ggg ggg
ggg ggg

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

6 maja przypada Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to część strategii Komisji Europejskiej zmierzającej do zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych.

 

W 2015 r. węgrowska „drogówka” odnotowała 62 wypadki, z czego ze skutkiem śmiertelnym 14 i 15 ofiarami śmiertelnymi. W odnotowanych wypadkach zostało 69 osób rannych. Kolizji drogowych odnotowano 390. Udział pieszych w wypadkach to 19 osób, z czego 6 zostało zabitych a 13 rannych. Jeśli chodzi o udział rowerzystów w wypadkach to 10, z czego 1 osoba została zabita i 9 rannych.

Najpoważniejsze zagrożenia powodowane przez kierujących to nieustąpienie pierwszeństwa, niezachowanie ostrożności oraz prędkość. Nadmierna prędkość jest wciąż jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Na terenie powiatu węgrowskiego funkcjonariusze odnotowali 3622 przypadków przekroczenia prędkości przez kierujących.

 

Warto też pamiętać, że za przekroczenie prędkości o 50 km/h policjanci zatrzymają prawo jazdy. Na terenie powiatu węgrowskiego takich zatrzymań było 30. Policjanci węgrowskiej „drogówki” zatrzymali ogólnie 81 praw jazdy, z tego 24 za kierowanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie.

 

Do wielu zdarzeń doszło z powodu nietrzeźwości kierujących pojazdami. Węgrowska Policja stale apeluje do osób, o zdecydowaną reakcję gdy widzą, że za  kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach!

A główne przyczyny wypadków powstałych z winy pieszych to wyjście przed pojazd, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz chodzenie nieprawidłową stroną jezdni. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego odnotowali w 2015r. wykroczenia popełniane przez pieszych. Najwięcej, 578 przypadków, to przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, 69 – chodzenie po niewłaściwej stronie jezdni, lub leżenie na jezdni.

 

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to część strategii Komisji Europejskiej zmierzającej do zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych. Węgrowska Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i ostrożność na drodze. Szczególnie o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych – od decyzji, które podejmujemy.

 

Sierż. szt.  Anna Maliszewska

534 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kierował po alkoholu i pomimo zakazu

Węgrowscy funkcjonariusze zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Mężczyźni będą odpowiadać przed sądem. Grozi im nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.  ...

Zamknij