ggg ggg ggg ggg

Dzień Sołtysa powiatu wyszkowskiego w Zabrodziu

13 marca 2023 r. w gminie Zabrodzie odbył się Dzień Sołtysa. Wydarzenie zorganizowała radna Sejmiku Wojewódzkiego Joanna Bala wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie” przy honorowym patronacie Henryka Kowalczyka – Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dzień Sołtysa w powiecie wyszkowskim świętowano po raz pierwszy w takiej formie i do jego udanej edycji przyczynili się organizatorzy: radna Joanna Bala i Bractwo Zabrodzkie, ale również partnerzy spotkania: Krajowa Grupa Spożywcza i Nadleśnictwo Wyszków. Honorowy Patronat objął Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. W spotkaniu uczestniczyli sołtysi z gminy Zabrodzie, Rząśnik, Somianka, Wyszków, Brańszczyk i Długosiodło. Obecni byli również goście: wicepremier Henryk Kowalczyk, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, wójtowie oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Waldemar Wańczyk.
Z uwagi na wyjątkowe święto zorganizowane po raz pierwszy w Powiecie Wyszkowskim Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, jako wyraz uznania wręczył odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” sołtysom z długoletnim stażem. Odznaki otrzymali:
Gmina Somianka: Modest Siemieniewski, Zdzisław Grochowski, Józef Kamiński;
Gmina Zabrodzie: Jan Raniewicz, Leszek Józef Kostrzewa, Piotr Krzysztof Gajcy, Andrzej Garbarczyk;
Gmina Długosiodło: Sławomir Pochmara, Marianna Banaszek, Marianna Szredzińska;
Gmina Wyszków: Wacław Ciach, Zdzisław Karp;
Gmina Brańszczyk: Agnieszka Ponichtera, Agnieszka Szczygielska, Adam Błoński;
Gmina Rząśnik: Bożena Jasińska, Krzysztof Gierek, Kazimierz Franciszek Kmiołek, Barbara Smółkowska.
Skierował również słowa podziękowań do Sołtysów:

 • Rola sołtysa skłania ku temu, aby pochylić się nad tą funkcją niezwykle istotną społeczności wiejskiej. Ja zawsze mam wspomnienia związane z funkcją sołtysa, przede wszystkim z tym, jak mój ojciec był sołtysem, pełnił tę funkcję około 35 lat i widziałem, jak ważne jest, aby sołtysi reprezentowali wobec swoich jednostek samorządu terytorialnego w sposób należyty z wielką troską swoją miejscowość. Miałem okazję obserwować pracę sołtysów, kiedy byłem wójtem gminy przez 15 lat i rzeczywiście tak naprawdę to właśnie dzięki sołtysom gmina zmieniała oblicze. Wtedy to sołtysi byli inicjatorami przemian, budowy dróg, remontów świetlic. Od wytrwałości i konsekwencji sołtysa zależało oblicze wioski, którą reprezentował. Ja zawsze podpowiadałem, że sołtys to nie powinien tylko pełnić funkcji sołtysa, ale gdzie tylko może powinien być jeszcze radnym gminy, bo wtedy oprócz roli petenta i takiego, który reprezentuje daną miejscowość, staje się decydentem, a więc wtedy ma dużo łatwiej – mówił. Rola sołtysa się zmienia, teraz jest to organizator lokalnej społeczności i ten organizator bardzo mocno wspiera instytucje i organizacje, które na obszarach wiejskich funkcjonują.
  Minister poinformował zebranych, że rząd przygotował ustawę, która będzie wspierać sołtysów – wzorem dodatku emerytalnego w OSP.
 • Myślę, że mały dodatek około 300 zł do emerytury będzie na pewno wymiernym wyrazem wdzięczności za pełną poświęcenia pracę sołtysa – mówił minister.
  Wiele słów uznania dla sołtysów padło z ust zaproszonych gości.
  Miłym akcentem wydarzenia był koncert muzyczny Artystów – Solistów Mazowieckiego Wędrownego Teatru Muzycznego Wojciecha Bardowskiego – baryton i Maggie Tunkiewicz-Zakrzewskiej – sopran.
  Jak się okazało spotkanie spodobało się zarówno sołtysom jak i gościom. Sołtysi bawili się świetnie i nie ukrywali zadowolenia z okazanego im szacunku.
  /Organizatorzy wydarzenia/
593 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzień Kobiet

8.03.2023 z okazji Dnia Kobiet w MiGOK Łochów odbył się szczególny koncert w wykonaniu zespołu „ Raz na jakiś czas,...

Zamknij