ggg ggg

I Powiatowe Narodowe Czytanie w Węgrowie

Senator RP Maria Koc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak i społeczność I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie byli organizatorami I Powiatowego Czytania Narodowego pod patronatem Pary Prezydenckiej.

5 września 2020 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie zebrali się miłośnicy twórczości Juliusza Słowackiego, aby w ramach akcji ,,Narodowe Czytanie” wspólnie odczytać fragmenty dramatu „Balladyna” – jednego z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.
Uroczystość rozpoczęła się występem Natalii Okulus – uczennicy II klasy humanistycznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Następnie zebrani przystąpili do odczytania fragmentów dzieła. W role bohaterów wcielili się:
Goplana – Senator RP Maria Koc;
Kirkor – Poseł na Sejm RP Maciej Górski;
Wdowa – Starosta Powiatu Węgrowskiego Ewa Besztak;
Grabiec – Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego Marek Renik i członek Zarządu Powiatu Tadeusz Kot;
Alina – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Małgorzata Janiuk
Balladyna – Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Magdalena Olszewska;
Chochlik – uczniowie klasy III politechnicznej: Bartosz Jarosiewicz i Kamil Gąsior;
Skierka – uczennica klasy II medycznej Julia Osmólska oraz uczennica klasy I medycznej Helena Kornatowska;
Kanclerz – uczeń klasy II politechnicznej I LO w Węgrowie Jakub Rowicki.
Komentarz poetycko-literacki przedstawiła Ewa Dmowska – nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie.
Lekturze dramatu towarzyszyła prezentacja wykonana przez Panie: Urszulę Roguską i Ewę Dmowską oraz uczniów klasy drugiej biznesowej I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie: Patryka Osipiaka i Jakuba Gontarza. W prezentacji zostały wykorzystane materiały pochodzące ze zbiorów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, fragmenty publikacji „Leksykon Malarstwa” Wydawnictwa Muza oraz materiały z domeny publicznej. Oprawę muzyczną I Powiatowego Narodowego przygotowała pani Agnieszka Białczak – nauczyciel wiedzy o kulturze, muzyki i filozofii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Natomiast uczennica II klasy humanistycznej – Natalia Okulus będąca autorką słów i aranżacji, wykonała następujące utwory: Czy chciałbyś mnie pokochać i 7 grzechów głównych.
,,Balladyna” to jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Relację z wydarzenia można obejrzeć na kanale You Tube Powiatu Węgrowskiego
https://youtu.be/PBo6WRhvwGY
/Info Starostwo Powiatowe w Węgrowie,
oprac. KW/

128 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Utalentowana młodzież z Ostrowi Mazowieckiej

Nagrody dla najlepszych uczniów i sportowców zostały przez burmistrza Ostrowi Mazowieckiej Jerzego Bauera wręczone uroczyście i z ogromną sympatią. 1...

Zamknij