ggg ggg
ggg ggg

Historia Wyszkowa w obrazach zamknięta

W miniona niedzielę 10 czerwca 2018 r. mogliśmy podziwiać inscenizację historyczną skromnie nazwaną „Historia Wyszkowa”.

W upalny dzień na środku Placu Miejskiego w Wyszkowie przed oczyma nielicznych niestety widzów przesunęła się, przegalopowała, bądź przeszła historia naszego miasta. W cyklu obrazów z dziejów Wyszkowa mieszkańcy zobaczyli najważniejsze momenty w życiu osady, później miasta Wyszkow. Przedefiladowały wojska i ważne postacie dla jego istnienia, mówiono o powstaniach, zaborach, najeźdźcach i pożogach. Pojawił się biskup płocki Wincenty Przerębski z aktem nadania praw miejskich, Napoleon śpieszący pod Moskwę, ks. Mieczkowski, który na wyszkowskiej plebanii parafii św. Idziego w 1920 roku „gościł” Tymczasowy Komitet Rewolucyjny. Przechodzili powstańcy styczniowi i wojsko pruskie, rosyjskie…. I to przybliżały mieszkańcom grupy rekonstrukcyjne.
Dzięki inscenizacji historycznej, którą 10 czerwca na placu Miejskim zorganizowała gmina Wyszków z detalami mogliśmy przyjrzeć się strojom wieśniaków i żołnierzy w mundurach siermiężnych i kolorowych, w barwach zaborców i walczących w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r.
Widowisko poprzedziła Msza Św. w Kościele pw. św. Wojciecha o godz. 12.30. oraz pochód ulicami Wyszkowa w Marszu Dla Życia i Rodziny.
/J.Cz./

875 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dofinansowanie dla Zabrodzia na drogę dojazdową

Ponad 56 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych zostanie wybudowanych lub zmodernizowanych na terenie gmin i powiatów położonych wokół Warszawy....

Zamknij