ggg ggg ggg ggg

Inauguracja projektu „Przerwany marsz…” podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego w „Stalowej Jedynce”

W ubiegły poniedziałek, 2 września, punktualnie o godzinie 9:00 nastąpiła uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie. W związku z przypadającą 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, uroczystości towarzyszyło rozpoczęcie projektu „Przerwany Marsz”, będącego podziękowaniem pokoleniu Dzieci Wojny za to, co zrobili dla Polski.

Uroczystość poprzedziła Msza Św. w Kolegiacie Radzymińskiej. Punktualnie o 9:00 na szkolnym dziedzińcu, kolejny rok nauki oficjalnie rozpoczęli uczniowie klas: IV-VIII, a następnie o godz. 10:30 uczniowie klas I-III.
Licznie zgromadzonych uczniów, rodziców i nauczycieli powitała dyrektor Elżbieta Jeleń. Szkolnej społeczności w tym ważnym dniu towarzyszyli znamienici goście: wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Solarz oraz dyrektor Centrum Usług Wspólnych Krzysztof Czuba.
Honorowymi gośćmi uroczystości byli: p. Helena Kiełczewska i p. Czesław Baranowski, oboje rocznik 1929, którzy w chwili wybuchu II wojny światowej mieli po 10 lat.
– Nasza Szkoła przystąpiła do Projektu „Przerwany Marsz”, który jest podziękowaniem pokoleniu Dzieci Wojny za to co zrobili dla Polski, mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo, z pewnością skruszył przekonanie o dobru, drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej. Żyją nieliczni świadkowie tamtych dni, przedstawiciele wojennego pokolenia, których mamy zaszczyt gościć. Pani Helena Kiełczewska i Pan Czesław Baranowski ze swoimi wnukami i prawnukami, uczniami tej szkoły, w sposób symboliczny dokończą przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając życie najbliższym. Szanowna pani Heleno i Panie Czesławie, dziś wchodząc do szkoły z młodym pokoleniem pokazujecie i udowodniacie, że Wasze poświęcenie oraz dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne. Dzięki temu, że wytrwaliście, dzisiaj młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców – mówiła Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń, dodając: – Niech to spotkanie Pokoleń będzie ostrzeżeniem przed lekkomyślnym „sianiem burz”, a stanie się zawołaniem o Pokój.
Oficjalnej części uroczystości towarzyszyła krótka akademia upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po jej zakończeniu i omówieniu kwestii organizacyjnych młodzież przeszła do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami, którzy przekazali im podręczniki.
Warto w tym miejscu nadmienić, że w roku szkolnym 2019/2020 naukę w „Stalowej Jedynce” rozpoczęło blisko tysiąc uczniów, podzielonych na 44 klasy, (w tym aż siedem klas pierwszych), nad edukacją których czuwać będzie 80-osobowa kadra pedagogiczna. Wszystkim uczniom życzymy samych piątek i szóstek, a nauczycielom powodów do dumy z osiągnięć ich podopiecznych.

/opr. R.L., SP nr 1/

617 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
MotoCud 2019 – MOTOCYKLIŚCI W HOŁDZIE BOHATEROM 1920 r.

15 sierpnia 2019 r. odbył się XVIII Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoCud Radzymin 1920. Zgodnie w wieloletnią tradycją do Radzymina –...

Zamknij