ggg ggg ggg

Gminy znad Zalewu Zegrzyńskiego łączą siły w walce o czyste powietrze!

W poniedziałkowe popołudnie, 5 lipca w Kompleksie Rekreacyjno-Wypoczynkowym Nieporęt-Pilawa nad Zalewem Zegrzyńskim, Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki wraz z przedstawicielami: Legionowa, Radzymina, Serocka, Nieporętu, Dąbrówki i Jabłonny podpisał umowę i porozumienia międzygminne na realizację zadania o dofinansowanie działania pod nazwą: „Twój piec – nasze powietrze”.

Siedem gmin należących do Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego postanowiło połączyć siły, by wspólnie stanąć do walki o czystsze powietrze bez smogu.
W poniedziałek, 5 lipca przedstawiciele władz samorządowych: Wieliszewa, Legionowa, Serocka, Radzymina, Dąbrówki, Nieporętu i Jabłonny w obecności radnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego Anny Brzezińskiej i starosty powiatu legionowskiego Sylwestra Sokolnickiego podpisali porozumienia międzygminne na realizację zadania o dofinansowanie działania pod nazwą: „Twój piec – nasze powietrze”.
Chwilę wcześniej wójt Paweł Kownacki przypieczętował dofinansowanie tegoż projektu, składając wraz z Marcinem Podgórskim – dyrektorem Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, podpisy na umowie na realizację projektu, dofinansowanego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021.
Przypomnijmy, że jakiś czas temu z inicjatywy wójta Wieliszewa Pawła Kownackiego, doszło do spotkania gmin członkowskich Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego, na którym samorządowcy zdecydowali się połączyć siły w działaniach, które mają nakłonić mieszkańców do wymiany „kopciuchów” na ekologiczne źródła ciepła jeszcze przed końcem 2022 roku.
Spotkanie zaowocowało wspólnym porozumieniem w kwestii jednakowych działań informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych. Gmina Wieliszew wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem o dofinansowanie i otrzymała je w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021.
– Gminy znad Zalewu Zegrzyńskiego prowadzą na swoim terenie wiele działań proekologicznych. Czyste powietrze to nasza wspólna sprawa. Połączyliśmy więc siły, bo razem możemy więcej. Chcemy, aby nasi mieszkańcy do końca 2022 r. rozstali się z „kopciuchami” i zaczęli oddychać powietrzem bez smogu – podkreślił wójt Wieliszewa Paweł Kownacki.
Kampania edukacyjno-informacyjna „Twój piec – nasze powietrze” będzie realizowana na terenie gmin: Serock, Nieporęt, Legionowo, Jabłonna, Wieliszew, Dąbrówka oraz Radzymin. Ma ona na celu wdrożenie spójnej i skutecznej informacji. Tym samym, siedem gmin będzie wspólnie edukować swoich mieszkańców i namawiać do wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne.
Projekt „Twój piec – nasze powietrze” ma ruszyć jeszcze w lipcu. Przez najbliższych 5 miesięcy zrealizowanych zostanie szereg działań edukacyjnych, w tym pomoc w pozyskiwaniu dotacji gminnych i państwowych. (W ramach inicjatywy odbędą się m.in. pikniki ekologiczne. Będzie też prowadzona szeroka kampania informacyjna – powstaną m.in. specjalna strona internetowa, filmy edukacyjne. Odbędą się też wirtualne spotkania z ekspertami, którzy wytłumaczą, o co chodzi ze smogiem i dlaczego jest dla nas zagrożeniem).
Na realizację tego przedsięwzięcia samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 50 tys. zł w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021.
/opr. KW/

1 039 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Seniorze bądź bezpieczny! Spotkanie policjantki w Klubie Seniora w Międzylesiu

Pod takim hasłem, policjantka zajmująca się prewencją kryminalną przeprowadziła spotkanie z seniorami zrzeszonymi w Klubie Seniora w Międzylesiu. Głównym celem...

Zamknij