ggg
ggg ggg

Ignacy Skorupka – symbol Bitwy Warszawskiej 1920 r.” – wyjątkowe widowisko w wykonaniu mieszkańców Ząbek!

W ramach obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą, przygotowane zostało widowisko „Ignacy Skorupka – symbol Bitwy Warszawskiej 1920 r.” w reżyserii Piotra Kondrata, w którym występują połączone chóry z Ząbek. W minioną niedzielę, spektakl wystawiono w Radzyminie, a już 18 października artyści zapraszają do Kościoła Miłosierdzia Bożego w Ząbkach.

Instalacja słowno-muzyczna pt. „Ignacy Skorupka – symbol Bitwy Warszawskiej 1920 r.”, to interesujące widowisko, które opowiada historię ostatnich dni życia ks. Ignacego Skorupki, związanych z Bitwą Warszawską 1920 r.
Scenariusz oparty został o autentyczne, także mniej znane, pochodzące z dokumentów źródłowych fakty, które poprowadziły ks. Skorupkę z warszawskiej Pragi, poprzez Ząbki i Rembertów na pierwszą linię frontu zwycięskiej bitwy pod Ossowem i ostatecznie do jego bohaterskiej śmierci. Całość przedstawiona jest w formie artystycznej impresji, przygotowanej przez mieszkańców Ząbek.
(Koordynatorem projektu jest Agata Kajak a organizatorem całego przedsięwzięcia Federacja Caecilianum. Reżyseria: Piotr Kondrat, konsultacje historyczne: Mirosław Sobiecki. Wykonawcy: Piotr Kondrat – ks. Ignacy Skorupka, narrator; Arkadiusz Denkiewicz – trębacz oraz połączone zespoły wokalne Miasta Ząbki – chórzyści, wojsko, ludność cywilna. Przygotowanie i prowadzenie chóru: Zbigniew Szablewski, Liliana Bach.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”).
W minioną niedzielę, 11 października o godz. 20:00 spektakl wystawiono w Sanktuarium św. Jana Pawła II na polach Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. Po jego zakończeniu artyści goszczący w Mieście Cudu nad Wisłą nagrodzeni zostali gromkimi oklaskami. (Następnie, ząbkowianie udali się pod Statuę Matki Bożej Łaskawej, gdzie złożyli wiązankę kwiatów).
W nadchodzącą niedzielę, 18 października o godz. 19:00 widowisko będzie można obejrzeć w Kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. 11 Listopada 4 w Ząbkach.
Jak zapowiadają organizatorzy, można będzie je zobaczyć zarówno na żywo, jak i online. (Spektakl będzie transmitowany online przez telewizję internetową Tyniec.tv oraz EWTN Global Catholic Network na stronach: caecilianum.eu; ewtn.pl; tyniec.tv).
Zachęcamy wszystkich do obejrzenia widowiska!

/opr. KW/

112 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zmiana w Radzie Powiatu Wołomińskiego. Anna Cecylia Uścińska objęła mandat po Robercie Perkowskim

W ubiegły czwartek, 8 października odbyła się w trybie zdalnym dwudziesta piąta sesja Rady Powiatu Wołomińskiego, podczas której ślubowanie złożyła...

Zamknij