ggg ggg ggg

Gmina Brańszczyk przekaże szkoły do prowadzenia Stowarzyszeniu EDUKATOR z Łomży

Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski wraz z radnymi Rady Gminy znaleźli kompromisowe rozwiązanie sytuacji, która mogła zakończyć się likwidacją trzech szkół. Na sesji 12 grudnia 2024 r. podjęli decyzję o przekazaniu prowadzenia placówek w Knurowcu, w Nowych Budach i w Turzynie Stowarzyszeniu z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu placówkami oświatowymi – „EDUKATOR” z Łomży.
W dniu 15 stycznia 2025 r. Urząd Gminy otrzymał pozytywną opinię z Kuratorium Oświaty. Stowarzyszenie EDUKATOR, dzięki swojemu doświadczeniu, ma na celu utrzymanie wysokiej jakości edukacji w tych szkołach, a także oczekuje, że rodzice będą aktywnie wspierać działalność placówek, co może pomóc w ich dalszym rozwoju.

Od kilku lat Gmina Brańszczyk zmaga się z narastającym problemem utrzymania siedmiu placówek szkolnych. Niewystarczająca subwencja oświatowa i rosnące koszty utrzymania placówek spowodowały zbyt duże obciążenia dla samorządu gminnego. Sytuacja demograficzna (zbyt niska liczba urodzeń) w ostatnich latach oraz przemieszczanie się uczniów do innych placówek, także poza teren gminy, wskazywała na podjęcie radykalnych kroków już dużo wcześniej. Wśród lokalnej społeczności pojawiało się coraz więcej głosów, że decyzja o zmniejszeniu ilości szkół w gminie, powinna być podjęta nawet kilkanaście lat temu. Należy jednak podkreślić, że Wójt Wiesław Przybylski, który został wybrany w wyborach samorządowych na drugą kadencję oraz Rada Gminy przez poprzednie lata nie zdecydowali się na drastyczną likwidację najmniejszych szkół w gminie. Problem jednak narastał i w bieżącym roku podjęto działania, aby znaleźć racjonalne rozwiązanie przy jednoczesnym wysłuchaniu i uwzględnieniu głosów dzieci oraz nauczycieli z najmniejszych placówek. Gmina prowadzi 7 szkół. Po zgromadzeniu danych na temat każdej ze szkół gminy zostały opracowane materiały ze szczegółowym opisem i prognozami dla każdej placówki.
Sytuacja demograficzna oraz finansowa Gminy zmusza do podjęcia działań prowadzących w kierunku spełnienia zapisów wynikających z ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, ustawy o finansach publicznych, w myśl, których ma obowiązek dokonywania wydatków publicznych w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów. Prowadzenie siedmiu szkół o łącznej liczbie uczniów 619 i 101 dzieci z oddziałów przedszkolnych (stan na 20.11.2024 r.) przy pogłębiającym się niżu demograficznym powoduje, iż w drastycznym tempie wzrastają wydatki na realizację zadań oświatowych. W związku z powyższym uniemożliwia to dalsze finansowanie placówek oświatowych przez gminę w dotychczasowym zakresie.
Jak wynikało z opracowań do zlikwidowania kwalifikowały się 3 szkoły z najmniejszą liczbą uczniów, z dużymi i rosnącymi z roku na rok, kosztami: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu, Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowych Budach, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Turzynie. Na poprzednich sesjach Rada Gminy zapoznała się z danymi i materiałami przygotowanymi przez samorząd oraz wnioskami o konieczności likwidacji szkół. Jednym z podjętych działań było konsultowanie sprawy z lokalnymi społecznościami: mieszkańcami i pracownikami placówek oświatowych. Jednak szukano także alternatywy dla proponowanej i nieuchronnej likwidacji trzech najmniejszych liczebnie szkół, co miało nastąpić do końca roku szkolnego 2024/2025. Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski oraz radni Rady Gminy nie zdecydowali się jednak na likwidację wyżej wymienionych szkół. Zarówno niechęć do drastycznych rozwiązań reprezentowana przez Wójta Gminy Brańszczyk oraz Radę Gminy, jak i sprzeciw społeczności szkolnych i mieszkańców zaowocował znalezieniem wyjścia kompromisowego. Gmina Brańszczyk podjęła kroki mające na celu zapewnienie ciągłości funkcjonowania szkół, dostosowując jej organizację do aktualnych warunków finansowych.
Poszukiwania zaowocowały podjęciem rozmów ze stowarzyszeniami i fundacjami działającym w regionie. Podjęcia się prowadzenia szkół w gminie Brańszczyk zadeklarowało Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „EDUKATOR” z siedzibą w Łomży (złożyło wnioski intencyjne dot. przejęcia szkół i prowadzenia od dnia 1 września 2025 r.). Przed zwołaną sesją nadzwyczajną Rady Gminy w dniu 12 grudnia 2024 r., także zgłosiło się Społeczne Stowarzyszenie Oświatowe „Gniazdo” z Nowych Bud, które wnioskowało o prowadzenie SP w Nowych Budach.
Tuż przed sesją 12 grudnia 2024 r. odbyło się posiedzenie połączonych komisji Rady, gdzie zostały przedstawione wnioski obu Stowarzyszeń, ale pozytywną rekomendację uzyskało Społeczno – Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „EDUKATOR” z Łomży. Społeczne Stowarzyszenie Oświatowe „Gniazdo” z Nowych Bud rekomendacji radnych nie uzyskało (wynik głosowania 7:7).
Podczas sesji nadzwyczajnej Rady Gminy Brańszczyk 12 grudnia zostały radnym zaprezentowane wnioski, co do przekazania szkół przez Stowarzyszenia i po dyskusji, radni zadecydowali następująco:Społeczne Stowarzyszenie Oświatowe „Gniazdo” z Nowych Bud nie uzyskało akceptacji radnych: ZA było 6 głosów, PRZECIW – 8 głosów.

Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „EDUKATOR” z Łomży uzyskało poparcie i zgodę: na prowadzenie SP w Turzynie i SP Knurowcu. Za przekazaniem szkół ,,Edukatorowi” zagłosowali wszyscy obecni radni – 14 głosów – ZA oraz za prowadzeniem SP w Nowych Budach – 13 głosów – ZA i 1 głos – PRZECIW.
Podczas sesji obecnych było 14 radnych i 1 radny nieobecny (Waldemar Pakieła).
Stowarzyszenie Społeczno – Oświatowe Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „EDUKATOR” z Łomży, któremu przekazane zostaną szkoły, jest Stowarzyszeniem o wieloletnim doświadczeniu w prowadzeniu szkół i placówek oświatowych. Aktualnie Stowarzyszenie to prowadzi 33 szkoły podstawowe na terenie pięciu województw.
„Z analizy przeprowadzonych rozmów ze Stowarzyszeniem wynika, że oprócz zmian w zakresie sytuacji prawnej nauczycieli, nie zmienią się warunki nauczania, a można wysunąć tezę, że będą mogły być lepsze, gdyż właśnie do stowarzyszeń i fundacji skierowanych jest wiele programów pomocowych. Należy podkreślić, że szkoła przekazana do prowadzenia nie ulega likwidacji ani nie przestaje być szkołą publiczną. Tym samym będzie spełniała wszystkie wymagania, które muszą spełniać szkoły prowadzone przez samorząd, a w szczególności zapewniać będzie nadal bezpłatne nauczanie na danym etapie edukacyjnym oraz przyjmować uczniów według zasad określonych w przepisach i zgodnie z ustalonym dla szkoły obwodem, który nie ulega zmianie” – czytamy w materiałach prezentowanych na sesji.
Jak podkreślał Wójt Wiesław Przybylski:
„Za nami trudny okres dotyczący właśnie tych zmian. Chciałbym podziękować wszystkim za zaangażowanie się, szczególnie radnym za to, że brali aktywny udział w tych rozmowach i spotkaniach. Tak samo środowisku szkolnemu, nauczycielom, rodzicom i wszystkim pracownikom urzędu. Bardzo dziękuję. To był dla nas trudny okres, ale myślę, że doszliśmy do wspólnego porozumienia i pokazaliśmy, że potrafimy ze sobą rozmawiać na trudne tematy”.
Urząd nadal sprawować będzie funkcję kontrolną oraz po przekazaniu szkoły będą mieć nadal status szkół publicznych i otrzymywać pieniądze z subwencji i dotacji na każdego ucznia. Zatrudnienie kadry i utrzymanie budynków szkół przejmie stowarzyszenie. Wójt Wiesław Przybylski zadeklarował, że gmina zapewnieni dowozy uczniom oraz będzie czuwać nad tym, żeby dzieciom było tam jak najlepiej.

Jest to także nowy rozdział dla rodziców, dla środowiska, żeby dbać o te szkoły, uaktywnić się, wspierać Stowarzyszenie, że jest ten czas, kiedy te szkoły mogą się odrodzić i z czasem mogą to być piękne szkoły, dobrze funkcjonujące. Można składać wnioski z unijnych środków na różne projekty, żeby dzieciom stworzyć najlepsze warunki do edukacji, tak jak obecnie zrobiła to szkoła w Porębie – mówił wójt.
Wójt Gminy Brańszczyk, Wiesław Przybylski wraz z radnymi Rady Gminy, podjęli decyzję, która zapobiegła likwidacji trzech szkół w gminie. Decyzja ta była wynikiem kompromisowego rozwiązania, które uwzględniało głosy społeczności lokalnej, w tym rodziców i uczniów, którzy wyrazili swoje obawy związane z możliwą likwidacją szkół. Gmina, biorąc pod uwagę prośby mieszkańców, postanowiła przychylić się do propozycji, licząc na wsparcie i zaangażowanie rodziców w procesie zarządzania placówkami.
W dniu 15 stycznia 2025 r. Urząd Gminy otrzymał pozytywną opinię z Kuratorium Oświaty odnośnie przekazania do prowadzenia trzech szkół Społeczno-Oświatowemu Stowarzyszeniu Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „EDUKATOR” z siedzibą w Łomży .
/oprac. J.Cz./

90 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bal uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie rozpoczął sezon tegorocznych studniówek

18 stycznia 2025 r. na ok. 100 dni od egzaminu maturalnego swój niepowtarzalny bal studniówkowy przeżywali maturzyści z Zespołu Szkół...

Zamknij