ggg ggg

Finał Międzyszkolnego Konkursu Historycznego z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Gloria victis – chwała zwyciężonym”
(Eliza Orzeszkowa)

W piątek, 17 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Historycznego, zorganizowanego z okazji przypadającej w tym roku 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Celem konkursu była popularyzacja wśród uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Radzymin wiedzy o zrywie niepodległościowym Polaków w latach 1863-1864, tradycji powstańczej walki i jej znaczeniu na drodze do Niepodległej Polski oraz dla dalszych losów naszego narodu.
Należy dodać, że miejscem walk z zaborcą była również Ziemia Radzymińska, a nazwisko Romana Żulińskiego stało się symbolem patriotycznej postawy naszych Przodków, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości.
Do finałowej rozgrywki, przystąpiły trzyosobowe drużyny reprezentujące wszystkie szkoły podstawowe z terenu Gminy Radzymin. Uczniowie przygotowywali się w oparciu o przesłane wcześniej do szkół opracowane materiały historyczne i prezentację multimedialną. Konkurs obejmował wiele zagadnień, m.in. takich jak: geneza Powstania Styczniowego, przebieg działań zbrojnych oraz dowódcy powstania, oddziały powstańcze i miejsca pamięci w naszym regionie, a także tradycja powstańczej walki w malarstwie, muzyce oraz literaturze. Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka objął Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.
Wszystkich uczestników konkursu i zaproszonych gości powitała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie
p. Elżbieta Jeleń. Wśród zaproszonych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, byli: Łukasz Kudlicki – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, Elżbieta Darka – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie, Wiceburmistrz Krzysztof Dobrzyniecki, Wiesław Solarz – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie, Mirosław Widlicki – Prezes Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK, Jerzy Berta – Prezes Koła AK „Rajski Ptak” w Radzyminie, Bogdan Grzenkowicz – Przewodniczący Komitetu Pamięci im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, Dyrektorzy Szkół Podstawowych z Gminy Radzymin: Hanna Baryłka, Barbara Moczulska, Magdalena Sycik, Marta Bajor, Wiesława Świeczak, Beata Nadratowska-Grala, Anna Woźniak i Katarzyna Szewczyk oraz Panie zasiadające w jury konkursu: Katarzyna Pazio – Kierownik Referatu Promocji i Informacji UMiG Radzymin i Jolanta Boguszewska – Wicedyrektor Biblioteki Publicznej w Radzyminie.
Następnie głos zabrał p. Łukasz Kudlicki, który w swoim wystąpieniu odwołał się do przebiegu walk oraz tradycji związanej z Powstaniem Styczniowym. Pan Kudlicki podkreślił, że wszystkim, którzy polegli w walce o wolną Polskę należy się nasz szacunek i pamięć. Jednocześnie, zwracając się do uczniów, zaznaczył, że ważny jest udział w konkursie i życzył wszystkim uczestnikom finału samych poprawnych odpowiedzi.
Później, wspólnie odśpiewano pieśń patriotyczną pt. „Marsz Polonia”, która nawiązując do wydarzeń z 1863 roku, wprowadziła wszystkich zgromadzonych w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie w klimat i tematykę konkursu.
Finał składał się z kilkunastu zadań, które pozwoliły uczestniczącym drużynom wykazać się ogromną wiedzą. Oprócz pytań ustnych o różnej skali trudności, były również zadania pisemne z chronologii, praca z mapą, a także pokaz obrazów odwołujących się do tematyki Powstania Styczniowego.
W trakcie jednej z konkurencji finałowych odbyła się prezentacja fragmentu filmu pt. „Szwadron” (w reż. J. Machulskiego), gdzie wszyscy zaproszeni goście i uczniowie mogli obejrzeć przebieg bitwy z czasów Powstania Styczniowego. Odbył się również quiz dla kibiców, czyli uczniów obserwujących finał konkursu. Uwzględniając wymogi edukacyjne, umożliwiono wszystkim obserwatorom aktywny udział w konkursie, gdyż wszystkie zadania finałowe były wyświetlane na ekranie.
Ponadto można było wysłuchać krótkiego koncertu utworów patriotycznych i poezji powstańczej w wykonaniu uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie: Leny Brzezińskiej, Wiktorii Wolańskiej, Amelii Niegowskiej i Aleksandry Kryszkiewicz. Opiekunem grupy artystycznej była p. Iwona Jaworska.
Należy podkreślić, że finał konkursu stał na bardzo wysokim poziomie i do końca trzymał w napięciu. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą i znakomitą znajomością zagadnień dotyczących Powstania Styczniowego. To niezwykle budujące, że uczniowie ze szkół w Gminie Radzymin uczą się historii i kultywują tradycję narodową. Ponadto wspólne przedsięwzięcie historyczno – edukacyjne pozwoliło na integrację społeczności uczniowskich ze wszystkich szkół w naszej gminie.
Po ponad dwóch godzinach pasjonującego finału, gdy prowadzenie ulegało ciągłym zmianom, jury ogłosiło ostateczne wyniki konkursu:
I miejsce – zdobywając 50 punktów – zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie w składzie: Izabella Dzierżak, Aniela Gutowska i Gabriel Jusiński.
II miejsce (46 punktów) – Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Starych Załubicach: Monika Rosłon, Weronika Olejnik i Liliana Pogorzelska.
III miejsce (45 punktów) – Szkoła Podstawowa nr 2 im. księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie: Maja Kozłowska, Piotr Kornacki i Marcel Wojnarowski.
IV miejsce (31 punktów) – Niepubliczna Szkoła Podstawowa Praxis w Łąkach Radzymińskich: Wiktor Polkowski, Antoni Janiszewski i Jakub Zawadzki.
V miejsce (30 punktów) – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie: Małgorzata Zając, Lena Kurek
i Mikołaj Graf.
VI miejsce (26 punktów) – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Słupnie: Maja Król, Jan Kubiś i Bartosz Kopecki.
VII miejsce (23 punkty) – Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie: Adam Blum, Miłosz Dębek i Rafał Bielecki.
VIII miejsce (19 punktów) – Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem: Franciszek Czajkowski, Michał Giera i Tymon Prus.
Przed przystąpieniem do wręczenia nagród, Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński złożył wszystkim finalistom gratulacje oraz wyraził swoje uznanie dla ogromnej wiedzy i trudu włożonego w przygotowanie się do konkursu. Nagrody rzeczowe i dyplomy uczestnikom konkursu wręczył Burmistrz Radzymina z Panią Dyrektor Elżbietą Jeleń, w towarzystwie zaproszonych gości.
Następnie wręczono podziękowania nauczycielom opiekującym się drużynami szkolnymi: p. Małgorzacie Milewskiej, p. Edycie Baranowskiej, p. Agacie Smykiewicz, p. Justynie Zielskiej, p. Grażynie Wardak-Dymek,
p. Remigiuszowi Praczowi, p. Markowi Kulaszy i p. Grzegorzowi Jeleniowi.
Na zakończenie dyrektorzy szkół otrzymali okolicznościowe statuetki nawiązujące do 160. rocznicy Powstania Styczniowego oraz podziękowania za wspólną realizację przedsięwzięcia edukacyjnego mającego na celu
upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy o historii Polski i dziejach
naszego regionu.
Podsumowując finał konkursu Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń złożyła podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu, władzom samorządowym, dyrektorom szkół, sponsorom i osobom zaangażowanym w organizację całego przedsięwzięcia. Następnie Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców w Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie.
Słowa podziękowania należą się sponsorom i organizatorom konkursu. Fundatorami Nagród byli: władze samorządowe Gminy Radzymin, Towarzystwo Przyjaciół Radzymina, Rada Rodziców w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.
Sponsorzy słodkiego poczęstunku: Cukiernia „Tadek” w Mokrem, Cukiernia Gmurczyk w Nowych Załubicach, Cukiernia „Finezja” w Mokrem, Rada Rodziców SP nr 1 w Radzyminie z p. Agnieszką Wardakowską na czele. Wystawę o Powstaniu Styczniowym udostępnił nam p. Artur Lis, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie.
Słowa podziękowania kierujemy również do wszystkich, którzy okazali pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu, a byli to: Nauczyciele: Iwona Jaworska, Grzegorz Jeleń, Dorota Poznańska, Iwona Smoczyńska, Agata Szczepanik i Paweł Cybulski. Uczniowie: Lena Brzezińska, Wiktoria Wolańska, Zuzanna Koźlik, Alicja Woźniak i Michał Iwanowski. Dziękujemy za udział w komisji konkursowej Paniom: Jolancie Boguszewskiej i Katarzynie Pazio.
/opr. Władysław Kolatorski;
foto: Grzegorz Jeleń/

807 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Szachowe Mistrzostwa Powiatu

Zamknij