ggg ggg

Gminny Ośrodek Kultury ZAPRASZA

Gminna Biblioteka Publiczna w Zabrodziu jest samorządową instytucją kultury. Powstała w roku 1950 roku i funkcjonowała w różnych miejscach, w tym także w domach prywatnych. Ostatnie docelowe miejsce prowadzenia działalności uzyskała w 1986 roku, kiedy to cały jej dobytek zmieścił się na powierzchni ok. 54 m2 w nieogrzewanym wówczas budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrodziu, gdzie swoją siedzibę miał również Gminny Ośrodek Kultury. Warunki pracy były bardzo trudne. W roku 2001 dopiero zainstalowano tu centralne ogrzewanie, w 2002 kupiono pierwszy komputer. Natomiast w roku 2010 dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym rozbudowano i wyremontowano część budynku, będącą lokalem GOK, w tym klatkę schodową prowadzącą do pomieszczeń bibliotecznych. Na gruntowne naprawy w części zajmowanej przez bibliotekę nie starczyło już środków. Przez te wszystkie lata dokonywano, jedynie najpilniejszych i niezbędnych napraw. Malowano ściany, wymieniano wykładziny podłogowe, uzupełniano niezbędne wyposażenie. Dopiero rok 2015 stał się tym przełomowym momentem. Wówczas to władze gminy podjęły istotną decyzję i jesienią, pełną parą ruszyły prace remontowe, które rozpoczęto od wzmocnienia stropu ( biblioteka mieści się na piętrze). Wymieniono posadzki, przeinstalowano instalację centralnego ogrzewania i sieć komputerową, wymieniono instalację elektryczną. Nowe i funkcjonalne meble dopełniły reszty.
Zasoby biblioteki, dzięki corocznej dotacji organizatora są systematycznie uzupełniane o nowości wydawnicze. Od wielu lat biblioteka korzysta też ze wsparcia z puli środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ostatnim roku w ramach Wieloletniego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 1. – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, dla potrzeb czytelni prenumerujemy różnorodne czasopisma, z których można skorzystać na miejscu lub wypożyczyć do domu.

DSCF1551

W ramach uzupełnienia podstawowej działalności, biblioteka realizuje: lekcje biblioteczne, spotkania z przedszkolakami, spotkania autorskie oraz różnego typu konkursy. Najbliższy odbędzie się w dniu 24 marca, będzie to 40 – Konkurs recytatorski WARSZAWASKA SYRENKA ( etap gminny).

Odwiedzający naszą bibliotekę do swojej dyspozycji mają tu 4- stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu. Mogą też pracować na własnych laptopach, korzystając z Internetu bezprzewodowego lub skorzystać z laminowania i bindowania dokumentów. Zakupione w ubiegłym roku urządzenie wielofunkcyjne zapewnia użytkownikom świetną jakość wydruków, kserokopii i skanów czarno-białych i kolorowych w formacie od A 5 do A 3.

Do naszej biblioteki prócz stałych bywalców bardzo chętnie zaglądają także mieszkańcy gmin ościennych oraz przebywający w sezonie letnim właściciele licznych działek rekreacyjnych, chwaląc dobór księgozbioru oraz obsługę doświadczonej kadry. Dziś to już jest zupełnie inne miejsce, nowoczesne, bezpieczne i estetyczne. Zapraszamy zatem od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 18:00.

1 538 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Muzyczna podróż dla Pań z Łochowa

8 marca 2017 r. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Kobiet,...

Zamknij