ggg ggg

Finał wielkanocnej zbiórki „Polacy Kresowym Straceńcom” w Radzyminie

W czwartek, 15 marca w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie, odbył się finał akcji „Polacy Kresowym Straceńcom”, czyli zbiórki darów na rzecz Kombatantów i dzieci polskich, żyjących na Kresach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.

Organizatorem cyklicznej akcji „Polacy Kresowym Straceńcom” jest Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęła się od przybliżenia idei organizowania paczek wielkanocnych oraz dorobku tegorocznej akcji, który zaprezentowała Monika Brzezińska, koordynująca zbiórkę w skali ogólnopolskiej od 2012r.

Od samego początku w organizację zbiórek zaangażowana jest także radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marzena Małek, która obecnie koordynuje akcję na terenie gminy Radzymin.

– Cieszę się, iż w tym roku finał Zbiórki Wielkanocnej, odbył się tu, w Radzyminie. Tradycją jest, że spotkania podsumowujące każdą kolejną Zbiórkę, odbywają się rotacyjnie w miastach, które biorą w niej udział.  Miło mi poinformować, że zarówno takich miast jak też ludzi dobrej woli, którzy włączają się w akcję ciągle przybywa. Obecnie, nasze zbiórki swoim zasięgiem objęły już cały kraj – powiedziała Marzena Małek.  – Korzystając z okazji, dziękuję za współpracę Prezesowi, Koordynatorom a przede wszystkim Młodzieży z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, dziękuję Gazecie Polskiej oraz Motocyklistom z MotoCud Radzymin, a także Wszystkim: Uczniom, Rodzicom, Dyrekcji Szkół, Nauczycielom i Mieszkańcom, którzy przyczynili się do zbiórki na terenie naszej Gminy!

Szczególne wzruszenie wywołało przemówienie płk Weroniki Sebastianowicz ps. „Różyczka” – żołnierza AK i przewodniczącej Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Pani Pułkownik opowiadając o swoich przeżyciach i losie rodaków na Wschodzie podziękowała za to, „że Polska o Nas nie zapomniała”. Podziękowania organizatorom i darczyńcom złożyli również: Artur Kondrat – prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK, Mirosław Widlicki – prezes Okręgu Warszawa Wschód ŚZŻAK, poseł Andrzej Melak oraz burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.

Obok burmistrza Radzymina, w uroczystości udział wzięli również przedstawiciele innych miast i gmin, które włączyły się w zbiórkę. Wśród nich, m.in.: wiceburmistrz Wołomina Robert Makowski, a także Robert Gołaszewski – burmistrz Łochowa, gdzie akcja odbyła się po raz pierwszy. Z kolei, wśród gości uczestniczących w spotkaniu poza już wspomnianymi znaleźli się m.in. poseł Piotr Uściński i radny powiatu wołomińskiego Paweł Dąbrowski. Obecni byli dyrektorzy i nauczyciele szkół biorących udział w zbiórce, m.in.: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie Elżbieta Jeleń, dyrektor I LO PUL im. 111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie Agnieszka Kaczyńska oraz dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 im. ks. J. Popiełuszki w Ząbkach Małgorzata Zyśk. Niewątpliwie, jednak najliczniejszą grupą biorącą udział w spotkaniu była młodzież zaangażowana w akcję. Obok członków Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej obecni byli także uczniowie ze Szkolnego Klubu „Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej”, działającego przy I LO PUL im. 111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, którzy obok paczek podarowali również naszym rodakom z Litwy ogromną maskotkę o sympatycznym imieniu „PULMisiek”.

Wszystkie osoby, szkoły i instytucje biorące czynny udział w zbiórce uhonorowano okolicznościowymi dyplomami. Po zakończeniu części oficjalnej, zgromadzeni mogli obejrzeć montaż słowno-muzyczny pt. „Orle Biały szybuj”, przygotowany przez uczniów ze szkół z terenu gminy Radzymin. Podczas występu młodzi artyści wykonali, m.in. utwory „Mała dziewczynka z AK” i „Ostatnia Kula”, które wywołały wzruszenie i aplauz publiczności. 

Ostatnim uroczystym akcentem spotkania w Radzyminie, była wizyta na Cmentarzu Poległych oraz złożenie kwiatów na mogile-pomniku Żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”.

Paczki zebrane przez mieszkańców miast i gmin powiatu wołomińskiego, naszego regionu oraz wielu innych zakątków Polski dotarły na Kresy już w piątek, 16 marca. Miejmy nadzieję, że sprawią one Naszym Rodakom trochę radości, przypominając podczas Świąt Wielkiej Nocy o naszej wdzięcznej i serdecznej o Nich pamięci.

 

/opr. R.L. foto: Z. Pachulski, MKH im AK, I LO PUL/

1 037 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowoczesne boisko wielofunkcyjne powstanie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ciemnem

W poniedziałek, 19 marca burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński podpisał umowę z firmą „Grażyna Kowalska Complexe Sportif” z Tłuszcza na przebudowę...

Zamknij