specjalsi zaprezentowali brawurową akcję desantu, aresztowania podejrzanych i lotniczej ewakuacji z miejsca działań. Imponujące tempo!
Gwoli ścisłości dodajmy, że emocjonującym widowiskom i pokazom towarzyszył piknik policyjny z wieloma atrakcjami. Zarówno dorośli, jak i najmłodsi nie kryli zachwytu. Wielkie słowa uznania dla głównych organizatorów wydarzenia: wójta Radosława Korzeniewskiego i dyrektor GCK Anny Manieckiej.

/R. S. Lewandowski; foto: R.L., G. Jeleń, B. Śladowski/

14 875 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pod Ossowem bez zmian. Zwycięstwo!

Uroczystości w Ossowie, zaplanowane zostały w tym roku na trzy dni. W niedzielę, 12 sierpnia odbyła się rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej,...

Zamknij