ggg ggg

Folk Festiwal w Węgrowie

Rynek Mariacki w Węgrowie w minioną niedzielę, 7 lipca zmienił się dzięki wprowadzeniu słowiańskiej aury i muzyki folk w magiczny świat dzięki nowemu wydarzeniu plenerowemu pn. Węgrów Folk Festiwal.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wengroove i jej prezes Adrian Majewski. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęły: wicemarszałek Senatu RP Maria Koc i starosta węgrowski Ewa Besztak. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”. Festiwal rozpoczął się już o godz. 11.00 otwierając się na najmłodszych mieszkańców z wieloma atrakcjami. Strefa zabaw dla dzieci to nie tylko „dmuchańce”, ale także szereg innych propozycji np. czytanie bajek słowiańskich. O godz. 13 rozpoczęły się warsztaty tematyczne dla całych rodzin, gdzie można było nauczyć się tworzyć biżuterię, zrobić dla siebie i bliskich kwiecisty wianek. Rodzinny namiot rękodzieła to miejsce, gdzie dzieci i młodzież wraz z rodziną tworzyli proste, podwórkowe zabawki, grafiki w stylu etno i folkową biżuterię pod fachowym okiem animatorek. Czego tam nie było: wykonywano zabawki z sianka, ozdabiano drewniane patyki i bransoletki, a w kąciku kreatywnym ozdabiano kwiaty i stroje ludowe plasteliną, flamastrami, brokatem, cekinami, piórkami. Ciekawym punktem programu była Wioska Słowiańska, w której odbywały się: warsztaty, pokazy, darmowe tatuaże z henny w stylu słowiańskim, a także lepienie z gliny ozdób i naczyń oraz nauka tkania. Można było poszerzyć swoją wiedzę z zakresu naszej tradycji i słowiańskiej mitologii w trakcie prelekcji np.: Życie Słowianina kołem się toczy – rodzima obrzędowość doroczna (Marcelina Cieślak), Muzyka z perspektywy Słowian (Adrian Iwański), Słowiańskie baśnie – czyli nie tylko dla najmłodszych (Jan Gosiewski). Na terenie rynku znalazły się również stoiska z kuchnią regionalną, tradycyjnymi lodami, watą i popkornem.
Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, która gorąco zachęcała do uczestnictwa w we wszystkich atrakcjach imprezy, a szczególnie do zachwycenia się koncertami muzycznymi. Nasza rodzima parlamentarzystka Pani Maria Koc z wykształcenia jest etnografem i żywo interesuje się kultura etniczną i muzyką oraz wspiera te wyjątkowe i unikatowe działania. Gospodarz powiatu węgrowskiego – wicestarosta Marek Renik poinformował zebranych o wzrastającym zainteresowaniu młodzieży twórczością folklorystyczną i udziałem w wielu szkół np. z Sadownego, Węgrowa, czy Łochowa. Życzyli zebranym na węgrowskim rynku wielu niezapomnianych przeżyć artystycznych. Finałem Węgrów Folk Festiwal były oczywiście koncerty, które trwały od godz. 19 do 23. Na scenie wystąpili: Żywiołak, Derwana oraz Summana. Wraz z wielonarodowym zespołem „Bohemą międzymiastową przemieszczającą się przez świat” – jak określono młodych muzyków, wokalistów z Summany i barwnie odzianych tancerek, wystąpiła gościnnie Anna Jachimowicz – choreograf i wykonawca z Rockowego Teatru Tańca. Występom atrakcji dodawały fantastyczne postacie – szczudlarze w słowiańskich przebraniach, które wzbudzały żywe zainteresowanie słuchaczy.
/Janina Czerwińska/

1 518 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij