ggg ggg ggg

Hołd złożony z okazji obchodów 3 Maja

W Polsce czasów epidemii, obchody w związku z 229. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja są mniej okazałe, ale w różnych miejscowościach naszej Ojczyzny nie zapomniano o złożeniu wiązanek kwiatów w tradycyjnych miejscach takich uroczystości.

W niedzielę, 3 maja 2020 r. celebrowano tegoroczną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja również w Ostrowi Mazowieckiej i Komorowie. W imieniu Ministra Cyfryzacji, Posła na Sejm RP Marka Zagórskiego kwiaty pod dębem wolności w Ostrowi Mazowieckiej oraz pod pomnikiem Piłsudskiego w Komorowie złożyli: Dyrektor Biura Poselskiego Marka Zagórskiego Justyna Pętkowska, Asystent Ministra Jakub Groszkowski oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Ostrowskiego Dorota Subda.
To właśnie 229. lat temu w Rzeczypospolitej Obojga Narodów (1791 r.) powstała i została uchwalona Konstytucja 3 maja – pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie, a druga na świecie po amerykańskiej. Stała się niezwykle ważnym dokumentem regulującym organizację władz państwowych (wprowadzała trójpodział władzy) oraz określającym prawa i obowiązki obywateli (powszechną niepodległość). Była bardzo nowoczesna i postępowa w XVIII Polsce, a jej zapisy wywarły ogromny wpływ na kolejne stulecia i pokolenia Polaków walczących o niepodległość. W czasach II Rzeczypospolitej Polskiej odradzającej się po zaborach i I wojnie światowej, rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja została ustanowiona świętem w 1919 roku. W okresie PRL publicznych obchodów zabroniono, a w 1951 r. obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja przez komunistyczne władze zastąpiono – świętem 1 maja. Dopiero w 1990 roku, 3 maja został przywrócony, jako święto państwowe.
/KW/

213 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Opieka w przedszkolach publicznych w Kobyłce będzie możliwa najwcześniej od 25 maja!

Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć nie chciałaby odbierać rodzicom prawa do posłania dzieci do przedszkoli. Podobnie jak większość z nas, bardzo...

Zamknij