ggg ggg ggg

Gmina Boguty-Pianki stawia na ekologię

Kolejne budynki w Gminie Boguty-Pianki przejdą termomodernizację. Tym razem prace remontowe odbędą się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu oraz Szkole Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Bogutach – Piankach. Inwestycje będą miały efekt ekologiczny – poprawią jakość powietrza w gminie. Ocieplone i zmodernizowane budynki to także lepsze warunki do nauki oraz pracy. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 2 mln zł dofinansowania w ramach programu regionalnego na lata 2014-2020. 6 października umowę w tej sprawie podpisali członkowie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz wójt gminy Boguty-Pianki Jędrzej Michał Drewnowski i skarbnik Mirosława Zbrzeźniak.

W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu wiele się zmieni. Wsparcie z funduszy europejskich pozwoli na szereg prac termomodernizacyjnych. Będzie to m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych wraz z pracami towarzyszącymi, ocieplenie dachu nad częścią budynku, a także stropu pod nieogrzewanym poddaszem.
W ośrodku wymienione zostaną okna i drzwi zewnętrzne. Pojawi się nowy kocioł na pellet wraz z automatyką sterującą, a stare grzejniki zostaną wymienione na grzejniki płytowe z zaworami termostatycznymi. Zakres prac obejmie także modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo beneficjent nie zapomni o wymianie oświetlenia na te energooszczędne LED oraz rozbuduje instalację odgromową budynku.
Zakres prac w Szkole Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II obejmie wymianę starego pieca na kocioł gazowy, przyłączenie i wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej i przystosowanie pomieszczenia na potrzeby kotłowni. Następnie zaplanowana jest budowa zewnętrznej instalacji gazowej, wykonanie systemu detekcji i alarmu gazu i CO oraz montaż niezbędnej armatury i urządzeń wraz z wszelkimi robotami towarzyszącymi. W ramach projektu zostaną wymienione okna i drzwi zewnętrzne, ściany, dachy i stropodachy budynku ocieplone, a oświetlenie na terenie szkoły będzie LED-owe. Aby umożliwić produkcję energii elektrycznej, na obu budynkach zamontowane zostaną instalacje fotowoltaiczne.
To już druga w tym roku podpisywana umowa na dofinansowanie działań, których celem jest podniesienie efektywności energetycznej budynków należących do Gminy Boguty-Pianki. Łączna kwota dofinansowania ze środków UE to ponad 3 mln zł. Oprócz bardzo istotnego i oczekiwanego efektu ekologicznego realizacja zadania przyniesie w kolejnych latach także znaczące oszczędności finansowe.
Dzięki tej inwestycji obniżona zostanie emisja dwutlenku węgla, pyłów i gazów powstających podczas produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych o ponad 300 ton równoważnika CO2/rocznie, a co za tym idzie poprawi się jakości życia i zdrowia mieszkańców Gminy i przede wszystkim użytkowników budynków Szkoły Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Bogutach – Piankach i Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach – Piankach.
Wyremontowane placówki będą też bezpieczniejsze, funkcjonalne i estetyczne, zarówno dla dzieci, mieszkańców jak i pracowników.

/Info Gmina Boguty Pianki/

1 494 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Seniorzy pełni zdrowia, mądrości i wigoru

W środę 6 października 2021 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Nur odbyło się szkolenie on-line dla seniorów w zakresie biblioterapii,...

Zamknij