ggg

I miejsce na Mazowszu dla sołectwa Kępiste Borowe gmina Zaręby Kościelne

Konkurs „Najlepsza inicjatywa zrealizowana w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2021” został rozstrzygnięty. W dniu 18 października w Europejskim Centrum Matecznik w Otrębusach k. Warszawy odbyła się Wielka Gala rozdania nagród uwieńczona Występem Zespołu Mazowsze.

I miejsce oraz nagrodę w wysokości 5000 zł w kategorii Bezpieczne i przyjazne Sołectwo zdobyło Sołectwo Kępiste Borowe realizując zadanie: „Kępiste Borowe – aktywnie, bezpiecznie w przyszłość”. Podjęta inwestycja w 2021 roku polegała na zakupie i ułożeniu kostki brukowej na terenie przynależnym do świetlicy wiejskiej w celu zapewnienia dzieciom możliwości bezpiecznego uprawiania aktywności sportowej typu jazdy na rolkach, hulajnogach, wrotkach, łyżworolkach na ogrodzonym terenie wokół świetlicy. W wyniku zrealizowanego zadania powstał bezpieczny zakątek aktywnych zabaw dla młodszych dzieci, wzrosło poczucie bezpieczeństwa, komfortu i samozadowolenia.
W 2019 roku wśród mieszkańców zawiązało się Koło Gospodyń Wiejskich, które dba, aby świetlica „żyła” nie tylko w czasie imprez okolicznościowych, ale również, na co dzień stanowiąc centrum integracji, w tym integracji wielopokoleniowej. Świetlica wiejska w sołectwie stała się również miejscem edukacji i rozwoju, poprzez organizację spotkań sołeckich, pikników ekologicznych, rodzinnych, zajęć fitness, prelekcji (np.: zdrowego odżywiania) oraz organizację warsztatów kulinarnych i aktywności sportowych dla dzieci i młodzieży.
Z pozyskanych przez Koło Gospodyń Wiejskich funduszy zewnętrznych zakupiono sprzęt
i wyposażenie kuchenne oraz sprzęt sportowy m.in. stół do tenisa stołowego, stół do bilarda dla dzieci i dorosłych, stół do gry w piłkarzyki.
Dzięki zrealizowanej inwestycji – położonej kostce brukowej przy świetlicy wiejskiej oraz tegorocznemu programowi Wakacyjna AktywAKCJA Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju, której celem było wsparcie projektów edukacyjno-sportowych skierowanych do dzieci i młodzieży pozostającej w czasie letniego wypoczynku w miejscu zamieszkania oraz udostępnienia go bezpłatnie, dokonano niezwykłej rzeczy. Młode pokolenie oddawało się aktywnościom sportowym z pełną radością i zaangażowaniem zarówno w budynku na udostępnionych urządzeniach, jak i poza nim, jeżdżąc na rolkach, hulajnogach, rowerkach. Opiekę nad rozbawionymi pociechami pełnili w ramach wolontariatu mieszkańcy sołectwa.
Otrzymanie nagrody jest ukoronowaniem nietuzinkowych działań, pomysłowości i aktywności mieszkańców. Planowane są kolejne inwestycje, a wszystko po to, aby sołectwo kwitło i rosło
w siłę. Zarówno ilość, jak i jakość oferowanych aktywności jest godna podziwu.
Gratulujemy nagrody, jak również zapału i wytrwałości w realizacji obranych kierunków działania.
/Info Gmina Zaręby Kościelne/

1 048 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konkurs etno-fotograficzny „Święte wędrowanie” rozstrzygnięty!

Mimo, że wydarzenie to organizowane było po raz pierwszy, to zaangażowanie uczestników oraz jakość prac przeszła najśmielsze oczekiwania organizatora Fundacji...

Zamknij