ggg ggg
ggg ggg

Gminę oświetlą nowoczesne i energooszczędne LED-y

Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński podpisał 25 czerwca umowę z firmą ELTAST, która zainstaluje nowe oświetlenie uliczne – energooszczędne lampy LED. Zastąpią one dotychczasowe oświetlenie do końca 2018 roku. Wartość podpisanej umowy wynosi ponad 7,1 mln złotych. Wymiana opraw oświetlenia ulicznego jest realizowana w ramach Programu Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Radzymin, który ma na celu redukcję emisji zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego.

Oświetlenie LED zastąpi stare oprawy sodowe i rtęciowe. Na całym oświetlanym obszarze nowe oprawy będą posiadały ten sam kształt i emitowały światło o kolorze neutralnie białym. Dzięki zaawansowanym technicznie rozwiązaniom będzie jednak możliwość zmiany kolorów np. w dni świąteczne. „To bardzo ważny dzień dla naszej gminy” – mówi Krzysztof Chaciński Burmistrz Radzymina – „Nad tym projektem pracowaliśmy 2 lata. Rozstrzygnęliśmy przetarg na wymianę ponad 3.000 lamp ulicznych na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED-owe. Wybraliśmy ofertę o wartości ponad 7 mln złotych, ale jestem przekonany, że większa cześć tej kwoty zwróci się z oszczędności na energii elektrycznej oraz konserwacji” – kontynuuje Burmistrz Radzymina.
Przetarg obejmował także wdrożenie systemu zarządzania oświetleniem. Zdalny nadzór (monitorowanie, konfiguracja) będzie możliwy przez sieć internetową z poziomu przeglądarki internetowej – bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Użytkownicy zarządzający oświetleniem skorzystają z graficznego interfejsu w języku polskim w postaci strony internetowej wraz z mapą, na której za pomocą ikon reprezentowane będą wszystkie punkty należące do systemu. Administrator zyska możliwość sterowania mocą oświetlenia pojedynczych opraw oświetleniowych, grup opraw lub wszystkich opraw dokonując zdalnej konfiguracji w dowolnym momencie nawet z poziomu komórki. Dzięki opisanym rozwiązaniom technicznym lampy będą mogły świecić mocniej np. w godzinach intensywnego ruchu, a słabiej w środku nocy. Użytkownicy systemu zyskają także dostęp do historycznych parametrów pracy systemu oświetlenia oraz statystyk czasu pracy źródeł światła. System sterowania oświetleniem będzie w stanie pracować zarówno w trybie autonomicznym (załączać oświetlenie wieczorem i wyłączać nad ranem), jak i również w obecności zewnętrznych urządzeń sterujących np. zegarów astronomicznych.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Radzymin, w ramach którego jest realizowana inwestycja, to dokument strategiczny, który koncentruje się na podniesieniu efektywności energetycznej, zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Podstawą formalną opracowania Planu jest Uchwała Nr 475/XLI/2014 Rady Miejskiej w Radzyminie z dnia 9 września 2014 r. w sprawie przyjęcia środków z Funduszu Spójności na realizację Opracowanie i Wdrażanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Radzymin, realizowanego w ramach Priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna – Działanie 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej (KONKURS nr 2/POIiŚ/9.3/2013) współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
/Info/

219 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
IV Ogólnopolski Festiwal im. George’a Gershwina

Po raz czwarty Ząbki gościły finalistów Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Musicalowej im. George’a Gershwina o statuetkę „Funny Face”. Patronat honorowy nad...

Zamknij