W dniu 1 czerwca 2025 r. w Kościele pw. św. Bartłomieja w Andrzejewie odbyły się uroczystości poświęcone pamięci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – Patrona Powiatu Ostrowskiego.

Obchody Dnia Patrona obchodzone są już kolejny raz i ich przesłaniem jest upamiętnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, wspomnienie wielkiego kapłana i rodaka związanego z powiatem ostrowskim oraz jego słów kierowanych do Polaków na przestrzeni dziesięcioleci jego służby. Ustanowienie Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Patronem Powiatu Ostrowskiego odbyło się 27 maja 2022 r.
Na zaproszenie starosty Jerzego Bauera, przewodniczącej Rady Powiatu Doroty Subdy oraz wójt Beaty Urszuli Ponichtery, w uroczystości udział wzięli wyjątkowi goście – rodzina
bł. kard. Wyszyńskiego: Andrzej Karp, który zabrał głos w imieniu rodziny, Agnieszka i Sylwester Kuczyńscy oraz Anna Rzepecka.
Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz radnego Sejmiku Rafała Kowalczyka reprezentował Mateusz Morawski, kierownik PT KRUS w Ostrowi Mazowieckiej.
W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej, radni Rady Gminy Andrzejewo, wójtowie gmin z terenu powiatu ostrowskiego, kierownicy jednostek samorządowych, przedstawiciele służb, inspekcji i straży, dyrektorzy szkół oraz reprezentanci Starostwa Powiatowego i Urzędu Gminy w Andrzejewie.
Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Bartłomieja w Andrzejewie. Następnie uczestnicy udali się pod pomnik Prymasa Tysiąclecia, gdzie złożono kwiaty oraz wysłuchano okolicznościowych przemówień. Gości powitał starosta ostrowski Jerzy Bauer oraz wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera.
Jak bardzo ważne przesłania, szczególnie te dotyczące Ojczyzny kierował
bł. kard. Stefan Wyszyński – Patron Powiatu Ostrowskiego, które okazały się aktualne, mogą świadczyć słowa przytoczone przez przewodniczącą Rady Powiatu Dorotę Subdę:
,,Po Bogu, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym ładzie Bożym, nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi. I chociażby obwieszczono na transparentach najrozmaitsze wezwania do miłowania wszystkich ludów i narodów, nie będziemy temu przeciwni, ale będziemy żądali, abyśmy mogli żyć przede wszystkim duchem, dziejami, kulturą i mową naszej polskiej ziemi, wypracowanej przez wieki życiem naszych praojców.”
Zebrani mogli obejrzeć wyjątkową wystawę plenerową pt. „Pilecki–Wyszyński. Portret podwójny”, przygotowaną przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich oraz Mt5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Wydarzenie było okazją do zadumy nad losami dwóch wybitnych synów Ziemi Ostrowskiej – rotmistrza Witolda Pileckiego i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Choć działali w różnych przestrzeniach – jeden, jako żołnierz, drugi, jako duchowny – łączyła ich niezłomna wiara, patriotyzm i służba Ojczyźnie. Wystawa ukazuje duchową i historyczną bliskość obu postaci, przypominając, że urodzili się w tym samym roku – 1901, pod zaborem rosyjskim, i byli głęboko związani z naszym regionem.
Kolejnym punktem programu było złożenie kwiatów na grobie Julianny Wyszyńskiej – matki bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – na cmentarzu parafialnym w Andrzejewie.
/KW/