ggg ggg
ggg ggg

Festiwal PERŁA BAROKU – KONCERTY MISTRZÓW w Kobyłce już za nami !

W minioną niedzielę zakończył się 12 Międzynarodowy Festiwal PERŁA BAROKU- KONCERTY MISTRZÓW. Odbywał się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka i Burmistrz miasta Kobyłka Edyty Zbieć. To wydarzenie, które zachwyca publiczność. Jak co roku koncerty odwiedziło ok. 4 tys. słuchaczy.

Odbyły się 4 znakomite koncerty. Podczas inauguracji zachwycała Katerina Hebelkova- sopranistka, solistka m.in. Opery Narodowej w Pradze i Opery w Dijon, a towarzyszyli jej na scenie muzycy Wiener Solisten Orchester. Koncert pełen lirycznych arii i oszałamiających, wirtuozowskich popisów wokalnych. Katerina Hebelkova nie kryła wzruszenia po koncercie. Zapytana skąd łzy odpowiedziała: „dawno już nie poczułam tyle pozytywnej energii od publiczności”. Dzięki Festiwalowi słychać o Kobyłce i Powiecie Wołomińskim w Wiedniu – szef Wiener Solisten Orchester nie kryje słów zachwytu dla wydarzenia.
Drugim koncertem Festiwalu był pierwszy w historii recital harfowy, na którym wystąpiła Agne Keblyte, absolwentka najlepszych uczelni muzycznych w Europie: Narodowego Konserwatorium w Paryżu w klasie Isabelle Moretti, konserwatoriów w Genevie i Brukseli. Ta niespełna 30-letnia harfistka zachwyca muzykalnością, techniką gry i sceniczną prezencją. Znakomicie dobrany był również piękny program muzyczny, który ukazywał największe walory harfy, instrumentu kojarzonego z magiczną mocą druidów i ponad 5 tysiącami lat historii.
Trzeci koncert festiwalowy był wieczorem gitar. Znakomicie zaprezentował się podczas koncertu DEBIUTY 2019 Kacper Dworniczak, 18-letni gitarzysta z Poznania, laureat niezliczonej wręcz liczby nagród konkursowych, zwycięzca m.in.Golden Classical Music Awards w Nowym Jorku. Nie jest rzeczą łatwą skupić na solowej gitarze spojrzenie blisko tysiąca słuchaczy – to wielka sztuka świadcząca o wyjątkowej osobowości scenicznej artysty. Kacper Dworniczak zachwycił publiczność i znakomicie się spisał w roli solisty. Tego samego wieczoru po przerwie wysłuchaliśmy także półrecitalu Cracow Guitar Quartet- świetnie zgranego gitarowego zespołu, który zachwycił publiczność muzyką Griega, Musorgskiego, Bellinattiego i Machado.
Finał Festiwalu wypełnił bazylikę po brzegi. Koncert Anny Szarek, twórczyni i wieloletniej dyrektor Festiwalu z cyklu „Muzyka bez granic” przedstawiał muzykę od Bacha po Skyfall. Opinie publiczności były zachwycające: „Doceniamy wszystkich artystów , ale to na panią tak naprawdę czekamy. Ten Festiwal mówi Pani głosem, patrzy Pani oczami – na artystów, na przepiękną bazylikę, ale przede wszystkim brzmi Pani grą – Pani Wiolonczelą. Było magicznie – jak zawsze i wyjątkowo – też jak zawsze” piszą słuchacze do biura festiwalowego.
W koncertach uczestniczyli Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Burmistrz Miasta Kobyłka Edyta Zbieć, posłowie, radni i tysiące mieszkańców powiatu. Po zabieganiu całego roku Festiwal staje się wspólnotą ludzi czerpiących z wysokiej kultury mnóstwo radości. Jest też znakomitym świadectwem o społeczności lokalnej, która jest obecna tak licznie, oraz o władzach samorządowych, wspierających to wielkie święto muzyki.
Festiwal 2019 był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, współfinansowany ze środków Powiatu Wołomińskiego oraz ze środków Patronatu Burmistrza Miasta Kobyłka. Festiwal już 12 raz ma przyjemność dziękować za gościnę w pięknej bazylice św. Trójcy w Kobyłce ks. dziekanowi Janowi Andrzejewskiemu, proboszczowi i kustoszowi zabytku.
Organizator: Fundacja Perła Baroku wraz z panią Dyrektor Anną Szarek serdecznie dziękują redakcjom patronackim: TVP Kultura, RMF Classic, Anywhere.pl, magazyn Charaktery, magazyn Presto.
/Anna Szarek/

399 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Lepsza jakość komunikacji publicznej w Kobyłce

13 czerwca br. odbyło się spotkanie w Zarządzie Transportu Miejskiego w Warszawie, podczas którego ustalano najważniejsze kwestie związane z transportem...

Zamknij