ggg ggg

I Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich za nami

W czwartek, 25 kwietnia br. odbył się I Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie współorganizował m.in. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny – w którym odbył się Kongres – oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Propozycja organizacji Kongresu spotkała się z bardzo dobrą reakcją ze strony Kół Gospodyń Wiejskich z Mazowsza – w wydarzeniu udział wzięło pół tysiąca pań reprezentujących niemal 600 kół z całego regionu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Maria Koc, Wicemarszałek Senatu; Maria Fajger, prezes ARiMR; Ryszard Madziar, dyrektor Mazowieckiego Oddziału ARiMR; Joanna Bala, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie, a także przedstawiciele władz samorządowych – prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i radni z województwa mazowieckiego.
W trakcie obrad podkreślano ważną rolę, jaką Koła spełniają w lokalnych społecznościach. Dzięki przedsiębiorczości kobiet zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich rozwijana jest działalność kulturalna, oświatowa, kultywowane są lokalne tradycje. Marszałek Maria Koc przypomniała o uchwalonej w ubiegłym roku ustawie o Kołach Gospodyń Wiejskich, która pozwoliła na zaktywizowanie kół i umożliwiła im otrzymanie wsparcia finansowego. Z kolei Maria Fajger, prezes ARiMR podkreślała, że w ubiegłym roku do zarejestrowanych Kół Gospodyń Wiejskich trafiło ponad 16 mln zł. Pozwoliło to na realizację wielu ważnych inicjatyw, dzięki którym obserwujemy stały rozwój obszarów wiejskich.
Po otwarciu Kongresu i wykładach inauguracyjnych obrady przeniosły się do paneli tematycznych. Uczestnicy dyskutowali m.in. o działalności gospodarczo-kulturalnej Kół Gospodyń Wiejskich, promocji zdrowego trybu życia w środowisku wiejskim czy też o udziale kobiet w lokalnym życiu politycznym. W trakcie Kongresu można było również spróbować produktów regionalnych – wędlin, pierogów, dań mięsno-warzywnych czy pieczywa. W części artystycznej wystąpił zespół Folk Lacki z Siedlec.
Podczas Kongresu goście mogli zapoznać się z bieżącą działalnością ARiMR przy stoisku informacyjno-promocyjnym. Pracownicy Agencji odpowiadali m.in. na pytania związane z funkcjonowaniem ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich i udzielali porad w tym zakresie. Przypominano o konieczności złożenia sprawozdania ze środków pochodzących z dotacji do 30 kwietnia br.
Koła Gospodyń Wiejskich z naszego regionu obecne
na I Mazowieckim Kongresie KGW m.in. :

Węgrów
Korytnica: KGW w Leśnikach, KGW w Czaplach, KGW w Korytnicy,
Węgrów: KGW Janówki, KGW w Jarnicach, KGW w Zawadach, KGW w Starejwsi, KGW w Połaziu, KGW,,Borówczanki” w Borzychach, KGW w Krypach, KGW „Zajączanki” w Zając,
Łochów: KGW w Matałach, KGW ,,MALWINKI” w Pogorzelcu,
Miedzna: KGW w Tchórzowej, KGW w Międzylesiu, KGW w Żeleźnikach ,,Zofianka”,
Sadowne: KGW w Sojkówku, KGW w Ociętem.

Wołomin
Klembów: KGW w Dobczynie, KGW w Tule,
Poświętne: Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Choinach, KGW w Dąbrowicy, KGW w Nadbieli,
Strachówka: KGW w Równem.

Siedlce
KGW Pruszyn, KGW „ Dwórki Heleny” w Helenowie, KGW Białki, KGW w Strzale, KGW „Stokrotka” w Wólce Leśnej, KGW w Ujrzanowie
KGW w Borkach Wyrkach i KGW w Wólce Kamiennej (Zbuczyn),
KGW Żdżar (Kotuń), KGW Stary Krzesk, KGW „Paka z Żebraka” (Skórzec), KGW w Łupinach (Wiśniew), KGW Łysów (Przesmyki).
Ostrołęka
Stowarzyszenie pn. Koło Gospodyń Wiejskich w Surowem (Czarnia), KGW „Bociani Zakątek” w Nasiadkach (Lelis), KGW w Zalesiu (Myszyniec),
Rzekuń: KGW w Nowej Wsi Wschodniej, KGW w Zabielu.

Legionowo
Serock: KGW Dosin, KGW Jadwisin, KGW „Ludwiczanki”, KGW Zegrze.

Pułtusk
Winnica: KGW w Domosławiu.

Przasnysz
KGW w Dobrzankowie, KGW w Gostkowie, KGW w Lesznie, KGW w Mchowie,
KGW w Wielodrożu,
Czernice Borowe: KGW w Czernicach Borowych, KGW w Jastrzębcu, KGW w Węgrze,
KGW „Żelaznianki to Kurpianki” w Żelaznej Rządowej (Jednorożec),
Krasne: KGW w Nowym Żmijewie, KGW w Zalesiu.
Były również Koła Gospodyń Wiejskich reprezentujące: Maków Mazowiecki, Grodzisk Mazowiecki, Nowy Dwór Mazowiecki, Mińsk Mazowiecki, Otwock, Piaseczno, Pruszków, Białobrzegi, Ciechanów, Garwolin, Gostynin, Grójec, Lipsko, Łosice, Kozienice, Maków Mazowiecki, Płock, Płońsk, Przysuchę, Radom, Sierpc, Szydłowiec, Żyrardów.

/Info/

1 455 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Weller 2 Kołaków’44

Zamknij