ggg ggg ggg ggg

Gala NNW w Pułtusku

W dniach 21 i 22 maja w Domu Polonii oraz w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki – Kino w Pułtusku odbyła się retrospektywa – objętego Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy – X Festiwalu NNW – „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

Festiwal, który co roku odbywa się w Gdyni, ma swoje, organizowane w wielu miastach Polski, retrospektywy z pokazami nagrodzonych filmów. Jednym z miast, w którym odbyły się festiwalowe pokazy był Pułtusk, gdzie podczas uroczystej gali organizatorzy wyróżnili lokalnych działaczy opozycji i bohaterów walki o wolność statuetkami: „Sygnety Niepodległości” i „Drzwi do Wolności”.
Gośćmi szczególnymi festiwalowej Gali , którą poprowadził znany dziennikarz TVP oraz tygodnika „wSieci” – Marcin Wikło, byli m.in. trzej mieszkańcy powiatu wyszkowskiego. Statuetką „Sygnet Niepodległości”, czyli wyróżnieniem przyznawanym „świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość kraju”, uhonorowano pośmiertnie żołnierza antykomunistycznego podziemia ziemi wyszkowskiej i pułtuskiej, a pochodzącego z Rząśnika Jana Kmiołka, którą w jego imieniu odebrał bratanek imiennik – Jan Kmiołek. „Sygnetem Niepodległości” wyróżniony został także jeden z ostatnich żołnierzy Jana Kmiołka – Franciszek Kmiołek, w imieniu którego statuetkę odebrał krewny – Robert Kmiołek. Swoją statuetkę osobiście odebrał także Jerzy Kowalczyk z Wincentowa, który w reakcji na masakrę polskich robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. w nocy z 5 na 6 października 1971 r. wysadził w powietrze aulę WSP w Opolu, w której działacze komunistyczni mieli odbierać nagrody za pacyfikację robotników. Wymienieni statuetki otrzymali z rąk: p.o. burmistrza Pułtuska – Doroty Subdy, dyrektora Festiwalu NNW – Arkadiusza Gołębiewskiego, dyrektora Domu Polonii w Pułtusku – Michała Kisiela.
Pułtuska – objęta honorowym patronatem ministra środowiska Henryka Kowalczyka – Retrospektywa Festiwalu oprócz filmowych pokazów, składała się jeszcze z warsztatów filmowych „Nagraj dziadka komórką” oraz warsztatów stylizacji modowych prowadzonych przez pracującą przy serialu „Czas honoru” kostiumografkę Małgorzatę Gwiazdecką. Uroczystą Galę swoim występem uświetnił Łukasz Juszkiewicz – uczestnik popularnego programu The Voice of Poland.
/Marek Filipowicz/

 

2 109 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Odsłonięcie tablicy w Budziskach

W niedzielę, 20 maja podczas odpustu w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Budziskach, na Mszy Św. koncelebrowanej przez proboszcza...

Zamknij